Усі уроки фізики 10 клас І семестр - Рівень стандарт - 2018 рік
Розділ І. Механічний рух
1. КІНЕМАТИКА
УРОК № 6 / І.1-4. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: 1) продовжити формування умінь учнів розв'язувати задачі з означеної теми, використовуючи графіки залежності швидкості, переміщення, координати, пройденого шляху від часу; поглибити знання учнів про відносність механічного руху, розглянувши графічні задачі;
2) розвивати аналітичне та алгоритмічне мислення учнів, продовжити формування вміння здійснювати перехід із однієї системи відліку до іншої та перетворювати рівняння руху тіла залежно від обраної системи відліку; продовжити формування математичної компетентності учнів;
3) продовжити формування математичної компетентності учнів, сприяти розвитку мовленнєвої компетентності учнів при обговоренні питань значущості розглядуваної теми для практичної діяльності людини.
Очікувані результати: учні розв'язують задачі на використання формул прямолінійного рівномірного руху, закону додавання швидкостей, вибирають оптимальну систему відліку для розв'язування конкретних задач, вміють здійснювати перехід з однієї системи відліку до іншої.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 1 хв
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ (ЦОР) 12 хв
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Учитель пропонує учням виконати самостійну роботу |
Формування предметної компетентності, аналітичних здібностей, математичної компетентності |
Учні розв'язують задачі, оцінюють свої знання з теми минулого уроку |
А1. Якщо потяг довжиною 240 м, рухаючись рівномірно, проходить міст довжиною 360 м за 2 хвилини, то швидкість потяга дорівнює:
![]()
А2. Якщо за 10 хвилин через поперечний переріз трубопроводу площею 10 см2 протікає 3 м3 нафти, то швидкість її руху в трубопроводі:
![]()
А3. Два автомобілі рухаються назустріч один одному з відносною швидкістю 110 км/год. Швидкість одного з них — 70 км/год, швидкість другого дорівнює:
![]()
В4. Два потяги рухаються назустріч один одному. Швидкість одного з них v1 — 36 км/год. Його пасажир помітив, що зустрічний потяг проходить мимо за 10 с. Обчисліть швидкість v2 зустрічного потяга, якщо його довжина L = 200 м.
III. РОЗВ'ЯЗАННЯ ЗАДАЧ
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Учитель організовує роботу з повторення теоретичного матеріалу з теми прямолінійного рівномірного руху та графічного способу його описання |
Формування компетентності у природничих науках: наукове розуміння природи, розвиток умінь спостерігати, аналізувати і висувати гіпотези для пояснення побаченого; інформаційної компетентності — вміння обробляти інформацію, подану в графічному форматі, перетворювати в текстову та навпаки |
Учні розширюють свої знання про способи описання рівномірного прямолінійного руху, дають відповіді на поставлені питання, розв'язують графічні задачі |
1. Визначення алгоритму побудови графіків
Пошук початкової координати та проекції швидкості
Дія 1. Зіставити загальну і конкретну форми запису рівняння залежності координати від часу:
□ вільний член в конкретній формі запису рівнянь дає початкову координату тіла х0;
□ числовий коефіцієнт, що стоїть перед часом t у лінійному члені конкретної форми запису рівняння, задає величину проекції швидкості;
□ знак величини, що стоїть перед часом t, визначає напрямок швидкості щодо обраної системи координат.
Побудова графіка залежності координати від часу
Дія 2. Розрахувати координати двох точок графіка за допомогою конкретного рівняння залежності x(t) шляхом підстановки двох різних моментів часу, один з яких дорівнює нулю.
Дія 3. Зобразити осі координат та обрати масштаб зображення координати і часу.
Дія 4. Позначити на графіку розрахункові точки.
Дія 5. Провести через позначені точки пряму, яка і буде графіком залежності координати від часу.
Побудова графіка залежності проекції швидкості від часу
Дія 6. Зобразити осі координат і обрати масштаб зображення проекції швидкості і часу.
Дія 7. Зобразити на вертикальній осі точку, що відповідає проекції швидкості з урахуванням її знаку.
Дія 8. Провести через точку на вертикальній осі пряму, що відповідає величині і знаку проекції швидкості, паралельну осі часу.
2. Закріплення алгоритму
Задача
Залежність координати рухомого тіла від часу виражено рівнянням х = 6 - 2t. Знайдіть початкову координату і проекцію швидкості руху цього тіла, побудуйте графіки залежностей координати і проекції швидкості від часу.
1. За якими ознаками, вказаними в умові задачі, можна визначити, що йдеться про прямолінійний рівномірний рух?
2. Яку дію варто здійснити для визначення початкової координати і проекції швидкості руху?
3. Виконайте дію, названу в п. 2; визначте початкову координату, величину і знак проекції швидкості.
4. Назвіть дії, що необхідно виконати для побудови графіка залежності координати тіла від часу.
5. Виконайте дії, названі в п. 4, і побудуйте графік залежності координати від часу.

6. Назвіть дії, що необхідно виконати для побудови графіка залежності проекції швидкості тіла від часу.
7. Виконайте дії, вказані в п. 6; і побудуйте графік залежності проекції швидкості від часу.

Розв'яжіть задачі
1. На рисунку 1 наведено графіки руху велосипедиста та мотоцикліста у системі відліку, пов’язаної із землею. Запишіть рівняння руху мотоцикліста у системі відліку, пов’язаної з велосипедистом, та побудуйте графіки руху тіл у цій системі.

2. На рисунку 2 відтворено графіки руху вантажівки І та автобуса ІІ у системі відліку, пов’язаної з вантажівкою. Напишіть рівняння руху цих тіл в системі відліку, пов’язаної із землею, якщо початкова координата вантажівки дорівнює 0, а швидкість вантажівки:
а) дорівнює 10 м/с та співнапрямлена з віссю ОХ; б) дорівнює 10 м/с і протилежно напрямлена осі ОХ.

3. На рисунку 3 відображено графіки руху трьох тіл. Визначте початкові координати цих тіл, модуль та напрямок швидкості їхнього руху, запишіть рівняння залежності x(t), визначте графічно та аналітично час і місце зустрічі.

4. Радіолокатор двічі зафіксував координати тіла, яке рухалося рівномірно на площині. Перші виміри x1 = 0 м; y1 = 30 м; другі — х2 = 30 м; у2 = -10 м. Знайдіть проекції швидкості на осі OX і OY. Знайдіть модуль швидкості руху тіла.
IV. РЕФЛЕКСІЯ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити відповідний параграф підручника, виконати завдання за задачником.
Перша публікація: 01/01/2018
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.