Загальний курс транспорту


РОЗДІЛ 6 ВОДНИЙ ТРАНСПОРТ

6.6. ПОРТИ УКРАЇНИ

Порти Придунайського басейну

Порт Рені

Порт розташований на лівому березі річки Дунай у межах 123,8- 128,4 км. До акваторії порту Рені належить водний простір ріки Дунай від 115,8 до 131,5 км від лівого берега до умовного державного кордону, що проходить по фарватеру.

Причальний фронт має 31 причал загальною довжиною 3,9 км, розділений на 4 виробничо-перевантажувальні комплекси (ВПК).

ВПК-1 вміщує причали №1-9, що мають глибини 2,3-6,5 м. ВПК-1 спеціалізується на переробці тарно-штучних вантажів. Причал №14 використовується для обробки річкових суден Ро-Ро, став до експлуатації у 1995 р.

ВПК-2 має причали №15-29, з яких причали №15-21 мають глибини 7,5 м і розташовані в межах долини ріки, а причали №22-29 мають глибини 3,6 м і розташовані на акваторії ковша. Причали ВПК-2 спеціалізуються на перевантаженні тарно-штучних вантажів.

ВПК-3 вмішує причал №31 довжиною 200 м і має глибину 3,6 м. Він спеціалізується на перевантаженні тарно-штучних та лісних вантажів.

ВПК-4 вмішує причали № 34-37, що мають глибини 3,6 м і спеціалізуються на перевантаженні навалочних і сипучих вантажів. Причали ВПК-3,4 розміщуються на акваторії ковша.

Загальна площа складів дорівнює 205 тис. кв. м, з яких 28,6 тис. м2 критих приміщень і 176,4 тис. м2 відкритих складських майданчиків, у тому числі для контейнерів 4,8 тис. м2, лісних вантажів — 26,1 тис. м2.

Перевантажувальне устаткування складається з 82 портальних кранів вантажопідйомністю від 5 до 40 т, мостового крану на 250 т, чотирьох автомобільних кранів вантажопідйомністю від 6,3 до 50 т, гусеничного крану вантажопідйомністю 16 т, чотирьох плавучих кранів вантажопідйомністю від 5 до 100 т, значної кількості авто- і електронавантажувачів автомобілів, іншого обладнання.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни. Частина під’їзної колії проходить по території Молдови. У порту існує колія європейського стандарту 1435 мм. Порт має залізничні та автомобільні ваги вантажопідйомністю відповідно 150 т і 10 т. Портовий флот має у своєму складі 57 суден, в тому числі річкові буксири, плавучі бункерувальники, водопостачальники, нафтосміттєзбиральники, катери, інші плавзасоби.

Майстерні порту здатні виконувати роботи з ремонту корпусів та механізмів суден за винятком докових робіт.

Порт Ізмаїл

Порт розташований на лівому березі p. Дунай (Кілійське гирло) в межах 84,6-85,6 км і 90-94 км. До акваторії порту відноситься водний простір річки від 82 до 96 км та від лівого берегу до умовного державного кордону, що проходить по фарватеру.

Причальний фронт має 18 вантажних причалів довжиною 1534 м, п'ять пасажирських причалів довжиною 384 м та косий берег 616 м. У порту діє три ВПК, що спеціалізуються на переробці тарно-штучних вантажів (ВПК-1,2), великовантажних контейнерів (ВПК-2), навалочних та сипучих вантажів (ВПК-1,3). Глибини біля причалів знаходяться в межах від 0,7 м (причал №1) до 7,5 м. На території ВПК-1 міститься елеватор. Причали косого берега знаходяться на 85 км від р. Дунай.

У порту розміщується один з найбільших у Дунайському басейні пасажирських вокзалів, що обслуговує пасажирів закордонного плавання і місцевого сполучення.

Загальна площа складів дорівнює 185,4 тис. м, з яких 22,6 тис. м2 критих приміщень і 162,8 тис. м2 відкритих складських майданчиків.

Перевантажувальне устаткування складається з 60 портальних кранів вантажопідйомністю від 6 до 40 т, чотирьох плавучих кранів вантажопідйомністю від 5 до 16 т, контейнерного перевантажувача, значної кількості авто- і електронавантажувачів, автомобілів, в тому числі 204 навантажувача та 105 тягачів.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни; залізничні та автомобільні ваги вантажопідйомністю 150 і 10 т відповідно.

Портовий флот має у своєму складі 73 суховантажних і наливних судна і судна службово-допоміжного флоту (буксири, плавучі бункерувальники, водопостачальники, нафтосміттєзбиральники, збиральники зливних вод, аебаркадери, понтони, катери, пожежне судно, інші плавзасоби).

У порту та на Ізмаїльському судноремонтному заводі можна провести всі види ремонтних робіт, включаючи докування.

Порт Усть-Дунайськ

Порт розташований у Жебриянській бухті і пов'язаний з Очаківським гирлом з'єднувальним каналом, що йде від ковша до каналу Прорва (1,5 км) і каналом Прорва (7 км). Порт має у своєму складі портопункти Кілія, Білково та три бокових стоянки у гирлі р. Дунай.

Основне призначення порту — рейдове обслуговування суден-ліхтеровозів та навалочних суден. Основу навальних вантажів складає руда в імпорті (85%). У порту відсутні склади, порт не має залізничних та автомобільних підходів.

Порт Усть-Дунайськ з портопунктами Кілія та Білково має п'ять причалів довжиною 730 пог. м, з них один причал для переробки генеральних, лісних та контейнерних вантажів, три причали довжиною 350 пог. м є пасажирськими та один причал довжиною 180 пог. м — допоміжний.

Загальна площа складів дорівнює 28,56 тис.м2, з яких 27,26 тис.м2 відкритих складських майданчиків і 1,3 тис.м2 критих приміщень. Перевантаження здійснюється судновим і плавучим устаткуванням.

У складі портового флоту 47 суден. В порту є чотири плавучих крани вантажопідйомністю до 50 т, три портальних крани, дев'ять навантажувачів та 35 інших засобів механізації. Крім того є буксири, катери, плавзасоби з охорони навколишнього середовища.

Проектні навігаційні глибини на зовнішньому рейді порту — 14 м, на внутрішньому - 12 м, на з'єднувальному каналі - 3 м і каналі Прорва - 4,5 м підтримуються черпанням. У люті зими акваторія порту і канали замерзають і судноплавство може здійснюватись за допомогою криголамів чи суден криголамного класу.

Порти Чорноморського басейну

Порт Білгород-Дністровський

Порт розташований на західному березі Дністровького лиману у восьми милях від Дністровсько-Цареградського гирла. Вхід у порт Білгород-Дністровський здійснюється по підхідному каналу, прокладеному через бар Дністровсько-Царефадського гирла і по каналу, прокладеному у Дністровському лимані (Дністровсько-Лиманський канал). У порт можуть ходити судна осадкою близько 4,5 м. Прохідний канал має довжину 1,8 км, Дністровський канал — 14,7 км. Глибини на каналах підтримуються за допомогою черпання. В холодні зими акваторія порту і канали замерзають.

Причальний фронт порту складається з восьми причалів довжиною 1011 м з проектними глибинами від 3,5 до 6,75 м. Причали №1-6 довжиною 741 пог. м спеціалізовані на переробці штучних, лісових вантажів та вантажів у контейнерах. Причал у портопункті Бугаз знаходиться у задовільному технічному стані.

Загальна площа складів дорівнює 59 тис. м2, з яких 9 тис. м критих приміщень і 50 тис.м2 відкритих складських майданчиків.

Перевантажувальне устаткування складається з 24 портальних кранів вантажопідйомністю від 5 до 200 т, плавучого крану на 15т, п'яти автомобільних кранів, 49 навантажувачів, в тому числі два пневмонавантажувача, 20 тягачів та інших засобів механізації.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни, залізничні та автомобільні ваги. Портовий флот має у своєму складі 18 суден, в тому числі буксири, рефулерні баржі, катери, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, інші плавзасоби.

Порт Іллічівськ

Порт розташований на північно-західному узбережжі Чорного моря, на правому березі сухого лиману у 15 милях на південно-захід від міста Одеса.

Заходження суден у порт здійснюється по підхідному каналу, що має довжину 1,6 км і дозволяє проходити суднам з осадкою 12,5 м. Навігація в порту цілорічна. Зазвичай крига з'являється в акваторії порту у другій половині грудня і зникає в кінці лютого. Необхідність у криголамному супроводі може складати понад ЗО діб.

Причальний фронт порту складається з 27 причалів довжиною 5005 пог. м з проектними глибинами від 8,5 до 13 м. Усі причали знаходяться в доброму технічному стані. Порт поділений на чотири вантажних райони і паромний комплекс. Крім вантажних причалів, у порту є причали для суден портового флоту і допоміжні причали.

Пропускна спроможність порту складає 11,3 млн. т, з них 9,2 млн. т- мінеральних вантажів. Тарно-штучні вантажі у загальному вантажообігу займають до 8 5%.

Загальна площа складів дорівнює 804 тис. м2, з яких 60 тис. м2 критих приміщень і 744 тис. м2 відкритих складських майданчиків.

Перевантажувальне устаткування складається з 95 портальних кранів вантажопідйомністю від 5 до 40 т, чотирьох мостових перевантажувачів вантажопідйомністю від 10 до 20 т, трьох козлових контейнерних перевантажувачів вантажопідйомністю 30,5 т, семи пневмоколісних кранів вантажопідйомністю від 16 до 25 т, 12 автомобільних кранів вантажопідйомністю від 6,3 до 25 т, 12 гусеничних кранів вантажопідйомністю до 25 т, 12 екскаваторів, чотирьох плавучих кранів на 5, 100 та 300 т, плавучого перевантажувача, 13 автоконтейнеровозів вантажопідйомністю 30,5 т, 19 тягачів типу «Телберг», 234 автонавантажувачів, 16 електронавантажувачів, 78 тракторів та інших засобів механізації. Частина обладнання знаходиться у незадовільному технічному стані і потребує заміни.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, поєднані з відповідними магістральними шляхами країни, залізничні та автомобільні ваги.

Портовий флот у своєму складі має 52 судна, в тому числі буксири, буксири-кантувальники, плавучі бункерувальники, водолії, катери, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, пожежні судна, інші плавзасоби.

Основні існуючі технічні особливості порту:

✵ морський залізничний паромний комплекс;

✵ контейнерний термінал;

✵ причал для суден Ро-Ро зі складом;

✵ причал для перевантаження олії;

✵ причал для перевантаження великовагових та великогабаритних вантажів.

На Іллічівському судноремонтному заводі можна виконувати будь-які ремонтні роботи, включаючи докування.

Порт Одеса

Порт розташований на південно-західному березі Одеської затоки. Він надійно захищений зі сходу Карантинним молом, його продовженням Рейдовим молом та старим хвилерізом, а з півночі — молом Нафтової гавані та Новим хвилерізом. Довжина огороджуючих споруд 5038 м, конструкція - масивова кладка. Захисні споруди (крім Карантинного молу) потребують капітального ремонту. Навігація в порту цілорічна, але в суворі зими крига на акваторії може бути більше 80 діб.

Причальний фронт порту складається з 37 причалів довжиною 6814 пог. м з проектними глибинами від 6,5 до 12 м.

Пропускна спроможність порту складає ЗО млн. т, в тому числі 20 млн. т- нафтовантажі. В 1998 р. проведена реконструкція нафтотерміналу та розширення до 20 млн. т.

Порт має шість виробничо-перевантажувальних комплексів загальною довжиною 3,6 км, призначених для сухих вантажів; нафторайон, що містить п'ять причалів довжиною 330 м, пасажирський район, до якого входять п'ять причалів довжиною 920 пог. м, які призначені для обслуговування пасажирських водотоннажних транспортних суден і один причал довжиною 156 пог. м для суден місцевих ліній. В порту допоміжні причали мають довжину 903 пог. м.

Загальна площа складів дорівнює 204 тис. м2, з яких 65 тис. м2 критих приміщень і 139,4 тис. м2 відкритих складських майданчиків. Крім того, в порту є елеватор та холодильник. Порт має обмінний парк критих вагонів - 200 одиниць на добу.

Перевантажувальне устаткування становить 82 портальних крани вантажопідйомністю від 5 до 40 т, два плавучих крани вантажопідйомністю 15 і

100 т; два баштових крани; сім гусеничних кранів; шість автомобільних кранів вантажопідйомністю від 6,3 до 25 т, шість контейнерних перевантажувачів «Кальмар», два суперстакера, 17 тягачів типу «Телберг»; плавучий зерновий перевантажувач; чотири портальних пневматичних перевантажувачі, сім зернових пневмоперевантажувачів, 288 авто- та ектронавантажувачів, спецприладдя для перевантаження зерна та цукру; 69 спецмашин для виконання робіт у трюмах, 22 трактори, п'ять тепловозів та інших засобів механізації. Технічний стан основного перевантажувального обладнання задовільний.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни. Можливості підходів обмежені мостом. Порт має залізничні та автомобільні ваги.

Портовий флот має у своєму складі 66 суден, в тому числі буксири, буксири-кантувальники, плавучі бункерувальники, водолії, катери, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, пожежні судна, інші плавзасоби.

Основні існуючі технічні особливості порту:

✵ пасажирський комплекс;

✵ нафтоналивний комплекс;

✵ контейнерний комплекс;

✵ наявність в порту елеватора та холодильника.

У порту на судоремонтних заводах «Україна» та Одеський СРЗ-2 можна провести будь-які ремонтні роботи, включаючи і докування.

Порт Південний

Південний порт - наймолодший серед портів України: він почав функціонувати в 1978 році. Основне призначення порту-перевантаження наливних, навалочних і штучних хімічних вантажів, а також рудно-вугільних і генеральних вантажів.

Порт розташований в Аджалицькому лимані в північно-західній частині Чорного моря. Підхід суден здійснюється по природних глибинах та підхідному каналу довжиною 2,9 км шириною 180 м, глибиною 15,5 м. Навігація в порту цілорічна, але в суворі зими крига на акваторії може утримуватися з грудня до березня.

Причальний фронт порту складається з восьми причалів довжиною 2086 пог. м з проектними глибинами 12,5-14 м. Портові споруди, що розташовані на західному березі Аджалицького лиману, здійснюють перевантаження наливних, навалочних і тарованих хімічних вантажів (причали №1-4). На східному березі функціонує рудновугільний комплекс (причали №5, 6) і перевантажувальний комплекс по прийому імпортних фосфоритів (причали №16,17). Всі причали у доброму стані.

Загальна площа складів дорівнює 114 тис. м2, з яких 11,2 тис. м2 критих приміщень і 103 тис. м2 відкритих складських майданчиків. Крім того, наливні хімічні вантажі (аміак, метанол) та хімічні добрива (карбамід) зберігаються на складах Одеського припортового заводу, розташованого поряд з портом.

Порт має спеціалізоване оснащення, до якого входять шість суднонавантажувачів напівпортальних; 10 стендерів для наливних хімічних вантажів; два портальних крани, два вагоноперекидувачі; два стакери; шість дробильно-фрезерних машин; два залізовідметувача (рудно-вугільний комплекс, причали №5, 6), чотири судорозвантажувача (фосфоритний комплекс, причали № 16,17).

Крім зазначеного спеціалізованого комплексу, порт ще має: 22 портальних крани вантажопідйомністю від 5 до 200 т, один плавучий кран, три гусеничних крани, сім автомобільних кранів, 70 автонавантажувачів, 12 бульдозерів, вісім колісних тракторів та інші засоби механізації.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни.

Портовий флот має у своєму складі 22 судна, в тому числі буксири, буксири-кантувальники, плавучі бункерувальники, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, пожежні судна, лоцманські, пасажирські та робочі катери; нафто- та нафтоналивні баржі; плавмайстерню; понтони; причали та інші плавзасоби.

Порт за своїм технічним забезпеченням унікальний, має:

• комплекс за перевантаження хімічних вантажів наливом;

• комплекс за перевантаження карбаміду наливом і у тарі;

✵ вугільно-рудний комплекс;

✵ фосфоритний комплекс.

Порт Миколаїв

Миколаївський порт розташований на півострові, утвореному річками Південний Буг та Інгул на 35-му км від впадання Південного Бугу в Дніпро-Бузький лиман. Підходи до порту з моря здійснюються каналом довжиною 82 км та проектною глибиною 10,6 м. Навігація в порту цілорічна, але в суворі зими крига на акваторії може триматися понад 90 діб (лютий - березень). Судна проводяться за допомогою криголамів.

Причальний фронт порту має дев'ять вантажних причалів довжиною 1866 пог. м з глибинами 9-10,5 м і два пасажирських причали довжиною 121 пог. м. Загальна площа складів дорівнює 224 тис. м2, з яких 22,9 тис. м2 критих приміщень і 202 тис. м2 відкритих складських

майданчиків. У порту є елеватор. Перевантажувальне устаткування складається з 24 портальних кранів вантажопідйомністю від 5 до 200 т, двох плавучих кранів, семи гусеничних автомобільних та залізничних кранів, 70 автотонавантажувачів, дев'яти пневмонавантажувачів, 10 електронавантажувачів, 15 ковшових навантажувачів, комплексної установки для перевантажування руди, двох портових тягачів, 15 тракторів і бульдозерів.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни. Через річку Південний Буг і Дніпровський лиман порт сполучений з внутрішніми водними шляхами України. Проектна пропускна спроможність порту складає 11,7 млн.т. Портовий флот має у своєму складі 23 судна, в тому числі буксири, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, пожежне судно, ліхтери та баржі, пасажирські катери, плавпричал та інші плавзасоби.

Основні технічні особливості порту: перевантажувальний рудний комплекс та наявність в порту елеватора.

Порт Жовтневий

Порт розташований на лівому березі р. Південний Буг в 15,5 милях від його гирла. Навігація в порту цілорічна, але в суворі та середньої суворості зими судна проходять у порт за допомогою криголамів.

Льодове проведення у люті зими може складати до 90 діб (з грудня по лютий).

Причальний фронт порту має шість вантажних причалів довжиною 1480 пог. м з глибиною 9,75 м два допоміжних причали.

Загальна площа складів дорівнює 476,4 тис. м2, з яких 68,8 тис. м2 критих приміщень і 407,6 тис. м2 відкритих складських майданчиків.

Перевантажувальне устаткування складається з 12 портальних кранів, двох мобільних кранів, 15 автонавантажувачів, п'яти електронавантажувачів та іншого обладнання. Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни. Через річку Південний Буг і Дніпровський лиман порт сполучається з внутрішніми водними шляхами України.

Основною технічною особливістю порту є наявність значної площі закритих та відкритих майданчиків для накопичення вантажів.

Порт Жовтневий виділився з порту Миколаїв в 1993 році.

Порт Херсон

Херсонський порт розташований на правому березі р. Дніпро та на лівому березі р. Кошева в 15 милях від Дніпро-Бугського лиману. Навігація в порту цілорічна, але в суворі та середньої суворості зими судна проходять у порт за допомогою криголамів. Льодове проведення у люті зими може тривати до 120 діб (з грудня по березень).

Причальний фронт порту має шість вантажних причалів довжиною 932 пог. м і глибиною від 3,7 до 8,25 м та необладнаного берега у затоках №1,2 загальною довжиною 310 пог. м глибиною 7-8,25 м, пасажирського причалу довжиною 160 пог. м, двох допоміжних причалів.

Загальна площа складів дорівнює 56,4 тис. м2, з яких 14,4 тис. м критих приміщень і 42 тис. м2 відкритих складських майданчиків. У порту є елеватор.

Основними засобами механізації для перевантаження є крани. Перевантажувальне устаткування складається з 17 портальних кранів, шести плавучих кранів, чотирьох мобільних кранів, 111 авто- та електронавантажувачів, плавучого зерноперевантажувача, 21 спецмашин для вагонних робіт, чотирьох спецмашин для трюмних робіт, восьми бульдозерів, іншого обладнання.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, які сполучаються з відповідними магістральними шляхами країни. Порт пов'язаний з внутрішніми водними шляхами України.

Проектна пропускна спроможність порту складає 4,2 млн. т.

Портовий флот має у своєму складі 35 суден, які виконують транспортну та допоміжну роботи (самохідні та несамохідні вантажні судна, буксири, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, водолії, плавбункерувальники, пожежне судно, катери різного призначеня, інші плавзасоби).

Основні технічні особливості порту:

✵ Наявність в порту елеватора.

✵ Наявність об'єднаного пасажирського вокзалу, що обслуговує пасажирів морського та річкового транспорту.

Порт Ялта

Ялтинський порт розташований в південно-східній частині Кримського півострова. Порт має цілорічну навігацію. Крига у районі не спостерігається. Причальний фронт порту складається з чотирьох пасажирських причалів довжиною 779 пог. м з глибиною від 7,2 до 9,75 м. Порт має допоміжний причал загальною довжиною 172 пог. м глибиною 6,5 м. Причали вантажного району призначені для переробки масових вантажів, оскільки порт не має залізничних підходів.

Площа відкритих складів дорівнює 3,6 тис. м2.

Перевантажувальне устаткування складається з портальних, плавучих та мобільних кранів, авто- та електронавантажувачів, бульдозерів та екскаваторів.

Портовий флот має суховантажні транспортні судна, службово-допоміжний флот (буксири-кантувальники, збиральники забруднених вод, нафтосміттєзбиральники, лоцманські катери, інші плавзасоби).

Основні технічні особливості порту:

✵ Глибоководні пасажирські причали.

✵ Наявність морського пасажирського вокзалу.

Порт Феодосія

Порт розташований у західній частині Феодосійської затоки, на північному березі бухти Феодосійська східного узбережжя Кримського півострова. Навігація в порту цілорічна, але в суворі зими може з'являтися плаваючий лід.

Причальний фронт порту має три вантажних причали довжиною 421 пог. м з глибинами 5,8-7,25 м, два пункти безпричального наливу нафтопродуктів, пасажирський причал довжиною 240 пог. м., допоміжний причал. Порт має морський вокзал.

Загальна площа складів складає 13,4 тис. м2, з котрих 3,3 тис. м2 критих приміщень і 10,1 тис. м2 відкритих складських майданчиків.

У складі перевантажувального устаткування порт має портальні крани, авто- та електронавантажувачі, спецмашини для трюмних робіт, пневмоперевантажувачі, трактори, бульдозери, інше обладнання.

Порт має залізничні та автомобільні підходи, які сполучаються з відповідними магістральними шляхами країни.

У складі портового флоту є транспортні судна, пасажирські катери, буксири-кантувальники, плавбункерувальники, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, водопостачальники, пожежне судно, інші плавзасоби.

Основною технічною особливістю порту є наявність в ньому двох пунктів безпричального наливу нафтопродуктів.

Порти Азовського басейну

Порт Керч

Керченський морський порт розташований у верхів'ї Керченської бухти, на західному узбережжі Керченської протоки. Підхід суден з Азовського моря до порту здійснюється по природній глибині до десятиметрової ізобати, потім по Керч-Єнікальській протоці, далі по Керченській протоці (довжина 2,5 км) та акваторії порту.

Навігація у порту цілорічна. Взимку виникає потреба у проведенні суден за допомогою криголамів. Максимальна тривалість судового льодового покриття в суворі зими досягає 50 діб.

Причальний фронт порту має шість вантажних причалів довжиною 1134 пог. м з глибинами 6,7-9,75 м та два допоміжних причали.

Пропускна спроможність порту складає 1285 тис. т. Порт спеціалізувався на переробці залізних руд, які перевозилися з Кримського півострова до комбінату «Азовсталь» у м.Маріуполь.

Загальна площа складів дорівнює 118,9 тис. м2, з котрих 11,3 тис. м2 критих приміщень і 107,6 тис. м2 відкритих складських майданчиків.

Перевантажувальне устаткування порту складається з 32 портальних кранів вантажопідйомністю 5-40 т, плавучого крану вантажопідйомністю 100 т, 75 авто- та електронавантажувачів, шести мобільних кранів, чотирьох контейнерних навантажувачів, трьох пересувних пневмоперевантажувачів «Нойеро», двох конвеєрних розвантажувальних машин «Боймер», двох тракторонавантажувачів «Комацу», двох локомотивів та іншого обладнання (портові тягачі, бульдозери, екскаватори, трактори, причепи).

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни.

У складі портового флоту є 17 суден, в тому числі: лоцманські та роз'їзні катери, буксири, плавбункерувальники, водолії, плавучі причали, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, інші плавзасоби).

В порту можуть бути виконані ремонтні роботи по корпусу та механізмах суден.

Порт Бердянськ

Порт розташований в північно-західній частині Бердянської затоки на півночі Азовського моря. Порт захищений зі сходу Широким та Вузьким молами, а з півдня та південного сходу хвилерізом (650 м), що забезпечує надійну стоянку суден. До порту веде підхідний канал довжиною 11 миль.

Навігація в порту цілорічна, взимку судна проходять у порт за допомогою криголамів. Тривалість суцільного льодового покриття у суворі зими може складати до 108 діб.

Причальний фронт порту має дев'ять вантажних причалів довжиною 1520 пог. м. Крім того, порт має пасажирський причал довжиною 99 пог. м, що призначений для суден місцевих пасажирських ліній.

Загальна площа складів дорівнює 86,5 тис. м2, з яких 12 тис. м2 критих приміщень і 74,5 тис. м2 відкритих складських майданчиків, з яких 11,3 тис. м2 призначені для переробки вантажів у контейнерах і накатних вантажів та 32,2 тис.м2 для накопичення автотехніки, розташована за межами порту.

Перевантажувальне устаткування складається з 33 портальних кранів вантажопідйомністю 5-40 т, плавучого крану вантажопідйомністю 100 т, 72 авто- та електронавантажувачів, трьох мобільних кранів, двох фронтальних контейнерних навантажувачів, трьох портальних пневмо- перевантажувачів, семи спецмашин для вагонних та трюмних робіт, шести локомотивів та залізничних тягачів та іншого обладнання (бульдозерів, тракторів, причепів, екскаваторів).

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни.

Пропускна спроможність порту складає 3,2 млн. т. Портовий флот має у своєму складі 18 суховантажних та пасажирських суден та суден службово-допоміжного флоту (буксири, збиральники зливних вод, нафтосміттєзбиральники, плавбункерувальники, катери різного призначення, інші плавзасоби).

Основні технічні особливості порту:

✵ Можливість перевантаження вантажів у контейнерах та навалом.

✵ Наявність складських площ для накопичення автотехніки, що підлягає відправці морем.

Порт Маріуполь

Маріупольський порт розташований в західній частині північного берега Таганрозької затоки в 15 милях від входу до неї, біля гирла р. Кальміус. До порту веде підхідний канал проектною глибиною 9 м, довжина якого становить 9,4 милі. Внутрішня акваторія захищається від хвиль огороджувальними спорудами, які мають довжину більш як 4,2 пог. м. Біля чверті огороджувальних споруд потребують ремонту.

Навігація в порту цілорічна, в залежності від суворості зими судна проходять у порт за допомогою криголамів від ЗО до 90 діб.

Причальний фронт порту має 18 вантажних причалів довжиною 2973 пог. м з глибинами від 6,4 до 10 м, з них три причали допоміжні довжиною 270 пог. м. Порт розділений на п'ять виробничо-перевантажувальних комплексів, основна спеціалізація яких — переробка вугілля, контейнерів. Генеральних вантажів. Всі діючі ВПК універсальні, за винятком ВПК-4 (причал №14) — вуглеперевантажувальний комплекс.

Загальна площа складів дорівнює 208,2 тис. м2, з котрих 11,5 тис. м2 критих приміщень і 196,7 тис. м2 відкритих складських майданчиків.

Перевантажувальне устаткування складається з 62 портальних кранів вантажопідйомністю 5-40 т, двох плавучих кранів вантажопідйомністю 100 т, 167 авто- та електронавантажувачів, 15 мобільних кранів, трьох зернових перевантажувачів, баштового крану «Лібхер», п'яти портових тягачів та іншого обладнання (бульдозерів, тракторів, причепів, екскаваторів).

Порт має залізничні та автомобільні підходи, що поєднуються з відповідними магістральними шляхами країни.

Пропускна спроможність порту складає 7,83 млн. т.

Портовий флот має у своєму складі 34 судна службово-допоміжного флоту (буксири, водолії, лоцманські судна, збиральники зливних вод, нафтосмиттєзбіральники, катери різного призначення, інші плавзасоби).

Основні технічні особливості порту:

✵ Вугільний перевантажувальний комплекс.

✵ Контейнерний причал.

✵ Пасажирський вокзал.

У порту на Азовському судноремонтному заводі можна провести ремонт корпусу, механізмів та докування суден.

Річкові порти України

У сучасних умовах відправлення та прибуття зовнішньоторговельних вантажів здійснюється переважно через Запорізький, Дніпропетровський, Миколаївський, Херсонський річкові порти загального користування, а також відомий річковий порт Полтавського гірничо-збагачувального комбінату у м. Комсомольськ-на-Дніпрі. В невеликих обсягах та епізодично здійснюється переробка зовнішньоторговельних вантажів у Київському, Черкаському, Кременчуцькому, Ново-Каховському річкових портах і на причалах філіалу «Овод» спільного українсько-швейцарського підприємства «Демос», розташованих на території Дніпропетровського комбінату в м. Дніпродзержинську.

Річкові порти є транспортними вантажопереробними комплексами, які містять в собі:

✵ портальні, козлові, плавучі крани вантажопідйомністю від 5 до ЗО т, екскаватори, автокрани, авто- та електронавантажувачі та інші механізми;

✵ гідротехнічні споруди, включаючи причали та захисні споруди;

✵ портові акваторії з підхідними фарватерами;

✵ відкриті складські території та закриті склади;

✵ під'їзні автомобільні та залізничні шляхи;

✵ ремонтні майстерні та інші допоміжні об'єкти.

Загальна потужність облаштованих причалів складає 11,7 км, на вантажно-розвантажувальних роботах використовується 158 портальних кранів загальною вантажопідйомністю 1379 т, 56 плавучих кранів, гідропісконавантажувачі та інша механізація. Загальна площа складських приміщень дорівнює 474,2 тис. м2, з них критих - 15,2 тис. м2. Протяжність портових залізниць - 32 км, внутрішніх портових автошляхів - 23 км.

Всі порти, за винятком Ново-Каховського, Стир-Горинського і Дніпровського райуправлінь, мають під'їзні залізничні колії.

Загальна добова пропускна спроможність річкових портів складає 20 тис. т. Обсяги переробки експортно-імпортних вантажів знаходяться в межах 1,4-2,1 млн. т щорічно.

Поряд з причалами загального користування вантажно-розвантажувальні роботи проводяться на причалах міністерств, відомств, підприємств, яких на теперішній час налічується 190 одиниць. За призначенням ці причали використовуються для навантаження та розвантаження зерна - ЗО од., нафтопродуктів - 13 од., мінерально-будівельних вантажів - 120 од., інших шантажі в -47 од. Загальна довжина причалів клієнтури складає 16,7 км, з них 9,2 км — обладнані причали, а решта розташовані на прикордонних берегах, де використовується плавуча механізація портів.

Порт Київ

Здійснює переробку генеральних і навалювальних вантажів, які перевозяться в прямому водному, змішаних залізнично-водному та автомобільно-водному сполученнях.

В межах діяльності порту функціонують три вантажних райони, спеціальний порт для прийому вугілля в Трипіллі (пристань №2). Крім причалів загального користування, порт обслуговує понад 40 вантажних причалів клієнтури. Довжина облаштованих причалів загального користування -1694 м. Переробка генеральних вантажів здійснюється на причалах №1-6 другого вантажного району. Обсяги переробки зовнішньоторговельних вантажів незначні і складають в останні роки 20-40 тис. т.

Порт Черкаси

Здійснює переробку навалювальних і генеральних вантажів. Має автомобільні і залізничні під'їзні колії. В межах виробничої діяльності порту функціонують міський вантажний район і вантажні причали клієнтури в Ірклієві, Чигирині, Адамівці для прийому будівельних вантажів. Довжина

причального фронту району — 519 м. На його причалах перероблюються генеральні та будівельні вантажі. Обсяги переробки зовнішньоторговельних вантажів складають 8-13 тис. т.

Порт Кременчук

Здійснює переважно переробку мінерально-будівельних матеріалів. Має під'їзні автомобільні дороги та залізничні колії. Переробка вантажів здійснюється в порту, який має п'ять причалів довжиною 415 м, та на клієнтурському причалі, на який перевантажуються мінерально-будівельні вантажі. Переробка генеральних вантажів виконується на причалах № 1,2 вантажного району. В останні роки порт відвантажує на експорт 12 тис. т вантажів.

Розташований поблизу Кременчуцького порту Комсомольськ, який є відомим портом Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, спеціалізований на відправленні у внутрішньому сполученні щебеня та котунів на експорт. Річна розрахункова пропускна спроможність по відправленню котунів на експорт складає 7,5 млн. т, а за звітними даними в останні роки обсяг відвантаження окатишів коливався в розмірах від 140 до 1200 тис. т.

Порт Дніпродзержинськ

Основна номенклатура вантажообігу порту - шлак, пісок, гранульована продукція, метали та контейнери. В межах діяльності порту діє вантажна дільниця, на якій розташовано два причали загального користування, а також причали на кар'єрах. У зв'язку з незначною глибиною біля причалів міської дільниці (2,8 м), обробка великовантажного флоту викликає потребу довантаження суден на рейді плавкранами. В останні роки порт відвантажував метали на експорт в обсязі 10-30 тис. т на рік.

Причали заводу «Овод» і СП «Демос» мають довжину 500 м і глибину 3,5 м. Вони призначені для переробки шлакового щебеня у внутрішньому сполученні та металовідходів на експорт. В останні роки відправлення вантажів на експорт зійшло нанівець.

Порт Дніпропетровськ

Порт здійснює переробку вантажів, які перевозяться в прямому водному та змішаних автомобільно-водному, залізнично-водному сполученнях. Основна номенклатура вантажів порту: пісок, вугілля, метали, щебінь, контейнери. В межах діяльності порту функціонують вантажні райони Амур-Гавань, Нові Кайдаки, Міський район і пристань Новомосковськ, а також причали не загального користування по відвантаження щебеневої продукції, вивантаженню піску.

В останні роки у зв'язку з падінням обсягів навалювальних вантажів і зростанням металопродукції на експорт відбулися зміни в спеціалізації причалів. Переробка металопродукції на експорт зараз здійснюється у всіх трьох районах. Довжина причалів загального користування складає 1924 м, на яких встановлено 24 портальних крани загальною вантажопідйомністю 265 т. Незважаючи на досить високу технічну оснащеність, порт зазнає деяких труднощів через недостатні глибини біля причалів, що потребує використання понтонів при обробці багатонавантажувальних суден, а також через недостатні складські площі. Обсяги переробки зовнішньоторговельних вантажів складають 200-400 тис. т.

Порт Запоріжжя

Здійснює переробку вантажів, які перевозяться в прямому водному, змішаних залізнично-водному та автомобільно-водному сполученнях. Основна номенклатура вантажів, які перероблюються в порту, - пісок, руда, будівельні матеріали, контейнери, метали.

В межах діяльності порту функціонують один-два вантажні райони, порт Нікополь, вантажні причали в Дніпрорудному, Новопавлівці, на Запорізькій ДРЕС і причали не загального користування в Магранці, Біленькому, Кам'янці. Перший вантажний район знаходиться у верхньому б'єфі греблі Дніпровської ГЕС. Загальна довжина причального фронту - 1961 м. Район обладнаний 26 портальними кранами загальною вантажопідйомністю 279 т. У сучасних умовах здійснюються будівельні роботи з подовження сьомої причальної лінії. Другий вантажний район розташований в нижньому б'єфі греблі. Довжина причального фронту - 445 м. Район обладнаний шістьома портальними кранами загальною вантажопідйомністю 40 т. З 1994 р. виконуються роботи з відправлення металопродукції на експорт. Запорізький порт переробляє близько 1 млн. т експортно-імпортних вантажів, що характеризує його як найбільший річковий порт. Обсяги переробки експортних вантажів складають 160-500 тис. т, в структурі експорту переважають будівельні вантажі та метал, в імпорті 95-99% займає руда, обсяги переробки якої складають 330-500 тис. т.

Порт Нікополь

Спеціалізується на переробці піску та генеральних вантажів. Довжина причального фронту -105 м. Порт не має під'їзних залізничних колій. На теперішній час будується пірс для вивантаження труб на експорт.

Порт Нова Каховка

Спеціалізується на переробці мінерально-будівельних вантажів і в невеликих обсягах генеральних вантажів. До складу порту входять чотири причали аванпорту, причал пристані Велика Лепетиха та клієнтурські причали, розміщені в Каховському водосховищі та в нижньому б'єфі. Причали порту являють собою відкосну стіну завдовжки 460 м, на якій встановлено шість кранів. Порт не має під'їзних залізничних колій. На експорт відвантажується понад 5 тис. т.

Порт Херсон

Здійснює переробку вантажів у прямому, змішаних залізнично-водному та автомобільно-водному сполученнях. Порт перероблює в основному пісок, щебінь, метали та інші генеральні вантажі. Порт містить в собі центральний вантажний район, порт Гола Пристань. В межах діяльності розміщено 41 клієнтурний причал, на яких перероблюються мінерально-будівельні, хлібні та баштанові вантажі.

Центральний вантажний район має вертикальну бетонну стіну довжиною 558 м, на якій встановлено вісім портальних кранів загальною вантажопідйомністю 80 т. У порту за допомогою плавкранів на рейді завантажується великовантажні судна.

Обсяги переробки експортних вантажів знаходяться в межах 170— 400 тис. т. У структурі експорту переважають метали, хімічні та мінеральні добрива.

Порт Миколаїв

Здійснює переробку вантажів, які слідують в прямому водному, змішаних залізнично-водному та автомобільно-водному сполученнях. Порт переробляє мінерально-будівельні вантажі, руди, вугілля, метали, металобрухт. До складу порту входять центральний вантажний район в Миколаєві, причали в Олександрії, Вознесенську, Матвіївці, Очакові, Балабанівці, Ожарську, де перероблюються будівельні вантажі. В межах діяльності порту розташовані відомчі вантажні причали, елеватор, нафтобази, хлібоприймальні пункти.

Центральний вантажний район, в якому здійснюється переробка зовнішньоторговельних вантажів, має вертикальну залізобетонну стіну, на якій встановлено 10 портальних кранів загальною вантажопідйомністю 106 т. Глибини біля причалів — 5,6 м. У порту проектується будівництво двох причалів для відвантаження вугілля та металів, глибина яких дозволяє навантажувати судна з осадкою до 8 м. За останні роки вантажообіг порту зменшився. Обсяги переробки експортних вантажів щорічно складають понад 400 тис. т. Основними видами вантажів є метали, кокс, вугілля, руда.