Сполучення кісток. Будова скелета людини

У скелеті розрізняють три типи з’єднання кісток: нерухоме (шви, зрощення), напіврухоме (хрящі) та рухоме (суглоби).

Скелет людини складається з таких відділів: черепа, тулуба (хребет і грудна клітка), верхніх і нижніх кінцівок. Череп поділяється на лицьовий (верхньо- та нижньощелепна кістки) та мозковий (тім’яна, скронева, лобова, потилична кістки) відділи.

Осьовою частиною скелета тулуба є хребет, який складається з 33—34 хребців. Хребці складаються з тіла і кількох відростків. У людини виділяють 5 відділів хребта: шийний (7 хребців), грудний (12 хребців), поперековий (5 хребців), крижовий (5 нерухомо з’єднаних хребців), куприковий (4—5 хребців).

Грудна клітка (захищає серце, легені, печінку та шлунок) утворена грудними хребцями, 12 парами ребер і плоскою грудиною.

Верхні кінцівки прикріплюються до плечового поясу, який складається з 2 лопаток і 2 ключиць. Скелет верхніх кінцівок складається з трьох відділів: плеча, передпліччя і кисті. Плече утворене однією кісткою — плечовою. Передпліччя складається з двох кісток: ліктьової та променевої. У кисті розрізняють 3 відділи: зап’ясток, п’ясток і кістки пальців.

Тазовий пояс утворений трьома нерухомо з’єднаними між собою кістками. Нижня кінцівка складається зі стегна, гомілки та стопи. Стегно утворене стегновою кісткою, гомілка — великою і малою гомілковими кістками, стопа — кістками передплесна (до яких входить масивна п’яткова кістка), плесна і кістками пальців.