ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік
УРОК 34 Північна Америка
Тема. Північна Америка.
Мета. Сформувати в учнів уявлення про особливості природи материка Північна Америка; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; формувати потребу у пізнанні нового матеріалу; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.
Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
До уроку приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо активно працювати
й нові знання про Північну Америку здобувати.
II. Хвилинка спостережень.
III. Перевірка домашнього завдання.
1. Тестова перевірка знань.
2. Перевірка виконаного завдання в зошитах.
IV. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення геми уроку.
— Як називається розділ, який ми вивчаємо?
— Що називають материком? Скільки є материків Землі?
Природу якого материка ми вивчали на попередніх уроках?
Щоб дізнатися, природу якого материка ми вивчатимемо на уроці, розгадайте кросворд.
1. Дерево, що зростає в Африці, з листками, подібними на пера. (Пальма)
2. Рослини з витким і гнучким стеблом, що обвиваються навколо дерев. (Ліани)
3. Дерево вологих екваторіальних лісів, з плодів якого виготовляють смачний напій. (Кавове)
4. Маленька лисичка Африки. (Фенек)
5. Хижий звір, який водиться в саванах Африки. (Гієна)
6. Рослина пустель, яку називають дивовижною. (Вельвічія)
7. Найбільший звір Африки. (Слон)
8. Поодиноке дерево саван Африки з товстим стеблом. (Баобаб)
9. Найбільший нелітаючий птах Африки. (Страус)
10. Звірі, що мешкають на деревах в лісах Африки. (Мавпи)
11. Рослиноїдний звір саван Африки. (Зебра)
12.Рослина, яка зростає у вологому екваторіальному лісі на деревах. (Орхідея)
13. Комахи, що будують високі земляні споруди в саванах Африки. (Терміти)
14. Найменший птах Африки. (Нектарниця)
15. Найвища тварина Африки. (Жираф)
— Тема нашого уроку — «Північна Америка». Що ви знаєте про Північну Америку?
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Практична робота з фізичною картою півкуль, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про розташування материка Північна Америка на земній кулі.
— Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній материк Північна Америка.
Північна Америка — це третій за розмірами материк Землі. У яких півкулях розташована Північна Америка? (Північна Америка розташована відносно екватора у Північній півкулі, також вона знаходиться повністю у Західній півкулі.) (Вчитель показує на карті.)
Які материки є близькими сусідами з Північною Америкою? (Найближчим сусідом Північної Америки є Південна Америка. Близько до Північної Америки розташована і Євразія.)
— Північна Америка з’єднана з Південною Америкою вузькою смужкою суходолу — Панамським перешийком, по якому проводять межу між двома материками. Північна Америка від Євразії відділена вузькою смужкою води — Беринговою протокою. (Вчитель показує на карті.)
Які океани омивають материк? (Материк омивається водами трьох океанів: на півночі — Північним Льодовитим, на сході — Атлантичним, на заході — Тихим.) (Вчитель показує на карті.)
— Який великий острів розташований біля материка Північна Америка? (На півночі материка розташовано багато островів. Серед них найбільший у світі — Гренландія.) (Вчитель показує на карті.)
— Береги материка мають численні півострови. Серед них великі: Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска. (Вчитель показує на карті.)
2. Робота з фізичною картою, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про форми земної поверхні материка Північна Америка.
Розгляньте фізичну карту материка Північна Америка (або на фізичній карті півкуль). Який колір переважає на фізичній карті материка? Зробіть висновок, які форми земної поверхні переважають у Північній Америці. (Па материку переважають рівнини.)
— 2/3 поверхні материка займають рівнини. У центрі континента простяглися найбільші рівнини Північної Америки — Великі та Центральні рівнини. Це більш високі рівнини, тому й забарвлені вони на карті у жовтий колір. Більш низькі рівнини розташовані на південному сході материка й на карті вони забарвлені у зелений колір. (Вчитель показує на карті.)
Розгляньте зображення Великих рівнин (карта, таблиця, слайд).
Чи є на материку Північна Америка гори? Яким кольором вони позначені на фізичній карті? (Коричневим кольором на фізичній карті позначають гори.)
— У якій частині материка розташовані гори? Прочитайте їх назви на карті.
— На сході материка розташовані невисокі гори Аппалачі. їх найвища точка ледь перевищує 2 км. Розгляньте їх зображення (мал. 67 у підручнику, таблиці). На заході здіймаються одні з найбільших гір на планеті — Кордильєри. Вони простягайся з півночі на південь через увесь материк на 9000 км. Найвищою вершиною Кордильєр є гора Мак-Кінлі. Її висота більше 6 км (6194 м). Вершини гір вкриті снігами і льодовиками. (Вчитель показує на карті.) Розгляньте їх зображення (мал. 67 у підручнику, таблиці, слайді).
3. Робота з підручником, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про погодні умови на материку Північна Америка.
— Розгляньте схему теплових поясів Землі у підручнику (карту теплових поясів, слайд). У яких теплових поясах знаходиться Північна Америка? (Більша частіша материка розміщується в помірному тепловому поясі, невелика па півдні — в жаркому, на півночі — в холодному.)
— Прочитайте у тексті підручника про особливості погодних умов на материку Північна Америка.
Які особливості погоди влітку і взимку на півночі континенту? (На півночі материка зими довгі, морозні (температура повітря опускається до — 40°С), а літо — коротке, холодне (температура повітря піднімається до +5 °С.) Опадів випадає мало.)
— Які особливості погоди влітку і взимку в помірному поясі? (У помірному поясі зима холодна, а літо помірно тепле. Тут часто дмуть сильні вітри, відбувається різка зміна погодних умов.)
Розгляньте зображення торнадо (слайд). У центральній частині материка бувають торнадо — сильні повітряні вихри. Вони нагадують стовп повітря, що крутиться. Торнадо швидко рухається і спричиняє великі руйнування.
Що спричиняє різкі зміни погодних умов на рівнинній території материка? (Різкі зміни погодних умов спричиняє можливість холодного повітря з півночі легко проникати далеко на південь, а теплого — з півдня далеко на північ.)
— При зустрічі теплих і холодних повітряних мас на рівнинах формуються торнадо.
Які особливості погоди влітку і взимку на півдні Північної Америки? (Південні райони Північної Америки отримують найбільше сонячної енергії, тому там тепло і влітку, і взимку.)
Де найбільше опадів випадає на материку? (Найбільше опадів випадає па західному і східному узбережжі, найменше — у центральних районах материка.)
— Розгляньте зображення урагану (слайд). На півдні материка бувають урагани — сильні повітряні вихори, які приносять на суходіл з океану зливи і грози. В океані ураганний вітер здіймає велетенські хвилі. Вони, досягаючи узбережжя, спричиняють повені та руйнування.
4. Робота з фізичною картою, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про водойми Північної Америки.
— Розгляньте фізичну карту материка Північна Америка (на таблиці, в атласі, слайді або на фізичній карті півкуль). Які водойми є на континенті? (На материку є річки й озера.)
Прочитайте назви найбільших річок Північної Америки.
У Північній Америці багато річок. Розгляньте зображення річки Міссісіпі (мал. 69 у підручнику, таблиці, слайді). Міссісіпі — найбільша річка Північної Америки. (Вчитель показує на карті.) Індіанці називають її Великою рікою. Це одна з найдовших річок на Землі. Вона бере початок з невеликого озерця на Центральній рівнині, несе свої води до Атлантичного океану і впадає в Мексиканську затоку. Під час злив, танення снігів у горах Міссісіпі виходить з берегів і затоплює поля й поселення.
Річки, но починаються у Кордильєрах, утворюють глибокі розщелини — каньйони. Річка Колорадо (вчитель показує на карті) утворює один із найглибших у світі каньйонів — Великий каньйон. Він простягається майже на 400 км, а його глибина понад півтора кілометра. Розгляньте зображення каньйону (мал. 68 у підручнику, на таблиці, слайді).
Чи багато озер на території континенту? Прочитайте їх назви. (Велике Невільниче озеро і Великі озера є на материку Північна Америка.)
На сході материка розташовані Великі озера Північної Америки. (Вчитель показує на фізичній карті.) Серед них найбільше прісноводне озеро земної кулі Верхнє. Воно найглибше і найхолодніше з п’яти Великих озер. Розгляньте зображення озера Верхнє (мал. 69 у підручнику, на таблиці, слайді). Знайдіть це озеро на фізичній карті.
Великі озера з’єднані короткими і широкими річками. Річка Ніагара, яка з’єднує два великі озера Ері й Онтаріо, падаючи з 50-метрової висоти, утворює всесвітньовідомий Ніагарський водоспад. Шум води, що падає, можна почути на десятки кілометрів. Розгляньте зображення Ніагарського водоспаду (мал. 69 у підручнику, на таблиці, слайді).
На півночі розташоване Велике Невільниче озеро — найглибше озеро в Північній Америці. (Вчитель показує на фізичній карті.) Протягом восьми місяців на рік воно скуте кригою. З озера витікає велика річка Маккензі, що несе свої води до Північного Льодовитого океану. (Вчитель показує на фізичній карті.)
5. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про корисні копалини материка Північна Америка.
— Розгляньте фізичну карту материка Північна Америка (на таблиці, в атласі, слайді або фізичну карту півкуль). Родовища яких корисних копалин є на материку?
Північна Америка багата на корисні копалини. На півночі є одні з найбільших у світі родовищ залізних, мідних та інших руд. Найбільші родовища нафти й газу розташовані на Великих рівнинах й на дні Мексиканської затоки. Найбільші поклади кам’яного вугілля — у горах. Уздовж західного узбережжя розташовані найбільші родовища золота.
6. Робота з політичною картою світу, бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про найбільші країни Північної Америки.
— Розгляньте політичну карту світу. Які найбільші країни Північної Америки? Прочитайте назви країн та їх столиць. (Найбільші країни Північної Америки — Канада (столиця Оттава). Сполучені Штати Америки (столиця Вашингтон), Мексика (столиця Мехіко.)
— Канада — найбільша країна північної Америки за площею, а США — за кількістю населення. Це найбільш економічно розвинуті країни світу. Більшість мешканців Північної Америки мешкає в містах. Розгляньте зображення найбільших міст Північної Америки (мал. 70 у підручнику, на таблиці, слайді).
Поміркуйте, які ділянки материка найменш заселені людьми. Чому? (Найменш заселені території Північної Америки зменш сприятливими умовами для життя — на півночі через суворі природні умови й на заході материка у гірській місцевості.)
— Східне узбережжя Північної Америки найбільш густо заселене людьми, оскільки там сприятливі умови для життя.
Це цікаво знати! Корінне населення Північної Америки — індіанці й ескімоси. Після відкриття Америки Христофором Колумбом мільйони європейців й африканців переселилися на материк. Багато їх нащадків живе там і сьогодні. Живуть у Північній Америці й українці, найбільше їх — у Канаді.
7. Музична фізкультхвилинка.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Робота в парі.
— Поміркуйте! Чому на рівнинній території материка різко змінюються погодні умови?
2. Робота в групі.
— Обговоріть! Чим небезпечні для населення Північної Америки торнадо й урагани?
3. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2.
4. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.
— Покажіть на фізичній карті півкуль материк Північна Америка.
— Покажіть на фізичній карті найбільшу річку Північної Америки.
— Покажіть на фізичній Карті найбільше озеро Північної Америки.
— Покажіть на фізичній карті найвищі гори Північної Америки.
— Покажіть на політичній карті світу найбільшу за площею країну Північної Америки.
5. Гра «Хто найрозумніший».
Клас ділиться на три команди. Кожна команда по-черзі називає об’єкти Північної Америки (річки, озера, гори, країни, міста). За кожну правильну відповідь команда отримує бал. Виграє команда, яка назве більше об’єктів Північної Америки. Відповіді не повинні повторюватись.
VII. Підсумок уроку.
1. Продовження речень.
✵ Північна Америка розташована у півкулях... .
✵ Материк Північна Америка омивають океани... .
✵ Північна Америка розташована в теплових поясах... .
✵ Найбільша річка Північної Америки... .
✵ Найбільше озеро Північної Америки... .
✵ Найвища гора Північної Америки... .
✵ Північна Америка багата на корисні копалини... .
✵ Найбільша за площею країна Північної Америки... .
2. Бесіда.
— Що нового ви дізнались на уроці? Чого навчилися?
VIII. Домашнє завдання.
— Прочитайте §29. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте завдання в картках для самостійної роботи.