Розробки уроків - усі уроки української мови 7 клас І семестр - 2015 рік
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ. ДІЄСЛОВО
УРОК № 11 УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 3. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ЗОВНІШНОСТІ ЛЮДИНИ
Мета:
□ навчальна: формувати навичку усного стислого переказу розповідного тексту художнього стилю з елементами опису зовнішності людини;
□ розвивальна: розвивати вміння користуватися текстами різних стилів, типів, жанрів;
□ виховна: виховувати уважне ставлення до характеристики людини в художньому творі та в житті.
Внутрішньопредметні зв'язки: мова і мовлення, морфологія і синтаксис, стилістика.
Міжпредметні зв'язки: мова, література.
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Роздуми
► Прочитайте про враження Г. Тютюнника від словника Грінченка. Які словники вам подобаються? З якими ви найчастіше працюєте? Напишіть про це.
Прочитав словник Грінченка і ледве не танцював на радощах — так багато відкрив мені цей блискучий твір.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Перевірка домашнього завдання
Виразне читання
► Виразно прочитайте уривок вірша М. Федунця «Рідна мова». Поясніть його основну думку, особливо останнього рядка.
Проймає душу неповторний щем —
Душа настояна на ріднім слові!
Несем його в грядущі дні, несем —
В ім’я добра, вселюдської любові.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ЧИТАННЯ ТЕКСТУ
► Чи переказуєте ви один одному зміст книжок, які читаєте?
► Послухайте текст. Якого він стилю? Опис кого в ньому вміщено? Усно перекажіть.
Отож розмова була перервана приходом дочки господининої, Люби. То була молода, струнка постать, убрана в просту сивеньку спідничку, густо фалдовану, в білу серпанкову сорочку з широкими збираними рукавами, без жодних покрас, опріч невеликої шпильки коло шиї. Вузькі плечі і гостренький вид панночки нагадували пані господиню, наскільки вісімнадцятилітня особа може бути подібна до п’ятдесятилітньої. Голівку дівчини не можна було назвати дуже красивою, і очерти не мали великої правості, і вся вона більше симпатична, ніж гарна; її оздобили каштанові кучері, котрі були підрізані й стояли вільною короною над невеличким чолом; темно-сірі, немовби чорні очі дивилися з пильною думою; невеличкі й нерівні, наче кущатенькі брівки надавали якийсь одмінний принадний вигляд обличчю, так само, як і дві темні родимі цяточки на ніжній щічці й коло вузького ротика (За Оленою Пчілкою).
Робота зі словниками
► Прочитайте текст. Яке значення словників у ньому підкреслено? Лексикографія — це окрема галузь мовознавчої науки, яка займається теорією і практикою укладання словників. Поряд із розв’язанням важливих теоретичних проблем словникової роботи вона покликана задовольняти перш за все практичні потреби суспільства на словники різного типу й різноманітного призначення. Та це й зрозуміло, бо ж словники потрібні всім: і тим, хто вчиться, і тим, хто навчає, і тим, хто постійно має дотичність до слова, і тим, хто зацікавлюється ним у процесі читання; інакше кажучи, до словника звертається кожен, хто дбає про підвищення свого фахового й загальнокультурного рівня. За будь-якою довідкою — чи щодо написання або наголошення потрібного слова, чи для з’ясування його значення або перекладу на іншу мову, чи з приводу встановлення правильної вимови або граматичного оформлення конкретної лексичної одиниці тощо — завжди звертаємось насамперед до словників і знаходимо в них відповідь чи принаймні допомогу або пораду для дальших пошуків.
Попрацюйте з різними словниками
Робота над планом
► Складіть простий план дібраного тексту з елементами опису зовнішності людини. Запишіть. Прочитайте ще раз текст. Користуючись планом, докладно усно перекажіть його зміст.
V. СКЛАДАННЯ РОБОЧИХ МАТЕРІАЛІВ ДЛЯ ТВОРУ
Лексична робота
► Попрацюйте самостійно. Запишіть опорні слова та вирази для усного докладного переказу.
Усний переказ
► Складіть усний переказ тексту.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія
► Ураховуючи тему уроку, зробіть висновок:
□ «Я зрозумів...»,
□ «Я навчився.»,
□ «Мені ще треба працювати над ...».
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Доберіть текст художнього стилю розповідного характеру з елементами опису зовнішності людини.