Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 3. МЕХАНІЧНІ ТА ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ХВИЛІ
УРОК № 35. ФІЗИЧНІ ОСНОВИ СУЧАСНИХ БЕЗДРОТОВИХ ЗАСОБІВ ЗВ'ЯЗКУ ТА КОМУНІКАЦІЙ
Мета уроку: показати застосування електромагнітних хвиль у природі та техніці, наприклад у радіозв'язку; показати вплив досліджень у фізиці на розвиток суспільства; ознайомити учнів з історією розвитку науки на прикладі винайдення радіозв'язку, розвивати почуття гордощів за розвиток науки; формувати інтерес учнів до вивчення фізики; проводити профорієнтаційну роботу з учнями.
Формування ключових компетентностей:
✵ Математична грамотність.
✵ Компетентності в природничих науках і технологіях.
✵ Уміння навчатися впродовж життя.
✵ Екологічна грамотність і здорове життя.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: портрет О. С. Попова та Г. Марконі, найпростіший радіоприймач, таблиця «Нобелевські лауреати з фізики» — Г. Марконі.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: презентація про О. С. Попова та Г. Марконі, відеофільм про властивості радіохвиль.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Назвіть порядок видів випромінювання на шкалі електромагнітних хвиль.
✵ Як зліва направо на шкалі змінюється частота і довжина електромагнітної хвилі?
✵ Як зліва направо на шкалі змінюються властивості випромінювання?
✵ Назвіть кілька довжин хвиль відомих вам радіостанцій.
✵ Хто перший винайшов радіоприймач?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми:
✵ Радіохвилі (діапазон, властивості хвиль різної довжини).
✵ Радіоприймач Попова (схема с когерером).
✵ Модуляція та детектування.
✵ Найпростіший радіоприймач.
✵ Історія радіозв’язку в Україні.
✵ Принцип передавання зображення.
✵ Радіолокація.
✵ Стільниковий зв’язок.
✵ Супутникове телебачення.
✵ Розвиток сучасних засобів радіозв’язку та телебачення.
Опорний конспект
Історія радіозв'язку в Україні
✵ 1895 р. — початок робіт О. С. Попова з радіозв’язку.
✵ 1924 р. — на Харківському іподромі запрацювала радіоточка, радіус дії якої становив 50-60 м (Харків на той час був столицею України).
✵ 1925 р. — встановлення радіостанцій у 600 райцентрах, побудова в Харкові потужного радіовузла.
✵ 1926 р. — перша радіостанція з’явилась у Києві.
✵ 1928 р. — створено Всеукраїнське радіоуправління.
✵ 1939 р. — запрацювала радіостанція у Львові.
✵ Під час Великої Вітчизняної війни використовували радіоміни (наприклад, у Харкові).
✵ 1964 р. — в Україні налічували 18 млн радіоприймачів.
✵ 1945 р. — розвивалося телебачення.
✵ 1952 р. — почала працювати Київська телестудія.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
✵ Хто перший винайшов спосіб радіозв’язку?
✵ За що здобув Нобелівську премію Г. Марконі?
Задачник №№
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VІІ. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Вивчити §__, вивчити конспект.
✵ Розв’язати вправу____письмово.
✵ Розв’язати завдання №№ задачника.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Знайдіть більш докладну інформацію про винайдення принципу телебачення.