Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ
УРОК 11 Які об’єкти природні, а які — створили люди?
Тема. Які об’єкти природні, а які — створили люди?
Мета: ознайомити учнів з природними матеріалами, з яких виготовлені предмети, необхідні людині; вчити наводити приклади природних матеріалів, з яких людина виготовляє предмети вжитку; розвивати вміння досліджувати природні об’єкти та об’єкти, створені людиною; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, повагу до людей праці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Які предмети, що оточують вас у класі, зроблені руками людини?
— Які предмети домашнього вжитку зроблені руками людини?
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що для виготовлення рукотворних об’єктів люди використовують природні матеріали.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
— Праця людини перетворює природу. Людина створює предмети, продукти, необхідні для свого існування. Усі речі, що оточують нас, виготовлені з різних матеріалів.
— Як ви вважаєте, для чого і з чого людина будує своє житло? Від чого це залежить?
— Розгляньте малюнки (на дошці) з різноманітними типами будівель: житло з гілок — курінь, глиняне житло з солом’яним дахом — хата, житло з льоду — іглу, з цегли — будинок, з колод — хата.
— У будинку нас оточує безліч речей. Кожна з них має своє призначення. У будинку нам потрібні меблі. Коли ми сідаємо обідати, робити уроки, лягаємо спати, завжди користуємося меблями.
— Назвіть предмети меблів і їх призначення.
— З яких матеріалів виготовляють предмети меблів?
— Які інші предмети є у вашій кімнаті? Для чого вони служать?
— З яких матеріалів людина виготовляє посуд?
— З чого виготовляють одяг? (З тканини)
— Назвіть свої улюблені іграшки. З чого їх виготовлено?
Висновок. Навколо нас є безліч предметів, які людина зробила власноруч. Для їх виготовлення потрібні природні матеріали: деревина, глина, вовна, метал та ін.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 26-27)
— Поясніть прислів’я.
Роботящі руки гори перевертають.
Дослідницький практикум. З чого це виготовлено?
— Для виготовлення рукотворних об’єктів люди використовують природні матеріали.
— Розгляньте малюнки і фото на с. 26.
— Назвіть зображені предмети.
— Із чого їх виготовлено?
— Складіть речення, що з чого виготовлено.
— Розгляньте малюнки і фото на с. 27.
— Що на них зображено?
— Складіть речення, що з чого виготовлено.
— Які предмети виготовлені з тіл живої природи?
— Які предмети виготовлені з тіл неживої природи?
Висновок. Для виготовлення різних предметів людина використовує тіла живої і неживої природи.
— Виберіть кілька предметів, які є у вашій оселі. Разом із дорослими визначте, із чого їх виготовили.
— Які природні матеріали використані для виготовлення цих предметів?
— Які ще природні матеріали ви знаєте? Які предмети з них виго- товляють? Наведіть приклади.
— Запам’ятайте! Людина навчилася виготовляти з природних матеріалів усе, що необхідно їй для життя.
2. Гра-змагання між хлопчиками і дівчатками
— Яка група назве більше природних об’єктів та предметів, виготовлених руками людини?Завдання для друга природи
— Розкажіть, як прийшла до вас улюблена книжка.
— Бережіть все, що люди виготовили своєю працею та розумом!
V. Підсумок уроку
— Які природні матеріали ви знаєте?
— Які предмети з них виготовляють? Наведіть приклади.
Додаток до уроку 11
Схема «Природні та рукотворні об’єкти»

Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.