Фізика 8 клас - розробки уроків до підручника за ред. В. Г. Бар’яхтара - 2016
РОЗДІЛ 2. ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА
Частина І. ЕЛЕКТРИЧНИЙ ЗАРЯД. ЕЛЕКТРИЧНЕ ПОЛЕ. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ
Урок 46. Лабораторна робота № 3. Вимірювання опору провідника за допомогою амперметра та вольтметра
Мета: закріпити знання про вимірювання опору провідника методом непрямих вимірювань, удосконалити засвоєні раніше знання шляхом проведення експерименту.
Очікувані результати: учні повинні вміти визначати опір провідника за допомогою амперметра та вольтметра; переконатися на досліді в тому, що опір провідника не залежить від сили струму в ньому та напруги на його кінцях; проаналізувати отримані результати, зробити висновок.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Наочність і обладнання: підручник або посібник [3]; на кожного учня або групу учнів — джерело струму, резистор, повзунковий реостат, амперметр, вольтметр, ключ, з’єднувальні проводи.
Хід уроку
Ставити експеримент — це учиняти допит природі.
Р. Бекон
I. Організаційний етап
II. Актуалізація та коригування опорних знань
ü Фронтальна бесіда за запитаннями
1. Що називають опором провідника?
2. Як знайти опір провідника методом непрямих вимірювань? Які величини для цього необхідно виміряти?
3. Яких правил слід дотримуватись при підключенні в коло амперметра; вольтметра?
4. Який прилад називають реостатом? Яке його призначення?
5. Чому пересування повзунка реостата змінює силу струму в колі?
III. Осмислення змісту й послідовності застосування практичних дій. Інструктаж із безпеки
Учні звертаються до вказівок до лабораторної роботи № 3 (с. 160 підручника) або можуть скористатися посібником [3].
ü Запитання до учнів
1. Якою є мета лабораторної роботи?
2. Яке обладнання використовується в ході проведення експерименту?
3. Які вимоги безпеки під час роботи з електричними колами?
4. Як визначити ціну поділки вольтметра; амперметра?
5. Які величини в цій роботі вимірюються, які слід обчислити?
6. Чому, на вашу думку, в ході роботи рекомендується проводити дослід чотири рази, змінюючи силу струму в колі?
IV. Самостійне виконання учнями експериментального завдання
Учні самостійно виконують експериментальне завдання, учитель здійснює загальний контроль над їхньою діяльністю.
V. Узагальнення й систематизація учнями результатів роботи
ü Бесіда за запитаннями
1. Які результати отримали в роботі? Чи однаковими виявилися значення опору провідника в кожному досліді?
2. Чи залежить опір провідника від сили струму в резисторі та напруги на його кінцях?
3. Які чинники, на вашу думку, вплинули на точність вимірювання? Учитель акцентує увагу учнів на тому, що вони мають зазначити у висновку до лабораторної роботи.
VI. Домашнє завдання
1. [2]: § 29, 30 — повторити.
2. Закінчити оформлення звіту про лабораторну роботу.
3. Виконати завдання: творче та «із зірочкою» (с. 161) — за бажанням.
4. Прочитати опис лабораторної роботи № 4 (с. 168,169).
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.