Наукове значення періодичного закону. Життя й діяльність Д. І. Менделєєва
Відкриття періодичного закону і створення Періодичної системи хімічних елементів — найбільше досягнення науки 19 століття. Експериментальне підтвердження змінених Д. І. Менделєєвим відносних атомних мас, відкриття елементів з передбаченими їм властивостями, розташування відкритих інертних газів в періодичній системі призвели до загального визнання періодичного закону.
Відкриття періодичного закону зумовило подальший бурхливий розвиток хімії: за наступні тридцять років було відкрито 20 нових хімічних елементів. Періодичний закон сприяв подальшому розвитку робіт із вивчення будови атома, внаслідок яких було встановлено взаємозв’язок будови атома з періодичною зміною їх властивостей. Спираючись на періодичний закон, учені змогли добувати речовини із заданими властивостями, синтезувати нові хімічні елементи. Періодичний закон дозволив ученим побудувати гіпотези про еволюцію хімічних елементів у Всесвіті.
Періодичний закон Д. І. Менделєєва має загальнонаукове значення та є фундаментальним законом природи.
Дмитро Іванович Менделєєв народився в 1834 р. у м. Тобольську. Після навчання в Тобольській гімназії він навчався у Петербурзькому педагогічному інституті, який закінчив із золотою медаллю. Будучи студентом Д. І. Менделєєв почав займатися науковими дослідженнями. Після навчання два роки провів за кордоном в лабораторії відомого хіміка Роберта Бунзена. В 1863 році був обраний професором спочатку Петербурзького технологічного інституту, а згодом і Петербурзького університету.
Менделєєв проводив дослідження в області хімічної природи розчинів, стану газів, теплоти згоряння палива. Він цікавився різними проблемами сільського господарства, гірничорудною справою, питаннями металургії, працював над проблемою підземної газифікації палива, вивчав нафтову справу. Найбільшим вагомим результатом творчої діяльності, що принесла Д. І. Менделєєву всесвітню славу, було відкриття в 1869 році Періодичного закону і Періодичної системи хімічних елементів. Він написав близько 500 статей з хімії, фізики, техніки, економіки, геодезії. Організував і був директором першої російської палати мір і вагів, уклав початок сучасної метрології. Винайшов загальне рівняння стану ідеального газу, узагальнив рівняння Клапейрона (рівняння Клапейрона-Менделєєва).
Менделєєв прожив 73 роки. За свої досягнення був обраний членом 90 закордонних академій наук і почесним доктором багатьох університетів. На його честь названо 101-й хімічний елемент (Менделевій).