ФІЗИКА Розробки уроків
8 КЛАС
РОЗДІЛ I
МЕХАНІЧНИЙ РУХ
УРОК № 6/6
Тема уроку. Графіки руху тіла
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: формувати вміння аналізувати графіки руху тіл і визначати за ними його параметри; розвивати навички побудови графіків залежності швидкості тіла від часу, пройденого шляху від часу для рівномірного прямолінійного руху.
План уроку
Етапи |
Час |
Прийоми і методи |
I. Контроль знань |
10—15 хв. |
Самостійна робота |
II. Вивчення нового матеріалу |
5—10 хв. |
Бесіда; записи на дошці та в зошитах |
III. Закріплення нового матеріалу |
15—20 хв. |
Розв’язування задач; записи на дошці та в зошитах |
IV. Домашнє завдання |
1 хв. |
Коментар учителя; записи на дошці та в щоденниках |
Хід уроку
I. контроль знань
Самостійна робота
Варіант 1
1. Найбільш швидконога тварина у світі — гепард: він може розвивати швидкість до 112 км/год. Порівняйте швидкість гепарда із швидкістю автомобіля — 30 м/с. (Відповідь: швидкість гепарда
= 112 км/год. ≈~ 31,1 м/с, тобто більша, ніж швидкість автомобіля.)
2. Спортсмен пробіг перші 4 с із середньою швидкістю 10 м/с і наступні 5 с — зі швидкістю 12 м/с. З якою середньою швидкістю він пробіг всю дистанцію? (Відповідь:
сер ≈ 11,1 м/с.)
Варіант 2
1. Швидкість зайця 15 м/с, а швидкість дельфіна — 72 км/год. Хто з них має більшу швидкість? (Відповідь: дельфін, його швидкість дорівнює 72 км/год. = 20 м/с.)
2. Автомобіль перші 30 км шляху проїхав із середньою швидкістю 15 м/с. Інші 40 км шляху він проїхав за 1 год. Із якою середньою швидкістю рухався автомобіль на всьому шляху?
(Відповідь:
сер ≈ 12,5 м/с.)
II. Вивчення нового матеріалу
Бесіда
Іноді рух зручно описувати графічно. Цей спосіб є більш наочним. Для цього нам потрібно пригадати деякі основні характеристики руху.
Питання класу
✵ Який вид руху ми з вами вивчаємо? (Рівномірний прямолінійний.)
✵ Який рух називають рівномірним?
✵ Що можна сказати про швидкість такого руху? (Швидкість під час рівномірного руху не змінюється.)
✵ Як у математиці на графіку зображується сталість будь-якої величини? Наприклад, як зобразити графічно y = const? (Відповідь: див. рис. 1.)

✵ Тоді який вигляд матиме графік швидкості, тобто залежність швидкості від часу, за умови що
= const? (Відповідь: див. рис. 2.)

✵ Що можна сказати про пройдений шлях при рівномірному прямолінійному русі? (Пройдений шлях змінюється. Аналітично це можна описати так: S =
· t.)
✵ Як у математиці називається така залежність? (Пряма пропорційність, вона виражається формулою y = kx.)
✵ Що є графіком такої залежності? (Пряма, яка проходить через початок координат.)
✵ Скільки точок потрібно знати для побудови такого графіка? (Для побудови прямої необхідно знати координати двох точок, але в цьому випадку достатньо однієї, оскільки одна точка — початок координат — уже відома.)
✵ Як же зобразити графічно залежність S(t)? (Відповідь: див. рис. 3.)

III. Закріплення нового матеріалу
Розв’язування задач
задача 1. Автомобіль рухається рівномірно зі швидкістю 50 км/год. Побудуйте графік залежності швидкості його руху від часу. (Відповідь: див. рис. 4.)

Задача 2. Користуючись умовою задачі 1, побудуйте графік залежності шляху від часу руху автомобіля. (Відповідь: див. рис. 5.)

Задача 3. За графіком залежності S(t), поданому на рис. 6, визначте швидкість руху автомобіля і побудуйте графік залежності
(t). (Відповідь:
= S/t;
= 60 км/1 год. - 60 км/год. Графік див. на рис. 7.)


Задача 4. На графіку, поданому на рис. 8, виберіть ділянку, що відповідає рівномірному руху тіла, і визначте швидкість цього руху. Побудуйте графік залежності S(t), що відповідає цій ділянці, і визначте шлях, пройдений тілом за 2 с. (Відповідь: Рівномірному руху відповідає ділянка AB;
= 2м/с; графік див. на рис. 9; для даної ділянки: S = 2t, при t = 2 с S = 4 м.)


IV. Домашнє завдання
[1]: § 4; впр. № 4 (задачі 2—4).
[2]: § 2 (п. 5).
[3]: СР — задачі 4.1; 4.3—4.5; 4.7;
ДР — задачі 4.8; 4.10; 4.11; 4.13; 4.15;
ВР — задачі 4.16; 4.19; 4.22; 4.23; 4.27.
Додаткова задача. На рис. 10 (с. 28) подані графіки руху пішохода (ділянка QA) і велосипедиста (ділянка OB). Визначте: а) який час перебував у дорозі пішохід; велосипедист; б) який шлях подолав пішохід; велосипедист; в) з якою швидкістю рухався пішохід; велосипедист; г) у скільки разів шлях, який подолав велосипедист за 2 год., більший за шлях, який подолав пішохід за той самий час. Побудуйте графіки залежності v(t) для пішохода і велосипедиста.

Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.