Усі уроки фізики 10 клас ІI семестр - Рівень стандарт - 2018 рік

Розділ IIІ. Молекулярна фізика та термодинаміка

3. ОСНОВИ ТЕРМОДИНАМІКИ

УРОК № 86 / ІІІ.3-9. Контрольна робота з теми: «ОСНОВИ ТЕРМОДИНАМІКИ»

Мета: 1) перевірити та оцінити рівень предметних компетенцій з теми: «Основи термодинаміки», вміння працювати з числовою інформацією (математична компетентність), вміння застосовувати алгоритми розв'язання задач на застосування формул І закону термодинаміки для ізопроцесів, вміння перетворювати графічну інформацію на текстову; виявити прогалини в знаннях учнів з означеної теми;

2) продовжити розвиток умінь застосовувати теоретичні знання в нестандартних ситуаціях (автономізаційна компетентність);

3) продовжити розвиток умінь акуратно оформлювати рішення задач, логічно викладати відповіді у вигляді текстової інформації.

Очікувані результати: учні знають і застосовують формули внутрішньої енергії, роботи газу, І закону термодинаміки.

Тип уроку: урок перевірки та оцінювання знань.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 0,5 хв

II. ІНСТРУКТАЖ ЩОДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ 1 хв

Діяльність учителя

Компетентності

Діяльність учнів

Учитель інструктує учнів та пояснює правила виконання і оформлення контрольної роботи, мотивує учнів на визначення мети навчально-пізнавальної діяльності, актуалізує опорні знання та вміння

Формування уваги, самоосвітньої компетентності при плануванні навчальної діяльності, вмінь поставити мету своєї навчально-пізнавальної діяльності

Учні зосереджують увагу на правилах оформлення рішення завдань контрольної роботи, визначають порядок розв'язання завдань, уточнюють незрозумілі питання щодо оформлення роботи, порядку виконання завдань або з'ясовують неточності в тексті роботи

III. ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ 43 хв

Діяльність учителя

Компетентності

Діяльність учнів

Учитель стежить за самостійністю виконання контрольної роботи

Формування самоосвітньої компетентності, від осмислення запропонованих завдань, виявлення прогалин у знаннях та забезпечення засвоєння нових знань та способів дій на рівні застосування в змінній ситуації, формування цілісної системи знань з теми, визначення світоглядних ідей. Формування компетентності навчатися впродовж життя: здатності до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь та навичок, вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення

Учні самостійно виконують завдання контрольної роботи на репродуктивному рівні, на рівні застосування знань у знайомій на зміненій ситуаціях, здійснюють діяльність щодо охоплення частин у ціле, класифікують та систематизують навчальний матеріал теми, виявляють внутрішньопредметні та міжпредметні зв'язки, виявляють прогалини у своїх знаннях, здійснюють самооцінювання рівня знань

Текст роботи наведено нижче та в електронному додатку (ЦОР до уроку).

Контрольна робота з теми «Основи термодинаміки»

1. Порівняйте кількість теплоти Q1 і Q2, необхідні для процесів, вказаних у варіанті:

Варіант 1

Варіант 2

Варіант 3

Варіант 4

Нагрівання 1 кг льоду на 1 °C;

нагрівання 1 кг води на 1°C

Топлення 1 кг льоду;

нагрівання 1 кг води на 1 °C

Перетворення на пару 1 кг води за 100 °С;

перетворення 1 кг води за 0 °C на лід

Конденсація 1 кг водяної пари за 100 °С;

топлення 1 кг льоду за 0 °С

A) Q1 > Q2;

Б) Q1 < Q2;

В) Q1 = Q2;

Г) питання не має сенсу;

Д) з-поміж відповідей немає правильної.

2. Визначте, як зміниться

Варіант 1

Варіант 2

Варіант 3

Варіант 4

об’єм газу, якщо при ізотермічному процесі його тиск збільшиться вдвічі

тиск газу, якщо при ізохорному процесі температура газу зменшиться вдвічі

температура газу, якщо при ізобарному процесі його об’єм збільшиться вдвічі

тиск газу, якщо при ізотермічному процесі його об’єм зменшиться вдвічі

A) збільшиться вдвічі;

Б) зменшиться вдвічі;

B) не зміниться;

Г) з-поміж відповідей немає правильної.

3. У наведених нижче відповідях подано вираз першого начала термодинаміки для різних процесів. Визначте, який вираз відповідає вказаному у варіанті процесу:

Варіант 1

Варіант 2

Варіант 3

Варіант 4

адіабатний

ізотермічний

ізобарний

ізохорний

A) Q = ΔU + pΔV;

Б) -ΔU = A;

B) ΔU = Q;

Г) Q = A;

Д) з-поміж відповідей немає правильної.

4. Визначте:

Варіант 1

Варіант 2

Кількість теплоти, переданої одноатомному газу, що міститься в балоні ємністю 1,5 ∙ 106 см3 за температури 360 К і тиску 1,8 ∙ 105 Па, якщо в кінці процесу температура газу 408 К

Роботу, здійснювану газом, що за тиску 1,9 ∙ 105 Па і температури 285 К ізобарно нагріли до 360 К; об’єм газу 3 ∙ 106 см3

Варіант 3

Варіант 4

Зменшення внутрішньої енергії 1 кг газу, що за температури 423 К і тиску 8,08 Па охолодили і при цьому встановився тиск 2,02 Па;

Кількість теплоти, отриманої киснем, що міститься в балоні ємністю 10-2 м3 за тиску 8 МПа і температури 280 К, у результаті нагрівання до 288 К;

A) 5,8 кДж;

Б) 2,2 ∙ 105 Дж;

В) 3 ∙ 105 Дж;

Г) 5,4 ∙ 104 Дж;

Д) з-поміж відповідей немає правильної.

5. Визначте, як зміниться внутрішня енергія ідеального газу:

Варіант 1

Варіант 2

Варіант 3

Варіант 4

при ізотермічному збільшенні об’єму газу в 2 рази

при ізобарному стисканні, якщо його об’єм зменшиться в 2 рази

при ізотермічному збільшенні тиску газу в 2 рази

при ізобарному розширенні газу, якщо його об’єм збільшиться в 2 рази

A) збільшиться в 2 рази;

Б) зменшиться в 2 рази;

B) не зміниться;

Г) з-поміж відповідей немає правильної.

6. Визначте

□ температуру холодильника теплової машини:

Варіант 1

Варіант 2

з ККД 25 %, якщо температура нагрівача 500 К

з ККД 35 %, якщо температура нагрівача 900 К

□ температуру нагрівача теплової машини:

Варіант 3

Варіант 4

з ККД 80 %, якщо температура холодильника 300 К

з ККД 45 %, якщо температура холодильника 370 К

А) 585 К;

Б) 375 К;

В) 820 К;

Г) 1500 К;

Д) з-поміж відповідей немає правильної.

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ 1 хв

Діяльність учителя

Компетентності

Діяльність учнів

Учитель коротко аналізує розв'язання задач, наводить правильні відповіді

Формування компетентності навчатися впродовж життя: оцінювати власні результати навчання

Учні оцінюють свої знання з теми, визначають власну траєкторію розвитку

V. РЕФЛЕКСІЯ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Повторити відповідні параграфи підручника, конспекти уроків, виконати завдання за задачником.





Перша публікація: 01/01/2018

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.