Розробки уроків - Фізика 9 клас II семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 4. ФІЗИКА АТОМА ТА АТОМНОГО ЯДРА. ФІЗИЧНІ ОСНОВИ АТОМНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ
УРОК № 42. ІЗОТОПИ. ВИКОРИСТАННЯ ІЗОТОПІВ
Мета уроку: поглибити знання учнів про ізотопи та їх використання; показати учням, як досягнення фізики впливають на розвиток техніки, використовуються в різних сферах життєдіяльності людини (біологія, медицина, археологія тощо).
Формування ключових компетентностей:
♦ Математична грамотність.
♦ Компетентності в природничих науках і технологіях.
♦ Уміння навчатися впродовж життя.
♦ Екологічна грамотність і здорове життя.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: періодична система елементів, ілюстративний матеріал до повідомлень учнів.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: динамічна модель, що ілюструє рух «мічених атомів» у рослині, в організмі людини.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Яку будову має атом?
✵ Назвіть кількість електронів, протонів, нейтронів, нуклонів в атомах
,
,
.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми:
✵ Використання ізотопів.
✵ Порівняння хімічних та фізичних властивостей ізотопу поданого хімічного елемента.
✵ Приклади ізотопів водню, гелію, урану.
✵ Приклади радіоактивних ізотопів.
Опорний конспект
✵ Заповнення таблиці прикладів використання радіоактивних ізотопів за напрямками під час заслуховування повідомлень учнів:
|
Використання радіоактивних ізотопів |
|||
Метод мічених атомів (радіоактивні індикатори) |
Використання проникної здатності ізотопів |
Використання іонізуючої здатності ізотопів |
Використання різних форм наведеної радіоактивності |
Інформація для заповнення таблиці
Радіоактивні ізотопи в медицині використовують як для постановки діагнозу (дослідження процесу обміну речовини в організмах), так і для терапевтичних цілей.
Радіоактивний натрій, що вводять у невеликих кількостях у кров, використовують для дослідження кровообігу.
Спостерігаючи за допомогою лічильника за відкладенням радіоактивного йоду в щитовидній залозі, особливо у разі базедової хвороби, можна швидко поставити діагноз.
Великі дози радіоактивного йоду викликають часткове руйнування тканин, що аномально розвиваються, і тому радіоактивний йод використовують для лікування базедової хвороби.
Інтенсивне гамма-випромінювання кобальту використовують у разі лікування ракових захворювань (кобальтова гармата).
У промисловості використовують такий спосіб контролю зносу поршневих кілець у двигунах внутрішнього згоряння: опромінюючи поршневе кільце нейтронами, викликають у ньому ядерні реакції і роблять його радіоактивним; під час роботи двигуна частинки матеріалу кільця потрапляють у мастило; досліджуючи його рівень радіоактивності після певного часу роботи двигуна, визначають знос кільця.
Радіоактивні ізотопи дозволяють робити висновок про дифузію металів, процеси в доменних печах тощо.
Потужне гамма-випромінювання радіоактивних препаратів використовують для дослідження внутрішньої структури металевих виливків з метою виявлення в них дефектів.
Широке застосування отримують радіоактивні ізотопи в сільському господарстві. Опромінення насіння рослин (бавовнику, капусти, редиски та ін.) невеликими дозами гамма-променів призводить до помітного збільшення врожайності.
Великі дози радіації викликають мутації в рослин і мікроорганізмів, що в окремих випадках призводить до появи мутантів з новими цінними властивостями (радіоселекція). Так виведені цінні сорти пшениці, квасолі та інших культур, а також отримані високопродуктивні мікроорганізми, що застосовуються у виробництві антибіотиків.
Гамма-випромінювання радіоактивних ізотопів використовують також для боротьби зі шкідливими комахами і для консервації харчових продуктів.
Широкого застосування набули «мічені атоми» в агротехніці.
Цікавим застосуванням радіоактивності є метод датування археологічних і геологічних знахідок за концентрацією радіоактивних ізотопів. Найбільш часто використовують радіовуглецевий метод датування. Шляхом точного вимірювання відносної концентрації радіоактивного вуглецю в останках давніх організмів можна визначити час їхньої загибелі.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1. Атомна маса хлору в періодичній системі елементів становить 35,5. Знайдіть відсоткову кількість у природі хлору з атомною масою 35 та атомною масою 37.
Задачник №№_______
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Вивчити §_____ , вивчити конспект.
✵ Розв’язати вправу____ письмово.
✵ Розв’язати завдання №№__ задачника.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Знайдіть інформацію про «туринську плащаницю» та встановлення її віку.
Перша публікація: 01/01/2017
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.