Розробки уроків - Фізика 9 клас II семестр - 2017 рік
РОЗДІЛ 5. РУХ І ВЗАЄМОДІЯ. ЗАКОНИ ЗБЕРЕЖЕННЯ
УРОК № 58. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета уроку: формувати вміння розв'язувати задачі, аналізувати їх фізичний зміст та грамотно оформлювати.
Формування ключових компетентностей:
✵ Математична грамотність.
✵ Компетентності в природничих науках і технологіях.
✵ Уміння навчатися впродовж життя.
Тип уроку: урок формування навичок розв'язування задач.
Обладнання та наочність: дитячі машинки різної маси для демонстрування взаємодії тіл різної маси.
Відеофрагмент або комп'ютерне демонстрування: фрагмент мультфільму або художнього фільму про барона Мюнхгаузена; відеозапис або комп'ютерна модель руху човна; відеозапис руху візка, запряженого конем.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування:
✵ Що називають інерціальними та неінерціальними системами відліку?
✵ Що називають силою?
✵ Що називають масою?
✵ Сформулюйте І закон Ньютона.
✵ Сформулюйте ІІ закон Ньютона.
✵ Сформулюйте ІІІ закон Ньютона.
✵ Запишіть математичні вирази законів Ньютона.
✵ Які межі застосування законів Ньютона?
IV. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
1. Заповнення таблиці:
|
Порівняння маси та сили |
|||||
Фізична величина |
Означення фізичної величини |
Позначення фізичної величини |
Властивості величини (векторна, склярна) |
Одиниці величини |
Спосіб вимірювання фізичної величини. Прилад для вимірювання |
Маса |
|||||
Сила |
|||||
2. Чому кінь везе візок, а не навпаки?
3. Чому човен не рухається з місця, коли людина прикладає силу до борту, знаходячись у човні? (Показати відеозапис.)
4. Чи зміг би барон Мюнхгаузен підняти самого себе за волосся? Чому? (Можна показати фрагмент мультфільму.)
5. Чи врівноважують одна одну сили взаємодії двох тіл, якщо вони рівні за модулем та протилежні за напрямком? (Показати взаємодію дитячих машинок різної маси.)
6. Дві сили 300 Н та 400 Н діють на тіло під кутом 90° одна до одної. Визначте результуючу силу, що діє на тіло.
7. На тіло 500 г одночасно діють дві сили 10 Н та 2 Н, напрямлені в протилежному напрямку уздовж однієї прямої. Визначте модуль та напрямок прискорення тіла.
8. Сила 50 Н надає тілу прискорення 0,5
. Яка сила надасть цьому самому тілу прискорення 2
?
9. Рибак у човні відштовхує веслом інший човен, прикладаючи силу 100 Н. На якій відстані знаходитимуться човни за 5 с, якщо маса човна з рибаком дорівнює 125 кг, а маса другого човна — 200 кг? Опір води руху човнів не враховувати.
10. М’яч масою 500 г після удару, який тривав протягом 10 мс, отримав швидкість 8
.
Обчисліть середню силу удару.
11. Координата тіла змінюється за законом x = 10 + 3t + 2t2 під дією сили 60 Н. Знайдіть масу тіла.
Задачник №№__________
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. КОМЕНТАР ДО ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання
✵ Повторити §_ .
✵ Розв’язати вправу письмово.
✵ Розв’язати завдання №№ ___задачника.
Додаткове домашнє завдання (індивідуально)
Тіло масою 50 кг рухається під дією двох сил, по 100 Н кожна. Визначте
значення кута між силами, якщо тіло рухається з прискоренням 2
.
Перша публікація: 01/01/2017
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.