Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 2. СВІТЛОВІ ЯВИЩА
УРОК № 18. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3. ДОСЛІДЖЕННЯ ВІДБИВАННЯ СВІТЛА ЗА ДОПОМОГОЮ ПЛОСКОГО ДЗЕРКАЛА
Мета уроку: формувати в учнів експериментальні навички; виховувати в учнів охайність під час проведення дослідів, дбайливе ставлення до лабораторного обладнання; вчити учнів працювати в парах та групах.
Формування ключових компетентностей:
♦ Математична грамотність.
♦ Компетентності в природничих науках і технологіях.
♦ Інформаційно-цифрова компетеність.
♦ Уміння навчатися впродовж життя.
♦ Соціальні і громадянські компетентності.
Тип уроку: урок формування практичних навичок.
Обладнання та наочність: обладнання лабораторної роботи, інструкції з техніки безпеки.
Відеофрагмент: відеозапис фрагмента лабораторної роботи, за допомогою якого вчитель звертає увагу учнів на перебіг спостережень, досліджень та вимірювань, які виконують учні; на дотримання правил техніки безпеки під час роботи з обладнанням.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Сформулюйте закони відбивання світла.
IV. ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ
Мета роботи: перевірити виконання законів відбивання світла, побудувати зображення в плоскому дзеркалі.
Обладнання: 1. Плоске дзеркало. 2. Лазер. 3. Лінійка. 4. Транспортир. 5. Міліметровий папір.
Хід роботи
✵ На аркуш міліметрового паперу поставте вертикально дзеркало.
✵ Спрямуйте пучок світла від лазера на дзеркало.
✵ Олівцем відзначте на аркуші паперу положення дзеркала, падаючого та відбитого променів.
✵ Зніміть з аркуша прилади.
✵ Накресліть падаючий, відбитий промені та перпендикуляр до дзеркала в точці падіння.
✵ Виміряйте транспортиром кути падіння та відбивання.
✵ Повторіть дослід ще двічі для інших кутів падіння.
✵ Заповніть таблицю.
№ досліду |
Кут падіння |
Кут відбивання |
1 |
||
2 |
||
3 |
✵ Побудуйте та охарактеризуйте зображення в плоскому дзеркалі:
✵ Які точки видно в плоскому дзеркалі? Доведіть свою відповідь побудовами. Чорним кольором позначена точка, у якій знаходиться спостерігач.
Додаткові завдання:
1. Скільки зображень свічки утворюється між двома паралельними дзеркалами?
2. Скільки зображень утворюється двома дзеркалами, розташованими під кутом а одне до одного? Встановіть математичну закономірність.
а |
Кількість зображень |
30° |
|
45° |
|
60° |
|
90° |
Аналіз експерименту та його результатів
Сформулюйте висновок, у якому зазначте, які закони геометричної оптики ви перевіряли в цій роботі. Сформулюйте ці закони. Поясніть, чому значення кута падіння та кута відбивання можуть дещо відрізнятися між собою.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Повторити §__.
✵ Розв’язати вправу письмово.
✵ Розв’язати завдання №№__задачника.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
✵ Зробіть модель дзеркального перископа, використовуючи два плоских дзеркала та картон.
Для записів учителя