Загальний курс транспорту
ВСТУП
Транспорт (від лат. transporto - переношу, переміщую, перевожу) - одна з найважливіших галузей матеріального виробництва, яка забезпечує виробничі та невиробничі потреби галузей економіки і населення у перевезеннях.
Економіка будь-якої держави не може ефективно функціонувати без транспорту. Він відіграє значну роль у задоволенні потреб країни у вантажних і пасажирських перевезеннях.
Транспорт як четверта галузь матеріального виробництва
К. Маркс назвав транспорт четвертою галуззю матеріального виробництва. Він зазначав, «что... во всяком процессе производства большую роль играет перемещение предмета труда и необходимые для этого средства труда и рабочая сила... За транспортировкой продуктов из места производства в другое место следует также транспортировка готовых продуктов из сферы производства в сферу потребления. Продукт только тогда готов к потреблению, когда он закончит это передвижение» (К Маркс, Ф. Енгельс, Соч., 2-е изд. т. 24, с. 170).
Транспорт забезпечує перевезення вантажів, переносить на них свою вартість і утворює нову вартість. За допомогою системи тарифів транспорт не тільки покриває свої видатки, але й утворює чисту продукцію,збільшує прибуток країни. Тому і праця робітників, які зайняті на транспорті є продуктивною працею.
Транспорт має всі три елементи, які характерні для будь-якої галузі матеріального виробництва.
а) предмети праці об'єкти перевезення (вантажі, пасажири);
б) засоби праці - транспортні засоби;
в) доцільна діяльність людей - праця.
Транспортну продукцію - переміщення - не можна накопичувати або відкладати про запас, як це робиться в багатьох сферах матеріальною виробництва.
Основні завдання транспорту - своєчасне, якісне та цілковите задоволення потреб галузей економіки та населення у перевезеннях, підвищення економічної ефективності його роботи.
Для вирішення цих завдань необхідно:
✵ забезпечити розвиток транспортної системи країни, її взаємодії і іншими галузями народного господарства, удосконалювати координацію роботи всіх видів транспорту;
✵ прискорити створення та впровадження передової техніки та технології, розвивати нові види транспорту;
✵ застосовувати прогресивні способи перевезення вантажів, значно підняти рівень комплексної механізації вантажно-розвантажувальних та ремонтних робіт, знижувати негативний вплив транспорту на навколишнє середовище.
Мета та завдання дисципліни
Метою викладання дисципліни є: засвоєння студентами поняття «Єдина транспортна система», «Єдина транспортна мережа», та здобуття знань щодо важливості всіх видів транспорту для своєчасного і якісного задоволення потреб галузей економіки та населення у перевезеннях, підвищення економічної ефективності роботи транспортної системи.
Основні завдання курсу
Основними завданнями курсу є:
✵ вивчення техніко-економічних особливостей різних видів транспорту;
✵ визначення сфери економічної доцільності використання різних видів транспорту, враховуючи економічні показники та екологічний вплив на навколишнє середовище.
При вивченні дисципліни особливо рекомендується приділяти увагу усім видам транспорту, їх ролі в єдиній транспортній системі, враховуючи різні можливості зниження трудомісткості вантажно-розвантажувальних робіт, економії паливно-енергетичних ресурсів.
Міждисциплінарні зв'язки
Дисципліна «Загальний курс транспорту» належить до циклу професійно-орієнтованих дисциплін. Викладається протягом другого та третього років навчання (4 та 5 семестр), є основою для вивчення курсів: «Транспортні засоби», «Основи теорії транспортних процесів і систем», «Технологія, організація та управління вантажними автомобільними перевезеннями», «Технологія, організація та управління пасажирськими автомобільними перевезеннями», «Взаємодія видів транспорту», «Логістика», «Спеціалізований рухомий склад та вантажно-розвантажувальні засоби».
Схема міждисциплінарних зв'язків дисципліни «Загальний курс транспорту»
- Цикл гуманітарних та соціально-економічних дисциплін.
- Цикл функціональних дисциплін.
- Загальний курс транспорту.
- Транспортні засоби.
Основи теорії транспортних процесів і систем.
Технологія, організація та управління вантажними автомобільними перевезеннями.
Технологія, організація та управління пасажирськими автомобільними перевезеннями.
Взаємодія видів транспорту.
Логістика.
Спеціалізований рухомий склад та вантажно-розвантажувальні засоби.
У процесі вивчення цієї дисципліни студенти одержують комплексні знання про всі види транспорту, їх взаємозв'язок і роль обраної ними спеціальності.