Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ І. МАГНІТНІ ЯВИЩА
УРОК № 14. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ПІДГОТОВКА ДО КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ
Мета уроку: систематизувати, узагальнити знання учнів з вивченої теми, за потреби провести корекцію знань; розвивати вміння аналізувати умову задачі, грамотно її оформлювати.
Формування ключових компетентностей:
✵ Математична грамотність.
✵ Компетентності в природничих науках і технологіях.
✵ Уміння навчатися впродовж життя.
Тип уроку: урок узагальнення, систематизації знань учнів, удосконалення навичок розв'язування задач.
Обладнання та наочність: збірки задач або картки.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування:
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Що називають магнітним полем?
✵ У чому полягає гіпотеза Ампера?
✵ Яке значення має магнітне поле Землі для існування життя на планеті?
✵ Сформулюйте правило свердлика для знаходження напрямку силових ліній магнітного поля.
✵ Сформулюйте правило правої руки для визначення полюсів котушки зі струмом.
✵ Як взаємодіють паралельні провідники, по яких електричний струм проходить в одному напрямку? В протилежних напрямках?
✵ Сформулюйте правило лівої руки для визначення напрямку сили Ампера.
✵ Що називають електромагнітною індукцією?
✵ Як формулюється правило Ленца?
IV. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
1. Визначте напрямок руху магніту відносно кільця, у якому вказано напрямок індукційного струму.
2. Визначте напрямок струму у прямому провіднику, напрямок магнітного поля якого вказаний на рисунку.
3. Позначте полюси штабового магніту, якщо за наближення до замкненої дротової котушки в ній виникає індукційний струм, напрямок якого вказано на рисунку.
4. Між полюсами постійного магніту розташована замкнена дротяна рамка. Під час обертання відносно якої осі в рамці спостерігатиметься індукційний струм? Поясніть свою відповідь.
5. Укажіть, у якому напрямку діє сила Ампера на провідник зі струмом.
6. Позначте полюси штабового магніту, якщо за наближення до замкненої дротової котушки в ній виникає індукційний струм, напрямок якого вказано на рисунку.
7. Знайдіть напрямок індукційного електричного струму у кільці, якщо котушку, підключену до джерела струму, віддаляють від кільця.
8. Через провід (див. рисунок) протікає електричний струм. У якому напрямку повертатиметься магнітна стрілка, що перебуває в точці A ? У точці C ? (Відповідь: північним полюсом до нас; північним полюсом від нас.)
9. Що відбудеться, якщо піднести магніт до цілого металевого кільця? Віддалити від кільця? Якщо піднести магніт до розрізаного кільця?
Задачник №№_
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Повторити §§___.
✵ Розв’язати завдання №№ задачника.
✵ Виписати у блокнот формули з вивченої теми.
✵ Підготуватися до контрольної роботи № 1. додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Знайдіть інформацію про зміни магнітного поля Землі з плином часу.