Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
ЗАПИТАННЯ ДО ПРИРОДИ
УРОК 59 Звідки береться олія?
Тема. Звідки береться олія?
Мета: ознайомити дітей з історією створення соняшникової олії, із способами її виготовлення; виховувати інтерес до пізнання природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
✵ Із мішка — на забаву, а з пляшки — на приправу.
— Про що йдеться у дій загадці?
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, звідки береться олія.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота над загадкою
✵ На сонечко я схожий і сонце я люблю,
За сонцем повертаю я голову свою.
Стою стрункий, високий, в зелених шатах я,
І золотом убрана голівонька моя. (Соняшник)
— Вам, напевне, зрозуміло, що йдеться про соняшник.
Як стверджують учені, соняшник — дуже давня рослина. Спочатку її використовували як декоративну рослину. Потім почали вживати в їжу насіння соняшнику, яке вважалося вишуканою стравою. З квіток соняшнику заварювали чай. Минуло багато часу, перш ніж люди навчилися отримувати з насіння соняшнику олію.
— Чи знаєте ви, з яких ще рослин людина отримує олію? Розкажіть про це.
— Що ще виготовляють з насіння соняшнику? (Халву, козинаки)
2. Розповідь учителя
Читання вірша Р. Василькевич «Соняшник»
На городі соняшник
Соняшно зацвів —
Розпрямив голівоньку,
Рученьки розвів.
Милувався сонечком,
Дощик зустрічав
І смачним насіннячком
Діток пригощав.
Посміхайся ж, друже наш,
Нам через віконечко,
Мила наша квіточка —
Друге наше сонечко.
— Соняшник — «квітка сонця». Росте він і дивиться на сонечко все літо, ось і прозвали його сонячною квіткою, а до осені дозріває цілий кошик насіння. Давайте опишемо соняшник. Розкажіть, який він? (Велика квітка жовтого кольору, стебло довге зеленого кольору, листя велике, зелене, а всередині соняшнику чорне насіння.)
— Великі, яскраві квіти приваблюють безліч комах. Мурашки збирають солодкий пилок. Бджоли прилітають за нектаром і виготовляють мед. Соняшник — хороший медонос. Як можна назвати мед, зібраний з соняшнику? (Соняшниковий) Коли дрібні квіточки в кошику
відцвітають, починає дозрівати чорне насіння — улюблені ласощі дорослих і дітей.
Соняшник так називається, тому що він весь день повертає свою голівку вслід за сонцем. Соняшник означає «під сонцем». Уранці він дивиться на схід, де сонце встає, а ввечері — на захід, де сонце сідає. Та й сама квітка соняшника схожа на сонечко.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Цікаво знати!
Хто придумав з насіння соняшнику виготовити олію?
Жив колись Данило Бокарев. Йшов він якось вулицею і побачив красиву квітку. Ця квітка йому так сподобалася. Вона була незвичайна, велика, а всередині — з насінням і називалася соняшник. Зірвав її Данило і почав їсти насіння. А смак у насіння був приємно-маслянистий. Гриз він насіння, гриз, і народилася у нього думка про отримання з насіння олії. Насадив він у себе в городі багато соняшників, а наприкінці літа акуратно зрізав капелюшки, зніс у двір і вибив з капелюшків насіння. Щоб «вибити» із насіння олію, Данило зробив спеціальний пристрій.
Ось таким чином Данило Бокарев винайшов спосіб отримання олії з насіння соняшнику.
2. Практична робота
— Діти, а зараз ми приготуємо смачний салат. Що знаходиться на столі? (Пляшка із соняшниковою олією, огірки, помідори, цибуля, ніж, дошка)
— Що потрібно зробити, щоб приготувати салат? (Усе порізати.)
— Добре, ріжемо овочі. Усе готово, кладемо в миску. А що необхідно додати, щоб наш салат був смачним? (Олію)
— Подивіться, ось стоїть пляшка чудової соняшникової олії. Що можна сказати про неї? (Олія прозора, в’язка, тягуча.)
— Понюхайте її. Який незвичайний запах! Додаємо олію до нашого салату, перемішуємо. Смачного!
V. Підсумок уроку
— Чому соняшник називають « квіткою сонця » ?
— Що з нього виготовляють?
— З яких ще рослин людина отримує олію?
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.