МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 2 КЛАС
ПОУРОЧНІ ПЛАНИ

Урок 6. МАРШ


Вступ

Сьогодні ми розглянемо третій «кит» музики – марш. З цим «китом» ми у своєму житті зустрічаємося досить часто, адже марші звучать за різних життєвих обставин: супроводжують урочистості, військові паради та демонстрації.

Послухаймо й ми маршову пісню «Гей, військо іде». Її написали поет Іван Франко та композитор Василь Верховинець.


Демонстрація пісні «Гей, військо іде»

Розучування пісні «Гей, військо іде»


Слухання. Д. Кабалевський. «Три варіанти маршу»

Марші не обмежуються лише військовою тематикою. Прослухайте фортепіанні п’єсі Дмитра Кабалевського «Три варіанти маршу», і порівняйте їх. Поміркуйте, для кого вони написані.


Аналіз прослуханого твору

В основі «Трьох варіантів маршу» лежить одна й та сама мелодія. А різниця між п’єсами полягає в динаміці (силі звуку), темпі (швидкості руху музики) та регістрі (висоті звуків). Перший варіант маршу був призначений для дітей, другий – для солдатів, а третій – для іграшок.


Слухання. Є. Адамцевич. «Запорізький марш»

Прослухайте наступну мелодію і поміркуйте, для кого вона написана. «Запорізький марш». Його склав сліпий бандурист Євген Адамцевич.


Аналіз прослуханого твору

Марш, який ми прослухали, ніби спеціально написаний для запорізьких козаків, воїнів, які в давнину боронили українські землі від ворогів. Музика кожного маршу чітка, рівномірна та ритмічна, але особливого характеру його музиці надають учасники – ті, хто крокує.


Завдання

Чим подібні і чим відрізняються «Три варіанти маршу» Д. Кабалевського?

Які різновиди маршів ви вже знаєте?

Який бандурист відомий як автор «Запорізького маршу»?


Підсумки уроку

Сьогодні ми розпочали вивчення маршової музики. Дійшли висновку, що марш може звучати повсюди, де живе і діє людина. На прикладі фортепіанних п’єс Дмитра Кабалевського «Три варіанти маршу» дізналися, що з однієї маршової теми можна зробити три різні за характером марші. Розвиваючи вокально-хорові навички, розучили ігрову пісню «Гей, військо іде».

Крокуйте по життю впевнено!