УКРАЇНСЬКА МОВА - Конспекти уроків 7 клас Посібник для вчителя - 2015 рік

МОРФОЛОГІЧНИЙ РОЗБІР ДІЄСЛОВА

Мета: узагальнити вивчене про дієслово як частину мови; розвивати мовні й мовленнєві вміння; формувати навички морфологічного розбору дієслова; виховувати повагу до українських оберегів, української мови, відповідальне ставлення до слововживання, прагнення до єдності українців.

Тип уроку: узагальнення й систематизація вивченого.

Не той німий, хто (не)може говорити,

а той, хто (не)вміє сказати.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

Перевірка виконання домашнього завдання.

II. Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Звичаї, як і рідна мова, об’єднують людей в один народ. Того, хто забуває звичаї, карають Бог і люди. Він блукає по світу, як блудний син, і ніде не може знайти собі прихистку, бо він загублений для свого народу.

Отже, щоб не забувати те, що виробилося впродовж багатьох століть і освячене віками, ми з вами поринемо у безмежний простір українських традицій, станемо своєрідними майстрами слова.

Український рушник

Нам треба вишити рушник,

Рушник любові та єднання.

Вплетімо пісню, а не крик

У це народне вишивання.

Нам треба вишити рушник,

Де кожна ниточка квітчаста,

Щоб кожен з нас до правди звик,

Повірив, що зустріне щастя.

Щоб розбрат вже навіки зник,

Загоїлись минулі рани —

Нехай простелиться рушник

На вулиці і всі майдани.

Хай кожен ниточку вплете,

Не поспішаючи, поволі,

В це вишивання золоте,

Як в день новий своєї долі.

Український рушник —

З ним в дорогу рушай.

Український рушник —

Це найкраща з прикрас.

Український рушник,

Як вкраїнська душа

Хай вітає усіх,

Хай згуртовує нас.

Вадим Крищенко

Знання мови народу, серед якого ти живеш, — ознака культурної освіченої людини, знання рідної мови — священний обов’язок кожного. Не той німий, хто (не)може говорити, а той, хто (не)вміє сказати. Ці слова стануть епіграфом нашого уроку.

Поясніть, як ви розумієте цей вираз. Визначте, як правильно записати дієслова в епіграфі. Запишіть їх на місці пропусків. Наведіть приклади дієслів, з якими не- пишеться разом (нездужати, непокоїтися, нехтувати, недобачати). Складіть речення. Варіант 1 із присудковим дієсловом немає, варіант 2 з дієсловом 3-ї особи однини не має (усно).

III. Узагальнення й систематизація вивченого.

Розгляньте послідовність і зразки розбору дієслова. Розберіть виділені вчителем у тексті дієслова як частину мови.

Якщо ти повірив, що безсилий, тобі вже нічого робити на цьому світі. Отже, вір у себе. Не піддавайся власній зневірі. Перемагай... Усе на світі минає, не минає тільки могутній дух людини. Якщо ти сильний духом — переможеш себе. І люди не забудуть твоєї мужності (О. Довгий).

Нічого кращого в усьому світі не знайдеш за любов і працю (М. Стельмах).

Зразок усного розбору дієслова:

(Не) знайдеш — дієслово, означає дію, відповідає на питання що зробиш?, початкова форма — знайти, доконаний вид, перехідне, перша дієвідміна, дійсний спосіб, майбутній час, друга особа однини, присудок.

Зразок письмового розбору дієслова:

(Не) знайдеш — дієсл., означає дію, що зробиш?, знайти, док. вид, перех., І дієвідм., дійсн. спосіб, майб. час, 2-а ос. одн., присудок.

Цифровий диктант. Запишіть цифровий диктант за варіантами: дівчата — І дієвідміну, хлопці — II дієвідміну:

1) Любити, 2) всміхатися, 3) гудіти, 4) говорити, 5) хотіти, 6) сидіти, 7) клеїти, 8) марити, 9) гордувати.

Установіть відповідність між формами дієслів і словами.

1) Неозначена форма

а) вишиваючи

2) Особове дієслово

б) вишито

3) Дієприкметник

в) вишивати

4) Дієприслівник

г) вишивала

5) Безособова форма на -но, -то.

д) вишитий

Складіть кросворд. Загадайте пояснення дієслова дійсного способу так, щоб це дієслово можна було вписати у відповідні клітинки. Наприклад, «Висловлюю довіру» (довіряю).

Синонім слова відшукаємо (знайдемо).

Прочитайте текст. Виконайте наведені нижче завдання. Розставте пропущені розділові знаки у вказаному вчителем реченні. Зробіть його синтаксичний розбір (1 учень виконує на дошці). Розберіть як частину мови по одному дієслову з першого та останнього речень.

УКРАЇНСЬКІ ЗВИЧАЇ І ТРАДИЦІЇ

Українські традиції, жива та дуже цікава народна спадщина, формувалися багато століть. Тому, незважаючи на відносну молодість держави, вміємо берегти духовну наступність. Ми добре знаємося на рідних неписаних законах, українських звичаях і традиціях.

«Звичай» та «звичка» в українській мові спільнокореневі. Вони є частиною нашого повсякдення, яку ми вбираємо з молоком матері, зі співом коханої бабусі або з легендами, якими так багата наша земля. Ми завжди раді поділитися з гостями країни веселими українськими звичаями, запросити їх до народних святкувань на Масляну чи то на Купала, подарувати неймовірно гарні весільні пісні, оберіг чи вишитий рушник, піднести коровай або пригостити смачною обрядовою їжею — млинцями, кутею, пасками.

Пам’ятайте та вшановуйте звичаї і традиції українського народу.

IV. Підсумок уроку.

Оцінювання рівня навчальних досягнень.

V. Пояснення домашнього завдання.

«Майстри слова». Уявіть, що нашу школу відвідують гості з різних країн. Розкажіть їм про звичаї і традиції українського народу. Запишіть коротку розповідь (5-7речень), використовуючи дієслова, що мають різні граматичні категорії.