Розробки уроків - Фізика 9 клас I семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ І. МАГНІТНІ ЯВИЩА
УРОК № 12. ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЯВИЩА ЕЛЕКТРОМАГНІТНОЇ ІНДУКЦІЇ.
Мета уроку: формувати в учнів експериментальні навички; виховувати в учнів охайність під час проведення дослідів, дбайливе ставлення до лабораторного обладнання; вчити учнів працювати в парах та групах.
Формування ключових компетентностей:
♦ Математична грамотність.
♦ Компетентності в природничих науках і технологіях.
♦ Інформаційно-цифрова компетентність.
♦ Уміння навчатися впродовж життя.
♦ Соціальні і громадянські компетентності.
Тип уроку: урок формування практичних навичок.
Обладнання та наочність: обладнання для лабораторної роботи, інструкції з техніки безпеки.
Відеофрагмент: відеозапис фрагмента лабораторної роботи, за допомогою якого вчитель звертає увагу учнів на перебіг спостережень та вимірювань, які виконують учні, та на дотримання правил техніки безпеки під час роботи з обладнанням.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Мета роботи: дослідити явище електромагнітної індукції — утворення електричного струму у провідному замкненому контурі за допомогою змінного магнітного поля; перевірити виконання правила Ленца.
Обладнання:
1. Два штабових магніти.
2. Котушка з достатньо великою кількістю витків.
3. Міліамперметр із нулем у центрі шкали.
Хід роботи
✵ З’єднайте котушку з міліамперметром. Наближуйте до котушки штабовий магніт, потім віддаляйте його. Спостерігайте виникнення індукційного електричного струму в котушці.
✵ Змінюйте швидкість руху магніту відносно котушки.
✵ Повторіть досліди з двома магнітами.
✵ Рухайте котушку відносно нерухомого магніту.
✵ Результати експерименту занесіть у таблицю:
№ досліду |
Дії з котушкою і магнітом |
Показ міліамперметра, I, мА |
напрямок відхилення стрілки міліамперметра |
1 |
Піднесіть магніт до котушки північним полюсом |
||
2 |
Залиште магніт у котушці нерухомим |
||
3 |
Витягніть магніт з котушки |
||
4 |
Піднесіть магніт до котушки південним полюсом |
||
5 |
Залиште магніт у котушці нерухомим |
||
6 |
Витягніть магніт з котушки |
||
7 |
Піднесіть магніт до котушки північним полюсом набагато швидше, ніж у досліді 1 |
||
8 |
Піднесіть 2 складені магніти до котушки північними полюсами приблизно з такою ж швидкістю, як у досліді 7 |
||
9 |
Залиште магніт у котушці нерухомим |
||
10 |
Витягніть магніти з котушки приблизно з такою ж швидкістю, як у досліді 7 |
||
11 |
До північних полюсів двох нерухомих магнітів наближуйте котушку приблизно з такою ж швидкістю, як у досліді 7 |
✵ На рисунках зобразіть силові лінії магнітного поля постійного магніту, лінії магнітного поля індукційного струму, напрямок індукційного струму.
✵ Поясніть свої рисунки.
Додаткове завдання
Накресліть електричну схему та опишіть дослід зі спостереження явища електромагнітної індукції за допомогою електромагніту.
Аналіз експерименту та його результатів
Сформулюйте висновок, у якому зазначте, за яких умов спостерігається явище електромагнітної індукції, від чого залежить напрямок і значення сили індукційного струму.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Повторити §___.
Розв’язати вправу_________ письмово.
✵ Розв’язати завдання №№ задачника.
✵ Підготувати навчальні проекти до захисту.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Знайдіть у літературі опис принципу роботи та фотографії індукційної плити.
Для записів учителя