ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік

УРОК 13 Узагальнення знань з розділу «Всесвіт і Сонячна система». Контрольна робота

Тема. Узагальнення знань з розділу «Всесвіт і Сонячна система». Контрольна робота.

Мета. Узагальнити і перевірити знання учнів з розділу «Всесвіт і Сонячна система»; розвивати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, доводити свою думку; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.

Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, глобус, зошит для контрольних робіт.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

Пролунав уже дзвінок,

розпочинаймо з природознавства урок.

На уроці перевіримо, як засвоїли знання

з розділу «Всесвіт і Сонячна система».

Тож на уроці дружно всі працюйте,

слухайте й міркуйте,

на питання відповідайте,

кмітливість проявляйте

й контрольну роботу вчасно здайте.

II. Актуалізація опорних знань, мотивація.

— Який розділ ми з вами вивчили?

— Сьогодні ми повторимо те. що ви вивчали на уроках із цього розділу.

III. Систематизація та узагальнення засвоєних знань.

1. Фронтальне опитування.

— Що називають небесним тілом?

— Використовуючи таблицю, розкажіть про складові Сонячної системи.

— Порівняйте планети і зорі. Що між ними подібного? Що відмінного?

— На які групи поділяють планети Сонячної системи? Чим планети-гіганти відрізняються від планет земної групи?

— Покажіть на малюнку (таблиці) теплові пояси Землі.

— Чим холодний тепловий пояс відрізняється від жаркого?

— Охарактеризуйте помірний тепловий пояс.

Порівняйте Землю і Місяць. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Покажіть на глобусі екватор, вісь Землі, полюси Землі, Північну і Південну півкулі.

— Використовуючи таблицю чи глобус, розкажіть про обертання Землі навколо Сонця та його наслідки.

— Використовуючи таблицю чи глобус, розкажіть про обертання Землі навколо своєї осі та його наслідки.

2. Гра «Хто найкмітливіший».

Учитель зачитує опис космічного тіла, а учням слід його упізнати.

1. Порівняно з планетами невелике за розмірами небесне тіло Сонячної системи неправильної форми.

2. Небесне тіло, яке нагадує «хвостату зорю».

3. Великі космічні тіла Сонячної системи.

4. Центральне тіло Сонячної системи.

5. Тверді уламки небесних тіл, які впали на земну поверхню.

6. Кулясті розжарені космічні тіла.

3. Гра «Продовження речень».

✵ Всесвіт — це... .

✵ Перший космонавт у світі — це... .

✵ Перший космонавт незалежної України — ... .

✵ Прилад для спостереження за небесними тілами — ... .

✵ Гігантська зоряна система — це... .

✵ Скупчення зір на небі — це... .

✵ Природний супутник Землі — це... .

✵ Екватор — це... .

✵ Вісь Землі — це... .

✵ Полюси Землі — це... .

✵ Зміна дня і ночі є наслідком... .

✵ Доба — це... .

✵ Триває доба... .

✵ Рік — це... .

✵ Триває рік... .

✵ Зміну пір року спричиняє... .

4. Гра «Зайве слово у кожному рядку».

✵ Юпітер, Венера, Сонце, Марс.

✵ Велика Ведмедиця, Лебідь, Андромеда, Земля.

✵ Астероїд, Місяць, Полярна зоря, Меркурій.

✵ Сонце, Місяць, Земля, орбітальний супутник.

5. Музична фізкультхвилинка.

6. Контрольна робота.

IV. Підсумок уроку.

Уявіть, що кожен з вас — Сонечко. Подумки поділіться життєдайною силою сонячної енергії зі своїми рідними.

V. Домашнє завдання.

— Розкажіть рідним, що ви вивчали про Всесвіт і Сонячну систему.