Розробки уроків - Українська мова 7 клас ІІ семестр - 2015 рік
Урок № 55. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 14. ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПОВІДАННЯ ЗА НАВЕДЕНИМ СЮЖЕТОМ
Мета:
✵ навчальна: удосконалювати знання учнів про твір як особливий вид мовлення; ознайомити з особливостями побудови твору-оповідання;
✵ розвивальна: формувати вміння усвідомлювати тему й мету майбутнього твору, вміння дотримуватися логіки викладу думок у складеному висловлюванні; моделювати зв'язне висловлювання відповідно до завдання;
✵ виховна: виховувати критично-оцінні якості.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
ІV. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО СКЛАДАННЯ ТВОРУ-ОПОВІДАННЯ. РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ УЧНІВ
Вибірково-пошукова робота (робота у групах)
► Прочитайте текст. Доведіть, що він належить до жанру оповідання. З’ясуйте, чи відбиває назва оповідання його зміст. Доведіть.
Найгарніша мама
Випало Совеня із гнізда та й повзає. Далеко забилось, не може знайти рідного гнізда. Побачили птахи малого — некрасивого, з великою голівкою, вухатого, банькатого, жовторотого. Побачили та й питають, дивуючись:
— Хто ти такий, де ти взявся?
— Я Совеня,— відповідає мале.— Я випало з гнізда, не вмію ще літати і вдень дуже погано бачу. Я шукаю маму.
— Хто ж твоя мама? — питає Соловей.
— Моя мама Сова,— гордо відповідає Совеня.
— Яка ж вона? — питає Дятел.
— Моя мама найгарніша.
— Розкажи, яка ж вона,— питає Дрізд.
— У неї голова, вуха й очі такі, як у мене,— відповідає з гордістю Совеня.
— Ха-ха-ха! — зареготали. Соловей, Дятел і Дрізд.— Та ти ж потвора. Виходить, і мати твоя така сама потвора.
— Неправда! — закричало Совеня.— Мама в мене найгарніша. Почула його крик Сова, прилетіла потихеньку, взяла Совеня за лапку й повела до рідного гнізда. Совеня уважно подивилося на свою маму: вона була найгарніша (В. Сухомлинський).
V. ОПРАЦЮВАННЯ ПАМ'ЯТКИ ДО СКЛАДАННЯ ТВОРУ-ОПОВІДАННЯ
«Як скласти твір-оповідання за наведеним сюжетом»
1. Ознайомтеся з сюжетом майбутнього оповідання.
2. Поміркуйте, про що буде ваша розповідь, чи зацікавить вона читача.
3. Складіть план.
4. Сформулюйте тему й основну думку майбутнього твору.
5. Доберіть заголовок.
6. Складаючи текст, дотримуйте композиції твору.
7. Стежте за послідовністю викладу думок (логікою викладу).
8. Використовуйте засоби зв’язку речень у тексті (займенники, спільнокореневі слова, синоніми).
VІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ІЗ СЮЖЕТАМИ ВАРІАНТІВ ТВОРУ-ОПОВІДАННЯ
► Прочитайте запропоновані сюжети майбутніх творів. Виберіть один із них. Сформулюйте тему й основну думку. Доберіть заголовок. Складіть план.
Текст 1
Маленький Михайлик побачив у косі матері три сиві волосинки.
— Мамо, у вашій косі три сиві волосинки,— сказав Михайлик.
Мама усміхнулась і нічого не сказала. Через кілька днів Михайлик побачив у материній косі чотири сиві волосинки.
— Мамо,— сказав Михайлик здивовано,— у вашій косі чотири сиві волосинки, а було три... Чого це посивіла ще одна волосинка?
Текст 2
Ми з однокласниками дуже любимо вечорами кататися на роликах по центральній алеї парку, де наставлено безліч лавок. Одного разу в мене сталася якась аварія з ковзаном, і я присів поруч з дідусем із пишними білими вусами й добрим поглядом очей. А ще я звернув увагу, що на його піджаку було багато орденських планок. Він одразу видався мені таким добрим і симпатичним. Тому я не був здивований, коли він запропонував:
— Хлопче, може, я тобі чимось допоможу?
Текст 3
Восени батько купив Борисові ковзани. А його другові, Євгенові, подарував батько лижі. Думає Борис, що краще — ковзани чи лижі? Мабуть, лижі. Адже на лижах можна кататися скрізь — і в селі, і в лісі. А на ковзанах — тільки на ставку. От і каже Борис Євгенові:
— Поміняємося, Євгене? Я дам тобі ковзани, а ти мені лижі. Помінялись. Настали морози, а снігу немає. Замерз ставок. Катається Євген на ковзанах, а Борис сидить вдома з лижами.
Узяв Борис лижі, поніс до Євгена і каже: — Не будемо мінятись. Поверни мої ковзани, візьми свої лижі.
VІІ. РОБОТА НАД СКЛАДАННЯМ ТВОРУ-ОПОВІДАННЯ.
Осмислення структурних частин сюжету майбутнього твору-оповідання. визначення теми та мети майбутнього твору-оповідання. складання плану
Написання твору-оповідання за наведеним сюжетом
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Уявіть ситуацію, що у вашій школі оголошено конкурс на краще оповідання про навчання і відпочинок сучасних школярів. Ви зголосилися взяти участь у конкурсі. Для того щоб зібрати матеріали для майбутнього оповідання, вам довелося глибше ознайомитися з навчанням і захопленням своїх однокласників. Скласти й написати твір-оповідання за побаченим (почутим) сюжетом. Дібрати заголовок, який би міг зацікавити читачів.
Перша публікація: 01/01/2015
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.