ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк - розробки уроків - 2015 рік
УРОК 11 Чумацький Шлях — наша Галактика. Сучасні уявлення про Всесвіт
Тема. Чумацький Шлях — наша Галактика. Сучасні уявлення про Всесвіт.
Мета. Сформувати в учнів уявлення про галактику як таку та про Галактику Чумацький Шлях, поглибити знання про Всесвіт; розвивати спостережливість, мислення, уміння порівнювати, аналізувати й робити висновки; виховувати допитливість, бажання пізнавати природу.
Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
До уроку приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо нашу Галактику
вивчати й нові знання здобувати.
II. Хвилинка спостережень.
III. Перевірка домашнього завдання.
1. Тестова перевірка знань.
2. Бесіда.
— Що називають зорею?
— Що таке сузір’я?
— Що ви знаєте про сузір’я Великий Віз і Малий Віз?
3. Перевірка виконаних завдань у робочому зошиті.
IV. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
Пригадайте, що називають Всесвітом. Яким у давнину люди уявляли Всесвіт? Що ви знаєте про Галактику?
— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо нашу Галактику — Чумацький Шлях — і поговоримо про сучасні уявлення людей про Всесвіт.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про нашу Галактику.
Розгляньте ілюстрації нашої Галактики (мал. 22 підручника, таблиця, слайд). Можливо, хтось із вас бачив на нічному небі бліду туманну смугу, шо простягається через усе небо. Це видима частина нашої Галактики. Галактикою називають велетенські зоряні системи, утворені скупченням зірок. Наша Галактика утворена скупченням більш як 200 мільярдів зірок. До неї входить і наша зоря Сонце, а отже, і Сонячна система.
Коли вчені говорять про нашу Галактику, слово «Галактика» пишуть з великої літери, коли про інші, — з малої.
Українці, які їздили колись давно у Крим по сіль, цю вистелену зорями небесну дорогу, що була для них добрим орієнтиром, назвали Чумацький шлях. У перекладі з грецької мови слово «галактика» означає «молочний», тому нашу Галактику називають ще Молочний Шлях. Стародавні китайці називали її «Небесною рікою», стародавні греки та римляни — «Небесною дорогою».
Які ж розміри нашої Галактики? Уявити їх дуже важко, адже це гігантська зоряна система.
Це цікаво знати. Відстані в космічному просторі вимірюють світловими роками. Шлях, який долає світло за рік, називають світловим роком. Щоб перетнути з кінця в кінець нашу Галактику, світлу знадобиться понад 100 тисяч світлових років.
Розгляньте комп’ютерну модель нашої Галактики (на таблиці, слайді). Де знаходиться Сонце в нашій Галактиці — ближче до краю чи її центру? (Сонце знаходиться ближче до краю нашої Галактики.)
— Якої форми наша Галактика? (За формою наша Галактика нагадує спіраль.)
— Навколо яскравої центральної частини (ядра Галактики) спіралями звиваються довгі гілки із зірок, тому й називають нашу Галактику спіральною галактикою. Сонячна система знаходиться в одній із таких гілок, ближче до краю Галактики, ніж до її центру.
Вам уже відомо, що зорі, як і всі небесні тіла, рухаються у Всесвіті. Зорі, що утворюють нашу Галактику, рухаються навколо її центру по своїх витягнутих орбітах. Пригадайте, що називають орбітою. (Орбіта — це уявна лінія, шлях, яким рухається небесне тіло у Всесвіті.)
— Це цікаво знати. Ті зорі в Галактиці, що розташовані ближче до центру, рухаються швидше. Сонце, а отже, і Сонячна система, обертається навколо центру нашої Галактики зі швидкістю 250 км/с, здійснюючи один оберт майже за 200 мільйонів років.
2. Розповідь з елементами бесіди з метою формування сучасних уявлень про Всесвіт.
Ви вже знаєте, що Всесвіт — це космічний простір, у якому знаходиться безліч космічних тіл. Згідно з сучасними уявленнями вчених, у Всесвіті існує багато галактик. Є галактики більші за розмірами від нашої. Наприклад, Гуманність Андромеди майже утричі більша від Чумацького Шляху за розмірами (ілюстрація, слайд). Це найближча до Чумацького Шляху велика спіральна галактика. Світло від цієї зоряної системи доходить до нас більше, ніж за 2 мільйони світлових років.
Є й менші за розмірами галактики. Наприклад, Магелланові Хмари (ілюстрація, слайд).
Учені вважають, що Чумацький Шлях утворився приблизно 14 млрд років тому внаслідок злиття декількох невеликих галактик.
Галактики знаходяться одна від одної на значних відстанях, постійно рухаючись у космічному просторі. Мільйони світлових років відділяють одні галактики від інших.
Сукупність галактик і простір між ними називають Всесвітом. Його межі не встановлено, тому й кажуть, що він безмежний.
3. Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про пізнання Всесвіту людиною.
— Розгляньте ілюстрації приладів й апаратів для дослідження Всесвіту (мал. 23 підручника, на таблиці, слайді). Назвіть, з допомогою яких апаратів і приладів людина вивчає Всесвіт. (За допомогою потужних наземних і космічних телескопів — приладів для спостереження за небесними тілами, штучних супутників, космічних станцій і космічних кораблів учені пізнають таємниці Всесвіту.)
Це цікаво знати. Телескоп вперше винайшов Галілео Галілей у 1609 році. Сучасні орбітальні телескопи мають спеціальні фотокамери, за допомогою яких отримують знімки планет, їх супутників, астероїдів та інших небесних тіл.
Із космосу вдалося підтвердити кулястість Землі, зазирнути у важкодоступні куточки нашої планети, дізнатися про галактики Всесвіту, поверхню Місяця, планет та їх супутників, комет і астероїдів.
Люди завжди мріяли про космічні польоти. Видатному вченому, українцеві за походженням Сергію Корольову вдалося сконструювати і запустити у космос перший космічний корабель (демонстрація слайда).
Першим у світі космонавтом, який облетів земну кулю на кораблі «Восток» 12 квітня 1961 року, був Юрій Гагарін (демонстрація слайда). Його політ тривав 1 год 48 хв.
У 1965 році російський космонавт Олексій Леонов вийшов у відкритий космос (демонстрація слайда).
Мрії людей побувати у відкритому космосі і на Місяці також збулися. У 1969 році американські астронавти під керівництвом Ніла Армстронгапершими ступили на поверхню Місяця (демонстрація слайда).
На орбіті Землі працюють космічні орбітальні станції, на яких тривалий час живуть космонавти і виконують дослідження. Леонід Каденюк — перший космонавт незалежної України, який працював на міжнародній орбітальній космічній станції « Мир» 16 днів у 1997 році (демонстрація слайда).
Можливо, вам вдасться побачити на небі зорю, яка повільно перемішується на фоні інших «нерухомих» зір. Це штучні супутники Землі (демонстрація слайда).
4 жовтня 1957 року вперше на орбіту Землі був виведений штучний супутник (демонстрація слайда).
За допомогою штучних супутників людина постійно спостерігає за поверхнею Землі та космічним простором. Вони забезпечують здійснення мобільного зв’язку, передачу телевізійних програм. Космічні знімки зі штучних супутників Землі дають змогу робити прогнози погоди, знаходити родовища корисних копалин, місця пожеж та визначати межі забруднень земної поверхні.
4. Музична фізкультхвилинка.
VI. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1, 2.
2. Робота в парах.
— Поміркуйте! Чим подібні Місяць і штучний супутник Землі? Чим вони відрізняються?
— Яке значення для людства мають штучні супутники Землі?
3. Робота в групах.
Обговоріть! Як змінилися уявлення людства про Всесвіт?
4. Індивідуальна робота з картками для самостійної роботи.
5. Розв'язування задач.
1) Сонце обертається навколо центра нашої Галактики зі швидкістю 250 км/с, а Земля навколо Сонця — зі швидкістю 30 км/с. Яке з тіл і у скільки разів рухається швидше?
2) Розрахуйте відстань в кілометрах, яку долає сонячне світло за 1 годину, знаючи, що швидкість світла становить 300 000 кілометрів за секунду.
VII. Підсумок уроку.
— Продовжте речення:
✵ Галактика — це... .
✵ Нашу Галактику називають... .
✵ За формою наша Галактика нагадує... .
✵ Всесвіт — це... .
✵ Відомі космонавти — це... .
✵ Досліджують Всесвіт за допомогою... .
VIII. Домашнє завдання.
— Прочитайте §11. Дайте відповіді на запитання після параграфа. Виконайте навчальний проект «Мандрівка просторами Всесвіту, про яку ти мрієш»: складіть маршрут своєї подорожі; використовуючи різноманітні джерела, підготуйте повідомлення (презентацію) про космічні об’єкти, на яких вам би хотілося побувати.