Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас І семестр - 2015 рік
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄПРИКМЕТНИК
УРОК № 40 ТЕМАТИЧНА КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 3 З ТЕМИ «ДІЄПРИКМЕТНИК» (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ)
Мета:
□ навчальна: перевірити знання учнів з вивченої теми;
□ розвивальна: розвивати вміння школярів виконувати тестові завдання, працювати самостійно; розвивати логічне мислення; мовленнєві навички;
□ виховна: виховувати любов до мови.
Внутрішньопредметні зв'язки: орфографія, пунктуація.
Міжпредметні зв'язки: виконання тестових завдань (формування ключової компетенції).
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання їх.
ІІІ. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
І варіант
Завдання 1-4 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. У якому рядку всі слова — дієприкметники?
А Зшитий, холодний, посіяний;
Б підбілений, вимитий, прив’язаний;
В пекучий, печений, грізний;
Г несказаний, смажений, червоний.
2. У якому рядку всі дієприкметники активного стану?
А Задуманий, літаючий, сидячий;
Б посивілий, падаючий, сяючий;
В посинілий, лежачий, знесений;
Г заражений, стоячий, забруднений.
3. У якому рядку всі дієприкметники доконаного виду?
А Розбитий, зламаний, скошений;
Б спалений, зігнутий, бажаючий;
В працюючий, побачений, стиснутий;
Г читаючий, помолоділий, співаючий.
4. У якому реченні дієприкметник ужито в місцевому відмінку?
А Шкільний сад стояв ліловий від розквітлого бузку.
Б Тремтяче повітря було наповнене пахощами гречки.
В Ще зорі поморгують у блідніючому небі.
Г З пониклою головою прислухалася Маланка до звуків затихаючої музики.
Завдання 5-6 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
5. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками:
А активний стан, доконаний вид |
1 вимитий |
Б пасивний стан, доконаний вид |
2 колотий |
В активний стан, недоконаний вид |
3 працюючий |
Г пасивний стан, недоконаний вид |
4 посивілий |
5 розумний |
6. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками:
А активний стан, минулий час, доконаний вид Б пасивний стан, минулий час, доконаний вид В активний стан, теперішній час, недоконаний вид Г пасивний стан, минулий час, недоконаний вид |
1 зарослий бур’яно 2 напоєна медом 3 очікуваний гість 4 сивіюче волосся 5 серйозні думки |
Завдання 7-8 — завдання відкритої форми.
7. Запишіть, уставляючи пропущені букви та розділові знаки, дієприкметникові звороти підкресліть, виділіть означувані слова. Частен..ко від того погибел.. всім буває, що, замість дружно стріненої спільної біди, кожен сварку починає про вигоду свою. Родина нагородж..на даром дружби і землю оберне в золото.
8. Зробіть морфологічний розбір дієприкметника.
Її маленька постать, облита 3 м’якою зеленуватою тінню акацій, була надзвичайно граціозна.
ІІ варіант
Завдання 1-4 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Позначте рядок, у якому всі слова є дієприкметниками:
А зраділий, веселий, розумний;
Б зеленіючий, промоклий, повний;
В стоячий, добрий, принесений;
Г розпечений, працюючий, розквітлий.
2. Позначте рядок, у якому всі дієприкметники є активними:
А збираючий, бачений, бувалий;
Б виконуючий, змоклий, пожовклий;
В молотий, написаний, прочитаний;
Г даруючий, бажаючий, зварений.
3. Позначте рядок, у якому речення ускладнене дієприкметниковим зворотом, що відокремлюється на письмі.
А Лише мох вкриває оте віковічне, ніким не займане каміння.
Б На березі хвилястої Десни стояло місто оповите в сни.
В Уся долина здається залитою зеленими морськими хвилями.
Г На лугах ще трава не кошена, у полях красуються жита.
4. У якому реченні дієприкметник ужито в знахідному відмінку?
А Біля хати сіріли скопані грядки.
Б Усе навколо затихло під владою чаруючої ночі.
В На заході сонце зводило свої величезні сяючі будови.
Г Понад синіючим долом мерехтіли хвилі розігрітого повітря.
Завдання 5-6 передбачають встановлення відповідності. До кожного рядка, позначеного буквою, потрібно дібрати відповідник, позначений цифрою.
5. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками:
А активний стан, доконаний вид |
1 лежачий камінь |
Б пасивний стан, доконаний вид |
2 засохле листя |
В активний стан, недоконаний вид |
3 замкнений учора |
Г пасивний стан, недоконаний вид |
4 колотий ножем |
5 найвпливовіша людина |
6. Установіть відповідність між дієприкметником та його ознаками.
А активний стан, минулий час, доконаний вид |
1 ріжучий ніж |
|
2 затверділа речовина |
||
Б пасивний стан, теперішній час, недоконаний вид |
||
3 бачений світ |
||
В активний стан, теперішній час, недоконаний вид |
4 важлива подія |
|
5 обговорювана проблема |
||
Г пасивний стан, минулий час, недоконаний вид |
Завдання 7-8 — завдання відкритої форми.
7. Запишіть, уставляючи пропущені букви та розділові знаки, дієприкметникові звороти підкресліть, виділіть означувані слова. Простота та щира дружба породж..ні правдивістю вміють створити з малого велике, з дешевого — дороге, а із звичайного — приємне. Дружба викликана спільними інтересами неможлива без взаємної пошани.
8. Зробіть морфологічний розбір дієприкметника.
Здрастуй, сонячний килиме ще не скошених3 трав.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
Збирання зошитів Рефлексія
ü Які завдання були складними? Чому? З якими завданнями впоралися легко?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Індивідуальне завдання з повторення вивченого.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Оцінювання контрольного тесту
Тип завдання |
Завдання закритої форми |
Завдання відкритої форми |
||||||
з вибором однієї відповіді |
на встановлення відповідності |
|||||||
Номер завдання |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
Варіант 1 |
б |
б |
а |
в |
А-4, Б-1, В-3, Г-2 |
А-1, Б-2, В-4, Г-3 |
||
Варіант 2 |
г |
б |
б |
в |
А-2, Б-3, В-1, Г-4 |
А-2, Б-5, В-1, Г-3 |
||
Кількість балів |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
Диктант
Поширений у нашому краї і оспіваний у народі барвінок здавна. Значне місце як символ посідав він у віруваннях давніх слов’ян, насамперед у Київській Русі. Відтоді вічнозелений чагарничок назавжди увійшов у побут, звичаї та обряди нашого народу. Рослина, щедро оспівана у фольклорній творчості, має багато символів. Перш за все барвінок символізує віру у свої сили, всепереможність природи.
Барвінок — символ краси. Здавна вважалися, що рослина дарує дівчині вроду. Дівчата в Україні колись умивалися напаром із барвінку.
Рослина ця не тільки декоративна, пісенна, а й цілюща. Згадки про її лікувальні властивості сягають сивої давнини. Барвінок був відомий античним лікарям.
Багато повір’їв і легенд складено про барвінок у середньовічні часи, коли ця рослина вважалася загадковою, чаровладною. Існувало, наприклад, повір’я, що досить чоловікові й жінці з’їсти листок барвінку, як між ними спалахне палке кохання. Казали, що ця рослина оберігає від нечистих сил та чаклування. Барвінок вішали над дверима й вікнами, щоб злі духи не проникали в дім. Як шанували цю рослину, свідчить і такий звичай — її ніколи не викидали на смітник, а тільки у воду, щоб вона не загинула від спраги.