Я У СВІТІ 4 клас за підручником О. В. Тагліної - розробки уроків
ЛЮДИНА І СВІТ
Урок 31. ПОДОРОЖ ДО ІНДІЇ
Мета: розширити уявлення учнів про Індію; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Яка найвища точка нашої планети? (Гора Еверест, або Джомолунгма — 8848 м)
— Далеко, далеко, за морями і лісами, за річками і пустелями у Гімалаях стоїть висока гора, ім’я якій Еверест, це найвища точка нашої планети.
Уявіть, що ви піднялися на цю гору — і під вами далеко-далеко, внизу розкинулася прекрасна казкова країна Індія, що посідає друге місце у світі за кількістю населення (1,2 млрд. чоловік) та сьогодні дивує туристів своєю особливою культурою.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож до Індії.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Індія — батьківщина однієї з найпоширеніших світових релігій — буддизму, якого дотримують багато корінних жителів. Вегетаріанство (відмова від споживання м’яса і риби) також має індійські корені. З одного боку, це можна пояснити кліматичними умовами (у спекотному кліматі м’ясо і риба швидко псуються). З іншої — споживання м’яса найсуворіше заборонене релігійними законами і древніми звичаями. Корови взагалі є священними тваринами і вільно розгулюють жвавими вулицями індійських міст.
Із-за сприятливого клімату Індія відрізняється великою різноманітністю рослинного і тваринного світу. Тут мешкають величезна кількість різних видів тварин, комах, росте безліч видів рослин. В Індії створені 83 національних парки, заповідники, тигрові заповідники, 200 зоопарків.
У минулому слон був символом влади і величі правителів країни — махараджей, а зараз він працелюбний помічник селян. Ця тварина є героєм багатьох індуїстських і буддійських притч і легенд. Найкращий комплімент для індійської дівчини — це сказати, що у неї хода, як у слона.
Індійський одяг знаменитий своєю колірною насиченістю і, якщо можна так сказати про одяг, добротою. Одяг для жінок, такий, наприклад, як сарі, підкреслює в них жіночність, а чоловічий — комфортний і зручний в умовах спекотного клімату. Індійські наряди так само різноманітні, як і вся індійська культура.
В Індії чоловіки носять тюрбани. Це довгий шматок тканини, зазвичай 5 м завдовжки, який обертають безліч разів навколо голови. Тюрбан спочатку призначався для збереження голови від спеки і сонця. Щоб упоратися із жаркими кліматичними умовами пустелі, цей довгий шматок тканини замочували у воді на ніч, а вранці зав’язували навколо голови. Безліч шарів тюрбана зберігають вологу протягом усього дня і так рятують від спеки.
Сарі — це прямокутний шматок тканини, як правило, від 5 до 9 м завдовжки, витканий з ніжної бавовни або шовку. Однотонне або з квітковими візерунками воно може бути як повсякденним, так і святковим, розшитим золотими нитками і блискітками. Безперечним є одне — традиція носіння сарі, що існує тисячі років і не зникне ніколи.
Заклинач змій — одна з прадавніх професій в Індії. Мистецтво заклинання змій зародилося в Єгипті. Популярність професії заклинача змій зросла у ХХ віці і широко використовувалася для залучення туристів до Індії.
Ще одне диво, батьківщина якого теж, тут в Індії. Ви знаєте, хто такі йоги?
Це люди, що присвятили своє життя вдосконаленню тіла і духу. Говорять, є безліч підтверджень, що досвідчений йог може не лише ходити босоніж по гарячому вугіллю або гострих цвяхах, але навіть літати.
А хто з дітей не знайомий з головним персонажем мультфільму «Мауглі»? Адже описана Р. Кіплінгом історія має реальні корені. Подібні випадки, коли дикі тварини виховували людську дитину, відбувалися в реальному житті.
2. Робота за підручником (с. 119-120)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 120.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 120. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над загадками
— Які тварини мешкають в Індії? Відгадайте!
✵ Здивувалась дітвора:
«Це тварина чи гора?
Як же їсть він, як він п’є?»
А для цього хобот є! (Слон)
✵ Любі дітки, подивіться
На велику хижу кицю —
В плямах, смужечках строкатих
Йде саваною гуляти.
Зуби, кігті — як ножі!
Звірі, хто-куди біжіть,
Зараз буде не до ігр,
Бо полює лютий... (тигр).
✵ Як на гойдалках на вітках
Вони плигають у клітках.
Граються, кривляються,
Разом забавляються.
А веселі ці малята —
Пустотливі... (мавпенята).
✵ В джунглях кожен звір боїться
Цю велику хижу кицю —
Чорна і швидка, як вітер.
Стережись її зустріти,
Бо не знає про манери
Небезпечний звір — ... (пантера).
2. Вправа «Мікрофон»
✵ Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом в Індії, то...
3. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви сьогодні на уроці навчилися?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 119-120).
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.