ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 клас за підручником І. В. Грущинської - розробки уроків
ТЕМА 1. ВСЕСВІТ І СОНЯЧНА СИСТЕМА
Зустріч 6. ЧОМУ НА ЗЕМЛІ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗМІНА ДНЯ І НОЧІ?
Мета: вчити учнів пояснювати зміну дня і ночі обертанням Землі навколо осі, видимий рух Сонця на небі обертанням Землі навколо осі; розвивати вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал)
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
1. Відповіді на запитання рубрики «Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу» (с. 24)
2. Вікторина
✵ Найбільша планета. (Юпітер)
✵ Найменша планета. (Плутон)
✵ У цієї планети 17 супутників. (Сатурн)
✵ Величезне розжарене космічне тіло. (Сонце)
✵ Найближча до Сонця планета. (Меркурій)
✵ Бірюзово-синя газова куля. (Нептун)
✵ Ця планета обертається навколо Сонця лежачи на боці. (Уран)
✵ Газові кулі, що світяться, подібні до Сонця. (Зірки)
✵ Розмір цієї планети дорівнює розміру Землі. (Венера)
✵ Учені вважають, що на цій планеті є життя. (Марс)
✵ Шлях руху планети навколо Сонця. (Орбіта)
3. Тестування
1. Планети Сонячної системи вивчають:
а) географи;
б) хіміки;
в) астрономи;
г) фізики.
2. Навколо Сонця обертаються планети. їх:
а) 7;
б) 9;
в) 8.
3. Нептун — це:
а) найбільша планета Сонячної системи;
б) найменша планета Сонячної системи;
в) найближча до Сонця планета Сонячної системи.
4. Відносно Сонця планети розташовані у такому порядку:
а) Венера, Земля, Марс, Меркурій, Нептун, Сатурн, Уран, Юпітер;
б) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Нептун, Сатурн, Юпітер, Уран;
в) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
5. Що таке Земля?
а) Зоря;
б) планета;
в) палаюча куля.
Відповіді: 1в; 2в; 3б; 4в; 5б.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Практична робота
— Планета Земля — непрозоре космічне тіло. Якщо промені Сонця освітлюють один бік Землі, то другий залишається в тіні. На освітленому боці — день, на протилежному, неосвітленому — ніч. Земля рухається навколо своєї осі із заходу на схід. Вона підставляє під сонячні промені то один бік, то другий. Там, де був день,— настає вечір і ніч, а туди, де була ніч,— приходить ранок і день.
Зараз за допомогою глобусів і ліхтариків ви спробуєте змоделювати обертання Землі.
Діти виконують завдання в парах.
— Земля обертається навколо своєї осі. І що ж відбувається? (Сонце освітлює спочатку одну її частину, а потім — іншу.)
— Як ви вважаєте, що буває в тій частині Землі, яка освітлена сонечком? (Там буде світло, значить, буде день.)
— А що буде в іншій частині земної кулі, куди не потрапляють сонячні промені? (Там буде темно, значить, буде ніч.)
— Подивіться уважно на малюнок «Чому буває ніч і день?». Що ви можете сказати? (Тут теж показано, що Земля обертається навколо своєї осі, і на освітленій частині — день, а на неосвітленій — ніч.)
— Один оберт навколо своєї осі Земля робить за 23 години 56 хвилин, ми говоримо — «за добу». Отже, чому на Землі змінюються день і ніч? Ще відбувається через те, що Земля обертається навколо своєї осі.)
— Молодці! Ви розкрили таємницю зміни дня і ночі.
2. Робота за підручником (с. 25-26)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання рубрики «Пригадай».
— Прочитайте розповідь козака Подорожника.
— Що ви знаєте про причини зміни дня і ночі на Землі?
— Порівняйте свою відповідь із розповіддю козака Подорожника.
Робота в парах
Учні працюють за завданнями підручника.
— Як сонячні промені поширюються у космічному просторі?
— Чому, якщо один бік Землі освітлюється сонячними променями, то інший залишається в тіні?
— Як відбувається зміна дня і ночі?
— Як обертається наша планета Земля?
— За який час вона робить повний оберт навколо своєї осі?
— Чи правда, що вісь Землі — це уявна лінія, якої насправді не існує?
— Які полюси є у Землі?
— Де знаходиться екватор?
— Як він ділить земну кулю?
— Чому сонячне проміння падає на її поверхню під різними кутами?
— Як змінюється нагрівання Землі від екватора до полюсів?
— Прочитайте і запам’ятайте висновок у рубриці «Сторінками Книги корисних природничих знань».
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Позначте правильну відповідь.
1. Сонячні промені майже ввесь час падають на лінію екватора:
а) прямовисно;
б) косо.
2. Екватор поділяє земну поверхню:
а) на південну і північну півкулі;
б) на західну і східну півкулі.
3. Які промені більше нагрівають земну поверхню?
а) Прямовисні;
б) косі.
4. Чому буває день і ніч?
а) Тому що Земля обертається навколо Сонця;
б) тому що Земля обертається навколо своєї осі;
в) тому що Сонце рухається навколо Землі.
5. Що таке вісь Землі?
а) Уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів;
б) уявна лінія, де Земля ніби з’єднується з небом;
в) уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Південний полюси.
6. Третя планета за відстанню до Сонця:
а) Меркурій;
б) Земля;
в) Венера.
2. Гра «Так чи ні?»
✵ Ніч настає тому, що на небі з’являється Місяць. Так чи ні?
✵ Сонце обертається навколо планет. Так чи ні?
✵ День і ніч настають через те, що Земля обертається навколо своєї осі і по- різному освітлюється Сонцем. Так чи ні?
3. Гра «П'ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про добовий рух Землі.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чому на планеті Земля відбувається зміна дня і ночі?
— Які явища природи повторюються щодоби?
— Скільки разів за добу обертається Земля?
— Чи змінюється тривалість ночі і дня взимку?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 25-26.
Підготувати інформацію «Чи однакова на нашій планеті тривалість дня і ночі протягом року».