Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 2. СВІТЛОВІ ЯВИЩА
УРОК № 25. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 5. ВИЗНАЧЕННЯ ФОКУСНОЇ ВІДСТАНІ ТА ОПТИЧНОЇ СИЛИ ТОНКОЇ ЛІНЗИ
Мета уроку: формувати в учнів експериментальні навички; виховувати в учнів охайність під час проведення дослідів, дбайливе ставлення до лабораторного обладнання; вчити учнів працювати в парах та групах.
Формування ключових компетентностей:
♦ Математична грамотність.
♦ Компетентності в природничих науках і технологіях.
♦ Інформаційно-цифрова компетеність.
♦ Уміння навчатися впродовж життя.
♦ Соціальні і громадянські компетентності.
Тип уроку: урок формування практичних навичок.
Обладнання та наочність: обладнання лабораторної роботи, інструкції з техніки безпеки.
Відеофрагмент: відеозапис фрагмента лабораторної роботи, за допомогою якого вчитель звертає увагу учнів на перебіг спостережень та вимірювань, які виконують учні; на дотримання правил техніки безпеки під час роботи з обладнанням.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Що називається фокусною відстанню лінзи?
✵ Що називається оптичною силою лінзи?
✵ Як обчислити фокусну відстань лінзи?
✵ Як обчислити оптичну силу лінзи?
IV. ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ
Мета роботи: за допомогою збиральної лінзи отримати зображення і визначити фокусну відстань та оптичну силу лінзи. обладнання:
1. Джерело світла (лампа або свічка).
2. Екран.
3. Збиральна лінза.
4. Лінійка.
Хід роботи
✵ Отримайте на екрані дійсне, перевернуте, збільшене зображення свічки за допомогою збиральної лінзи. Виміряйте відстань від лінзи та свічки d та від лінзи до екрана f. Обчисліть фокусну відстань F та оптичну силу лінзи D.
✵ Повторіть дослід ще двічі, отримуючи дійсне, перевернуте, зменшене, а потім дійсне, перевернуте, рівне за розмірами зображення свічки. Обчисліть середні значення фокусної відстані та оптичної сили лінзи.
✵ Побудуйте зображення в тонкій лінзі для трьох дослідів (предмет розташований між фокусом та подвійним фокусом, у подвійному фокусі, за подвійним фокусом збиральної лінзи).
✵ Результати вимірювань та обчислень занесіть у таблицю:
Характеристика зображення |
Побудова зображення |
d, м |
f, м |
F, м |
Fсер, м |
D, дптр |
Dсер, дптр |
Дійсне, обернене, збільшене |
|||||||
Дійсне, обернене, зменшене |
|||||||
Дійсне, обернене, рівне |
Додаткове завдання: самостійно оберіть метод обчислення похибки визначення фокусної відстані лінзи. Результати обчислень занесіть у таблицю:
Fсер, м |
|
∆F, м |
F = Fcep ± ∆F, м |
Аналіз експерименту та його результатів
Сформулюйте висновок, у якому зазначте, які фізичні величини ви визначали у цій роботі; чому результати трьох дослідів незначно відрізняються один від одного.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Повторити §___.
✵ Розв’язати вправу письмово.
✵ Розв’язати завдання №№ задачника.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Знайдіть інформацію про особливості будови ока різних живих істот. Для записів учителя