Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ І. МАГНІТНІ ЯВИЩА
УРОК № І. МАГНІТНІ ЯВИЩА. ПОСТІЙНІ МАГНІТИ, ВЗАЄМОДІЯ МАГНІТІВ. МАГНІТНЕ ПОЛЕ. МАГНІТНЕ ПОЛЕ ЗЕМЛІ
Мета уроку: сформувати наукові уявлення учнів про магнітне поле та його матеріальність; дати знання про постійні магніти; пояснити походження та властивості магнітного поля Землі; навести історичні приклади вивчення магнітного поля Землі; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Формування ключових компетентностей:
✵ Математична грамотність.
✵ Компетентності в природничих науках і технологіях.
✵ Уміння навчатися впродовж життя.
✵ Екологічна грамотність і здорове життя.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: постійні магніти, магнітні стрілки, демонстрування спектрів магнітних полів постійних магнітів за допомогою ошурок, малюнки магнітного поля Землі, портрети Гельмгольца, Ампера, Лоренца, географічна карта для знаходження регіонів магнітних аномалій.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: полярні сяйва, запис масової міграції птахів, черепах.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Як птахи знаходять правильний шлях, перелітаючи на великі відстані?
✵ Що вам відомо про магнітні аномалії з вивченого на уроках географії?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми:
✵ Постійні магніти. Полюси магнітів. Взаємодія полюсів магнітів.
✵ Магнітне поле.
✵ Джерела магнітного поля.
✵ Силові лінії магнітного поля. Напрям силових ліній магнітного поля.
✵ Однорідне магнітне поле.
✵ Магнітне поле постійного магніту.
✵ Магнітне поле Землі. Магнітні аномалії. Магнітні бурі.
✵ Значення магнітного поля для існування життя на Землі.
Опорний конспект
Розташування полюсів, відмінність від розташування географічних полюсів |
Північний та Південний полюси Землі означують як місця на поверхні Землі, у яких стрілка компаса вказує прямовисно вниз, до центра Землі. Лінію, вздовж якої магнітна стрілка, що обертається навколо горизонтальної осі, набуває горизонтального положення, називають магнітним екватором. Магнітні полюси не збігаються з географічними. Їхнє положення не є сталим, воно помітно змінюється в часі |
Характеристики магнітного поля Землі |
Магнітне поле землі — це силове поле, виникнення якого зумовлене джерелами, розташованими в земній кулі та навколоземному просторі (магнітосфері та іоносфері). У навколоземному космічному просторі магнітне поле Землі утворює магнітосферу. Магнітне поле Землі змінюється в межах від 30 мкТл в районі екватора до 60 мкТл в районі полюсів. геомагнітні аномалії пов’язані з неоднорідністю внутрішньої будови Землі |
Значення наявності магнітного поля Землі для життя |
Магнітне поле захищає жителів Землі та штучні супутники від згубного впливу космічних частинок. До таких частинок зараховають, наприклад, іонізовані (заряджені) частинки сонячного вітру. Магнітне поле змінює траєкторію їхнього руху, спрямовуючи частинки уздовж ліній поля |
Причини виникнення магнітних бур |
геомагнітні бурі — це збурення магнітного поля Землі, викликане надходженням в околиці Землі збуджених високошвидкісних потоків сонячного вітру і пов’язаної з ними ударної хвилі. Магнітна буря — це швидкі й сильні зміни в магнітному полі Землі, що виникають у періоди підвищеної сонячної активності. наслідки впливу магнітних бур: електронне обладнання виходить з ладу, супутники на орбіті працюють з помилками, самопочуття людей погіршується |
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
✵ Чи існує зв’язок між електричними й магнітними явищами?
✵ Які взаємодії називають магнітними?
✵ У чому виявляється магнітна дія електричного струму?
✵ Що називають постійним магнітом? Полюсами магніту?
✵ Як взаємодіють полюси магнітів?
✵ Що називають силовою лінією магнітного поля?
✵ Який вчений провів перші експерименти з вивчення магнітного поля Землі?
✵ Які факти підтверджують, що Земля має магнітне поле?
✵ Що ви можете сказати про розташування магнітних полюсів відносно географічних?
✵ У чому причини виникнення магнітних бур?
Задачник №№______________
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Вивчити §_, вивчити конспект.
✵ Розв’язати вправу письмово.
✵ Розв’язати завдання №№____________ задачника.
✵ Розпочати підготовку навчального проекту № 1. додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Знайдіть більш докладну інформацію про В. Гілберта та його роботи щодо вивчення магнітних явищ.