Українська мова 8 клас - розробки уроків до підручника М. І. Пентилюк - 2016 рік
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ.
РЕЧЕННЯ З ВІДОКРЕМЛЕНИМИ ЧЛЕНАМИ (18 ГОД)
Урок 59. Узагальнення вивченого про розділові знаки в реченнях з відокремленими членами.
Мета: узагальнити й систематизувати знання про відокремлені члени речення; формувати вміння визначати їх у реченнях, розставляти розділові знаки в реченнях з відокремленими членами; виховувати повагу до історичного минулого України, видатних представників українського народу.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ü Перевірна домашнього завдання.
ü Мовознавча вікторина.
— Яку функцію виконують у реченні відокремлені члени?
— Які члени речення можуть бути відокремленими?
— Чи завжди відокремлюються означення? Наведіть приклади.
— За яких умов відокремлюються прикладки?
— Які розділові знаки вживаються в реченнях з відокремленими членами?
— У яких стилях мовлення переважають речення з відокремленими членами?
— Яким синтаксичним конструкціям синонімічні речення з відокремленими означеннями й обставинами? Відповідь проілюструйте прикладами.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ü Слово вчителя.
Уявіть собі, що перед вами 12 східців. На якому щаблі, на ваш погляд, ви знаходитесь у знаннях з теми «Розділові знаки в реченнях з відокремленими членами»?
III. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ü Виконання вправи 341.
ü Дослідження-трансформація.
Трансформуйте речення так, щоб вони були ускладнені відокремленими членами. Визначте їх вид.
Серж Лифар за походженням був українцем, народився в заможній київській сім’ї. (Л. Семака) Які гаї, хащі, дрімучі ліси зможуть зрівнятися з вирощеним людиною садом? (О. Довженко)
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
ü Творче конструювання.
Ускладніть подані речення відокремленими членами. Визначте синтаксичну функцію відокремлених членів.
Відокремленим означенням: Наше життя — це своєрідний храм ....
Відокремленою прикладкою: Ім’я Валерія Лобановського ... відоме сьогодні всій Україні.
Відокремленим додатком: В Інтернеті представлено безліч сайтів ....
Відокремленою обставиною: Наша дорога вела просто на південь ... .
Завдання можна роздрукувати з електронного додатка.
ü Пунктуаційний практикум.
Списування уривків з поезій В. Кулика, постановка розділових знаків (вправа 342).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
ü Комунікативний практикум.
1. Складіть невеликий твір-роздум на одну з тем: «Час — мій друг»; «Час для мене, чи я для часу?».
2. Складання діалогів на тему «Що я найбільше ціную в людині?», уживаючи відокремлені члени речення (вправа 345).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти твір-мініатюру на тему «Наша далека й близька історія», використовуючи речення з відокремленими членами.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
ü Бесіда.
— Чи змінилося ваше місце розташування порівняно з початком уроку?
— Що вдалося на уроці?
— Над чим необхідно попрацювати?
Перша публікація: 01/01/2016
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.