ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 30 Природа Євразії: ліси

Тема. Природа Євразії: ліси.

Мета. Сформувати в учнів уявлення про особливості природи лісових зон Євразії; удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, доводити, робити висновки; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення; виховувати любов до природи, потребу у пізнанні нового матеріалу.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.

Хід уроку

  1. Організація класу до уроку.

Продзвенів уже дзвінок,

всіх покликав на урок.

До уроку приготуйтесь,

на роботу налаштуйтесь.

Будемо активно працювати

й нові знання про природу Євразії здобувати.

  1. Хвилинка спостережень.

III. Перевірка домашнього завдання.

  1. Перевірка виконаного завдання в робочому зошиті.
  2. Фронтальне опитування.

— Покажіть на карті природних зон Євразії зону арктичних пустель.

— Які природні умови характерні для зони арктичних пустель?

— Які рослини й тварини живуть у зоні арктичних пустель?

— Як вони пристосувались до суворих умов життя у цій зоні?

— Покажіть на карті природних зон Євразії тундру. Які природні умови характерні для зони тундри?

— Які рослини ростуть у тундрі?

— Як вони пристосувались до умов життя в тундрі?

— Які птахи живуть у тундрі? Як вони пристосувались до умов життя?

— Які звірі живуть у тундрі? Як вони пристосувались до умов життя?

  1. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми уроку.

— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо подорожувати материком Євразія і вивчати особливості його природи. А щоб дізнатися, про яку зону йтиметься на уроці, відгадайте загадку. Взимку він сумний і чорний, навесні й літом зелений, квітучий і співучий, а в осінню пору — різнобарвний, чарівний. (Ліс.)

— Тема нашого уроку — «Природа Євразії: ліси».

  1. Вивчення нового матеріалу.
  2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про лісові зони Євразії.

Розгляньте карту природних зон Євразії. Яка природна зона розташована на південь від зони тундри? Яким кольором вона позначена на карті? (Лісові зони позначені на карті зеленим кольором.)

— Лісові зони розташовані південніше тундри і займають значну територію материка Євразія.

На північ від зони тундри на материку Євразія стає тепліше й вологіше. Такі умови є сприятливими для росту дерев. Чим південніше, тим більше росте дерев. Так поступово тундра змінюється в лісотундру, а лісотундра — на ліси.

У лісних зонах більш сприятливі умови для життя рослин — тут достатньо тепла і вологи, грунти більш багаті на поживні речовини. Тому й рослинний і тваринний світ різноманітніший, ніж у тундрі. Лісні простори поділяють на зону тайги та зону мішаних і широколистяних лісів.

  1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про рослинний світ тайги Євразії.

— Розгляньте зображення тайги (таблиця, слайд). Які дерева утворюють тайгу — хвойні чи листяні?

— Пригадайте істотні ознаки хвойних дерев. (У хвойних дерев є листки-хвоїнки, шишки з насінням.)

— Які ви знаєте хвойні дерева?

— Хвойні дерева — ялина, сосна, модрина, ялиця — менш вибагливі до тепла порівняно з листяними деревами. Вони добре ростуть у північних районах материка на підзолистих грунтах із малим умістом перегною і утворюють хвойні ліси — тайгу, яка охоплює великі простори.

Літо в тайзі тепліше, ніж у тундрі (температура піднімається до +20 °С), але зими дуже холодні (температура опускається до —50 °С.) Поверхня землі влітку відтає на більшу глибину, ніж у тундрі, що є важливим для могутніх коренів дерев. У тайзі випадає опадів більше, ніж може випаровуватись. Мерзлий грунт сприяє затриманні вологи, тому значні площі в зоні тайги зайняті озерами та болотами.

У тайзі ростуть сосни. Розгляньте зображення сосни сибірської (на мал. 52 у підручнику, в таблиці, слайді). Сибірська сосна може досягати 45 м заввишки і жиги до 800 років, має дуже густу конусоподібну крону. Довгі хвоїнки сосни розмішені по п’ять у пучку (у сосни звичайної — по два у пучку). Великі насінини у шишках називають кедровими горішками.

Розгляньте зображення ялини (таблиця, слайд). Як відрізнити ялину від сосни? (Гілки ялини вкривають стовбур дерева знизу доверху, утворюючи гарну конусоподібну крону. У ялини хвоїнки короткі, гострі, розміщені на гілках поодиноко. У ялини, порівняно із сосною, шишки більш довгі, повислі.)

Росте у тайзі і яловець звичайний. Розгляньте його зображення на таблиці. Це низькорослі вічнозелені кущі з колючою хвоєю. У них є соковиті шишки, які достигають за два роки. Під час дозрівання така шишка чорніє і починає нагадувати ягоду смородини. Тому такі шишки часто називають «шишкоягодами» (хоча зі справжніми плодами вони не мають нічого спільного). Ця рослина може жити до 2000 років!

Чому хвойні рослини називають вічнозеленими? (У них листки живуть декілька років і не опадають всі одночасно.)

— Чому хвойні дерева не засихають взимку? (Листки хвойних дерев на зиму вкриваються восковим нальотом, який добре утримує вологу. Тому хвоїнки майже повністю припиняють випаровування води взимку і хвойним деревам не потрібно скидати листки на зиму.)

— Серед вічнозелених хвойних рослин тайги є і листопадні. Розгляньте зображення модрини (таблиця, слайд). Це — світлолюбне, високе дерево (висотою до 40 м) з пірамідальною кроною, на гілках якого пучками розташовані світло-зелені голки та невеликі шишки.

У нижньому ярусі тайги ростуть мохи й лишайники, трави, ягідні рослини (брусниця, чорниця і буяхи), гриби (рижики, осінні опеньки, шампіньйони).

  1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про тваринний світ тайги Євразії.

— У тайзі багатий і різноманітний тваринний світ. Розгляньте зображення тварин, які живуть у тайзі (на мал. 53 підручника, таблиці, слайді). Назвіть звірів тайги. (У тайзі живуть лосі й бурі ведмеді, білки й зайці, соболі й рисі, бурундуки.)

— Розгляньте зображення бурого ведмедя (таблиця, слайд). У ведмедя велика голова з маленькими очима і вухами, короткий хвіст (який майже не видно серед густої шерсті), сильні п’ятипалі лапи з довгими кігтями. Деякі бурі ведмеді виростають у довжину до 3 м і важать більше 700 кг. Тварина виглядає незграбною, проте насправді ведмідь дуже спритний і рухливий, високо стрибає, швидко бігає, плаває і залазить на дерева.

Бурий ведмідь — тварина всеїдна, живиться підземними частинами рослин, молодими стеблами з листками, горіхами, грибами, ягодами. У лісах ведмеді руйнують мурашники і поїдають мурах; відривають кору трухлявих пнів у пошуку жуків-короїдів; ласують медом; можуть з’їсти пташенят або яйця з пташиного гнізда; ловлять рибу; при нагоді можуть напасти на кабана, лося, не гидують і падаллю.

Восени ведмідь жиріє. На зиму він влаштовує барліг у сухих місцях і вистилає його мохом, травою, гілками з хвоєю чи листям. Узимку ведмедиці народжують ведмежат. Малюки народжуються маленькими, сліпими, без шерсті і зубів. Вони швидко ростуть на материнському молоці.

Люди століттями полюють на бурих ведмедів заради смачного м’яса, його жиру, багатого вітамінами, дуже теплого хутра.

— Розгляньте зображення соболя (таблиця, слайд). У соболя гнучке видовжене тіло, гостра мордочка, закруглені вуха, пишний і відносно короткий хвіст. Пересувається тварина зазвичай стрибками, добре лазить по деревах. До зими лапи соболя обростають довгим і густим жорстким волоссям, завдяки чому вони легко пересуваються по снігу. Нори соболь робить серед коріння дерев, у дуплах, вистилаючи їх шерстю, мохом і сухим листям. Живиться тварина переважно дрібними звірами, птахами, комахами, медом бджіл. Поїдає й кедрові горішки, ягоди брусниці. Природними ворогами соболя є вовки, росомахи, рисі, тигри, орли і великі сови. Соболине хутро завжди високо цінувалося, тому людина здавна полює на соболя.

— Розгляньте зображення рисі (таблиця, слайд). Звичайна рись — небезпечний хижий звір із сильним коротким тулубом, високими ногами, гострими зубами й коротким хвостом. У неї волохаті і дуже широкі лапи, що дозволяють рисі ходити по снігу, не провалюючись в ньому. На вухах рисі мають довгі китиці, а з боків голови на щоках — яскраво виражені широкі баки. Рись добре лазить по деревах і чудово плаває. У неї гострий зір і тонкий слух. Удень рись переховується в лігвищах, а при настанні сутінків полює на птахів, зайців, дрібних звірів, нападає іноді на молодих косуль і оленів.

— Розгляньте зображення росомахи (на мал. у підручнику, слайді). Росомаха — звір з кремезним тілом, невеликою головою і округлими вухами, коротким хвостом і масивними короткими лапами з гострими кігтями. Спина у неї завдяки більш довгим заднім кінцівкам вигнута дугою. Хутро у звіра густе й довге, чорно-коричневе з широкою світлою смугою на спині. Добре лазить по деревах, плаває і бігає. Росомаха — надзвичайно лютий хижак. Ловить білок, бобрів, мишей, живиться яйцями птахів, узимку може нападати на дорослих оленів, полює і на дрібних хижаків. Живиться росомаха й падаллю. Може поїдати коріння, ягоди, насіння і личинки комах.

— Розгляньте зображення бурундука (таблиця, слайд). Бурундук сибірський — невеликий звір з довгим пухнастим хвостом. На спині має п’ять повздовжніх темних смуг на рудому або світло-сірому тлі. Бурундуки добре лазять по деревах, але більше часу проводять на землі. Живиться тварина насінням, ягодами, грибами, комахами, черв’яками. Бурундук риє нори під поваленими деревами. У підземних норах зазвичай дві камери — гніздо, вистеле сухою травою і листям, і місце, де звірі роблять запаси на зиму. Збираючи їжу, бурундук кладе її в защічні мішки, які розтягуються. Восени бурундук впадає в сплячку і не виходить зі своєї нори до весни. Навесні він поїдає запаси їжі.

Це цікаво знати. Бурундуки отримали свою назву завдяки особливим звукам «буруну-рю-бурун», які вони видають перед дощем.

— Розгляньте на ілюстраціях зображення зайця-біляка (слайд). У зайця довгі рухливі вуха, куций хвіст. Взимку хутро в зайця біле і непомітне на снігу, влітку — бурувато-сіре, що робить його непомітним серед зелених рослин. Задні нош довші від передніх, тому пересувається заєць стрибками. Він швидко бігає і заплутує сліди. У нього добрий слух. Завдяки своїй лякливості і обережності заєць рятується від своїх чисельних ворогів. Влітку їсть траву, взимку — кору і гілки дерев, насіння трав.

Розгляньте на ілюстраціях зображення білки звичайної (слайд). Де живе білка? (Білка живе у дуплах дерев чи у гніздах, які влаштовує на деревах.)

— Гніздо білка вистилає мохом і травою, тому там навіть у сильні морози тепло. Як білка пристосувалась до життя не деревах? (Вона легко перестрибує з дерева на дерево завдяки довгому пухнастому хвосту, який служить їй рулем і парашутом. Завдяки чіпким кігтикам на лапах білка легко лазить по деревах.)

— Чим живиться білка? (Насінням хвойних дерев, жолудями, горіхами, грибами, ягодами. Нерідко їсть комах і розорює пташині гнізда.)

— Як білка готується до зими? (На зиму робить запаси, ховаючи горіхи, жолуді і гриби.)

Розгляньте зображення птахів, які живуть у тайзі (таблиця, слайд). Назвіть їх. (У тайзі живуть глухарі, рябчики, шишкарі, дятли, омелюхи.)

— Розгляньте зображення глушця (мал. 53 у підручнику, на таблиці, слайді). Глушень, або глухар — великий птах вагою до 6 кг. Дзьоб у птаха сильний, гачкуватий, верхня частина більша за нижню. У самця під дзьобом росте пучок чорного пір’я, що утворює характерну для глухаря бороду.

Глухар погано літає, зате добре бігає по землі. Живиться хвоєю, бруньками, ягодами. Навесні, коли в лісі ще лежить сніг, птахи збираються на місцях токування. Під час токування глушець високо задирає голову, настовбурчує бороду, розпускає крила і пишним віялом хвіст. Коли злітаються самки, самці починають пританцьовувати: підстрибують на місці, вдаряючи ногою об крило. Гніздо птах будує на землі — вистелене сухою травою заглиблення.

— Розгляньте зображення орябка (таблиця, слайд). Орябок, або рябчик — невеликий птах, трохи більший за голуба. У самця на голові видовжені пера, що утворюють невеликий чуб. Живляться орябки насінням, бруньками, ягодами, влітку поїдають комах. Літає птах мало, більше бігає по землі. На початку зими орябки переходять від наземного життя до деревного. Рятуючись від морозів, спускаються на землю і закопуються у сніг. Живуть орябки зазвичай парами. Гнізда будують на землі.

Розгляньте зображення шишкаря (таблиця, слайд). Ялиновий шишкар птах розміром з горобця, живиться насінням хвойних рослин. У шишкарів чіпкі лапи, завдяки яким вони можуть підвішуватись на шишках вниз головою. Дзьоб у шишкарів із загнутими перехрещеними кінцями, що дозволяє їм легко розправлятися з шишками. Ялиновий шишкар — шумний і рухливий птах. Шишкарі живуть зграйками. Вони постійно мандрують у пошуках шишок.

— Розгляньте зображення омелюха (таблиця, слайд). В омелюха звичайного бурувато-сіре пір’я, на крилах серед жовтих пір’їнок є червона смужка, а на кінці хвоста — жовта. На голові є великий «чубчик». Омелюхи ведуть кочовий спосіб життя: у листопаді прилітають до місць зимівлі, а в березні-квітні повертаються до рідних місць гніздування.

— Прочитайте текст параграфа про тварин тайги. Як тварини пристосувались до життя у тайзі? (У багатьох звірів взимку відростає густе і довге хутро, на лапах — довгі жорсткі волосини. Тому їм не холодно й не важко пересуватись по глибокому й пухкому снігу. В сильні морози й хуртовини глухарі, орябки, зайці зариваються у сніг. Білки збирають на зиму запаси корму, а ведмеді та бурундуки впадають у сплячку.)

— Чи достатньо корму для тварин у тайзі? (У тайзі багато корму не тільки влітку, а й в взимку. Основна їжа багатьох тайгових тварин — насіння хвойних дерев. Ними ласують птахи, білки, бурундуки. Влітку їжею для багатьох тайгових тварин є гриби і ягоди.)

  1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про рослинний світ мішаних та широколистяних лісів Євразії.

— На південь від тайги зими стають теплішими й коротшими, сніжними, а літо — довшим, вологішим і теплішим, відсутня багаторічна мерзлота. Ці умови є сприятливими для життя листяних дерев. Тому на південь від тайги простяглися мішані ліси.

Поміркуйте, який ліс називають мішаним. (Мішаним називають ліс, у якому ростуть хвойні і листяні дерева.)

— У мішаних лісах на бурих лісових грунтах серед хвойних дерев ростуть і листяні. Рослини тут ростуть ярусами. У верхньому ярусі ростуть дерева — високі сосни й ялини, трохи нижчі дуби, липи, клени, берези. У середньому ярусі ростуть кущі малини, калини, шипшини, у найнижчому ярусі — трави, мохи й лишайники.

Далі на південь від мішаних лісів стає ще тепліше. Там ростуть широколистяні ліси, які утворені теплолюбними деревами з широкими, великими листками. Це дуб, липа, клен, ясен, в’яз, граб.

Широколистяні ліси зростають на родючих сірих і бурих лісових грунтах. Верхній ярус у цих лісах займають дуб, бук, граб, липа, ясен, клен. У середньому ярусі ростуть кущі ліщини, малини, ожини, а в нижньому — трав’янисті рослини, гриби.

  1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про тваринний світ мішаних та широколистяних лісів Євразії.

Розгляньте зображення тварин, які водяться у мішаних і широколистяних лісах (таблиця, слайд). Назвіть звірів. (Лисиці й зайці, їжаки й кабани, лосі й олені, вовки й борсуки, рисі, білки водяться в лісах. На берегах рік водяться бобри.)

— Розгляньте зображення лося (слайд). Європейського лося називають лісовим велетнем. Лось — це великий звір на високих ногах. У нього великі роги і велика верхня губа. Лось дуже обережний і полохливий звір. У нього поганий зір та добрий нюх і слух. Живляться лосі молодими гілками і листям, корою дерев і кущів, сосновою хвоєю, мохами й лишайниками.

Лосі — дуже сильні тварини. Захищаючись, ударами ноги вони можуть вбити вовка або відігнати ведмедя.

Розгляньте на ілюстраціях зображення їжака (слайд). Їжак звичайний — нічна тварина. У нього поганий зір, але добрий нюх і слух. Вдень він спить у своїй схованці, а вночі виходить на пошуки їжі. Чим живиться їжак? (Комахами та їх личинками, слимаками і черв’яками, іноді ловить жаб та ящірок, змій і мишей, поїдає пташині яйця.)

— Як їжак захищається від ворогів? (Захищають тварину від ворогів міцні колючі голки, які вкривають спину. Відчувши небезпеку, їжак згортається клубочком.)

Розгляньте на ілюстраціях зображення лисиці (таблиця, слайд). У лисиці довгий пухнастий хвіст, гостра витягнута морда з трикутними вухами, короткі лапи, гострі зуби. Забарвлення хутра — руде, а кінчик хвоста — білий. У неї добре розвинутий нюх і слух. Лисиця добре бігає, стрибає, плаває. Дуже хитрий звір, що вміє тихо й непомітно підкрадатися до здобичі. Полює на мишей, птахів, зайців, іноді нападає на дитинчат косуль.

Розгляньте на ілюстраціях зображення вовка (таблиця, слайд). У вовків сіре забарвлення хутра, струнке тіло, довгі і сильні ноги. Він швидко бігає, може довго переслідувати свою здобич. У нього добре розвинуті органи нюху і слуху, які допомагають йому відшукувати здобич. Вовки полюють на лосів, оленів, косуль. Зазвичай живуть парами, а пізньої осені збираються в зграї.

— Розгляньте на ілюстраціях зображення борсука (слайд). Тіло у борсука європейського вкрите сірим хутром, на голові є білі пасма. Борсук вдень спить, а вночі виходить на полювання Він живиться черв’яками, комахами, жабами. Іноді за одне полювання з’їдає до 70 жаб. Риє нору, яку вистеляє сухою травою. Живуть борсуки групами. До зими борсук нагулює жир і всю зиму спить у своїй норі.

Розгляньте на ілюстраціях зображення оленя (слайд). Благородні олені живуть переважно в широколистяних лісах. У самців ростуть роги. Олені їдять траву, листя й пагони дерев, гриби, лишайники. Живуть групами.

Розгляньте на ілюстраціях зображення дикого кабана (слайд, таблиця). Кабан — велика і сильна тварина на коротких ногах. У нього велика голова, білі ікла, тіло вкрите жорсткою бурою щетиною. Живиться жолудями, коренями рослин, горіхами, насінням, комахами, черв’яками, травою. Добре бігає і плаває.

Розгляньте зображення тварин, які водяться у мішаних і широколистяних лісах (таблиця, слайд). Назвіть птахів. (Синиці, шпаки, жайворонки, галки, сороки, дятли, зозулі. З хижих птахів зустрічаються яструби, сови, на болотах водяться журавлі, чаплі, качки, гуси.)

— Розгляньте зображення дятла великого строкатого (слайд). Як розташовані пальці у дятла? (Два напрямлені вперед, а два — назад.)

Поміркуйте, чому саме так розміщені пальці на лапах дятла. Дятел мешкає в лісі, цілими днями оглядає стовбури дерев, вишукуючи в них шкідливих комах. Тому він повинен добре триматися на стовбурі. А це забезпечується розміщенням пальців на його лапах. Чим живиться дятел? (Дятел живиться комахами, яких видобуває з-під кори стовбурів, взимку поїдає насіння соснових і ялинових шишок.)

— Який у нього дзьоб і язик? (В дятла довгий, прямий, міцний і гострий дзьоб та довгий гострий язик, яким він витягує комах з деревини.)

— Розгляньте зображення зозулі (таблиця, слайд). У зозулі оперення темно-сіре з бурим відтінком, груди світліші з поперечними темними смугами. Має довгі крила і довгий хвіст. Це перелітний птах, який ніколи не будує гнізда. Свої яйця зозуля підкидає в гнізда інших птахів. Зозуленя вилуплюється першим і викидає з гнізда інших пташенят. На зимівлю зозулі поодинці відлітають у серпні. Зозулі живляться комахами.

У лісах водиться багато комах, плазунів (ящірок, змій), земноводних (ропух, жаб).

  1. Розповідь з елементами бесіди, робота з підручником з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ перемінно-вологих і вологих екваторіальних лісів Євразії.

— Розгляньте карту природних зон Євразії. Знайдіть на материку зони перемінно-вологих і вологих екваторіальних лісів. У якій частині Євразії вони розташовані? (На південному сході Азії розташована зона перемінно-вологих лісів. На півдні материка й островах простягається зона вологих екваторіальних лісів.)

— Прочитайте у тексті підручника про ці ліси. Які особливості природних умов у цих лісах? (У перемінно-вологих лісах зима суха і прохолодна, а літо — вологе. У вологому екваторіальному лісі жарко й волого, цілий рік панує літо.)

— Які рослини ростуть у цих лісах? (У лісах на жовтоземах і червоноземах ростуть вічнозелені дерева: магнолії з великими запашними квітами, подібними на троянди, пальми, кипариси (хвойні дерева з лускоподібними листками), а також сосна, ялина, дуб, бук, клен, ясен, липа, горіх. На червоно-жовтих грунтах у густих вічнозелених лісах ростуть манго, хлібне дерево, бамбук, орхідеї.)

Розгляньте зображення бамбука (таблиця, слайд). Бамбук — вічнозелена багаторічна рослина. Стебло здерев’яніле до 35 м у висоту. Листки видовжені. За добу рослина виростає більш ніж на 0,5 м. Раз на декілька десятків років бамбук цвіте, дає насіння і масово гине.

Розгляньте зображення мангового дерева (слайд). На високих мангових деревах (до 45 м у висоту) дозрівають плоди до 2 кг кожен.

Розгляньте зображення хлібного дерева (слайд). Хлібне дерево сягає до 25 м у висоту. Дозрілі плоди жовті і можуть важити до 4 кг. М’якоть доспілих плодів хлібного дерева печуть, варять, сушать, зацукровують. їдять сирою і навіть роблять з неї тісто для своєрідних «млинців».

Які тварини живуть у вологих лісах? (У вологих лісах живуть тигр, бамбуковий ведмідь панда, мавпи, кабани, носороги й слони, фазани, папуги, павичі із яскравим оперенням, змії, крокодили.)

— Розгляньте зображення панди (мал. 54 у підручнику, на таблиці, слайді). Бамбуковий ведмідь називають ще плямистим, або тибетським гірським ведмедем, великою пандою. Бамбуковий ведмідь — велика, покрита густим білим хутром тварина з потужними лапами (довжиною тіла до 1,5 м, вагою — до 160 кг). Лапи і хутро навколо очей — чорні. Велика панда — всеїдний звір, живиться бамбуком (з’їдає в день близько 20 кг бамбука), але при нагоді поїдає комах і падаль. Більш активні в сутінках, вдень — сплять в тіні. Зазвичай вони живуть на самоті. Велика панда, що належить до зникаючих звірів, зараз мешкає тільки в одному районі Землі — в горах центрального Китаю.

— У лісах Азії живуть мавпи. Розгляньте їх зображення (мал. 54 підручника, таблиці, слайди). У макак довгий хвіст, вони живуть групами, живляться рослинною і тваринною їжею. Гібони мають довгі передні кінцівки, за допомогою яких вони стрибають з гілки на гілку. Орангутанг — велика людиноподібна мавпа з видовженими кінцівками. Живе на деревах у лісах на островах Індонезії. Живиться плодами рослин, яйцями птахів.

Розгляньте зображення слона (таблиця, слайд). Індійський (азійський) слон менший за африканського (довжина тіла до 6 м, маса — до 5 т). Бивні в азійських слонів бувають тільки у самців, вони менші, ніж у їхніх африканських родичів в 2-3 рази. Шкіра індійського слона зморшкувата, темно-сіра, вкрита негустою шерстю. Живуть тварини, як правило, в лісах з густою рослинністю, поруч з водоймою, щоб регулярно приймати ванни. Слони тримаються групами.

Ватажком стада є стара мудра самка, яка водить слонів по джунглях. Індійський слон живе до 80 років. Живляться слони травою, корою та листям рослин. Стада слонів здійснюють набіги на сільськогосподарські угіддя, знищуючи увесь урожай бананів, цукрової тростини, рису. Слони мають поганий зір, але дуже добрий слух.

Справжнім ворогом для індійських слонів є людина, яка полює на тварин заради цінних бивнів. Слона індійського занесено до Червоної книги як зникаючий вид.

— Розгляньте зображення носорога (таблиця, слайд). Індійський носоріг — це однорогий могутній звір вагою до 2,5 т і більше. Гола сіра шкіра носорога утворює складки, які звисають як панцир. Звір добре бігає і плаває. Живиться водними рослинами, молодими стеблами і листками очерету, слоновою травою. Занесений до Міжнародної Червоної книги. Живе у природі лише на заповідних територіях. Більша половина носорогів живе в національному парку Казіранга (Індія). Головна небезпека для носорога — людина, яка полює на тварину заради його рогів.

— Розгляньте зображення тигра (мал. 54 у підручнику, слайді). Тигр — хижак, найбільший і найважчий серед диких кішок. Слово «тигр» походить від давньогрецького слова, що значить «гострий, швидкий».

Шерсть щільна і коротка у тигрів, які мешкають у вологих тропічних лісах (бенгальський тигр), довга і пухнаста — у мешканців тайги (уссурійський, або амурський тигр). У них добрий зір. Тигри полюють за здобиччю із засідки. Вони стрибають до 9 м в довжину і до 2 м у висоту, добре плавають. Полюють на кабанів, оленів, козуль, мавп, нападають навіть на ведмедів. Коли їжі не достатньо, тигр може нападати на свійських тварин.

Розгляньте зображення фазана (слайд). Фазан звичайний — птах вагою до 2 кг. Забарвлення пір’я у самців яскраве, різного кольору, у самок — сірувате з чорними рисочками. Живе в лісах поблизу води, живиться насінням, дрібними плодами, поїдає комах, черв’яків. Гніздо будує на землі.

Розгляньте зображення павича (таблиця, слайд). Павич звичайний — великий красивий птах. У самців верхнє блискуче пір’я називають пишним «хвостом», який вони розпускають як віяло. Павич чудово бігає, незважаючи на свій величезний «хвіст». Живиться насінням, плодами, іноді комахами. Гніздо влаштовує на землі — невелике заглиблення в грунті, вистелене сухою травою і листям.

Розгляньте зображення папуги (таблиця, слайд). Індійський кільчастий папуга живиться плодами, насінням. У птаха довгий хвіст, ноги папуги чотирипалі, перший і четвертий пальці спрямовані вперед, другий і третій — назад. Живе невеликими групами. Щоб повзати по стовбуру дерева, використовує дзьоб, чіпляючись ним за кору. Літає швидко, ходить по землі повільно, перевалюючись з ноги на ногу.

  1. Робота з підручником, бесіда з метою формування уявлення про вплив людини на лісові зони Євразії.

— Прочитайте у підручнику текст про вплив господарської діяльності людей у лісових зонах на природу.

— Обговоріть в групах, як людина своєю діяльністю впливає на природу лісових зон. Запропонуйте заходи збереження й охорони природи.

— Які наслідки господарської діяльності людей у лісових зонах? (У результаті господарської діяльності людини у лісових зонах значно скоротилися площі лісів, багато видів рослин і тварин стали рідкісними.)

Які заходи вживає людина для збереження унікальної природи лісів Євразії? (З метою збереження природи на материку створені заповідники, заказники та національні парки — великі природоохоронні території.)

— Наведіть приклади заповідних територій, у яких охороняються ліси Євразії. (Природа тайги охороняється в Уссурійському заповіднику (Росія), а вологих лісів — в національному парку Індії Канха.)

  1. Музична фізкультхвилинка.
  2. Закріплення знань, умінь і навичок.
  3. Робота в парі.

— Поміркуйте! Порівняйте природу тундри й лісових зон. Чим зумовлена їх подібність і відмінність?

  1. Робота в групі.

— Обговоріть! Які ланцюги живлення склалися між мешканцями тайги? Складіть 1-2 ланцюги живлення, які характерні для зони мішаних та листяних лісів.

  1. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2, 3.
  2. Завдання на застосування знань, умінь і навичок.

— Покажіть на карті природних зон материка Євразія лісові зони.

— Доведіть, що у лісових зонах сприятливі умови для життя дерев.

— Наведіть приклади, як тварини тайги пристосувались до життя в лісі.

— Де більш різноманітний і чисельний рослинний світ — у тайзі чи у зоні мішаних лісів. Чому?

  1. Гра «Відгадай за описом».

Вчитель зачитує опис тварини, а учні відгадують.

VII. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Чого навчилися на уроці?

VIII. Домашнє завдання.

— Прочитайте §25. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте 4, 5, 6 завдання в зошиті.