Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків
Урок 34. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ НА -а (-я) В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ
Мета: ознайомити учнів з правописом іменників жіночого роду на -а (-я) в родовому відмінку однини з основою на твердий і м'який приголосний та на [ж], [ч], [ш]; розвивати вміння використовувати вивчені правила для пояснення правопису закінчення іменників у поданих формах; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 120, с. 61)
— Про яку пору року йдеться у тексті вправи?
— Які слова вживає автор у переносному значенні?
— У яких словах відбувається чергування голосних у корені?
2. Гра «Я — тобі, ти — мені»
— Змініть форму слова таким чином, щоб відбулося чергування.
Радість, юність, міль, повінь, річ, сіль, кінь.
— З одним зі слів складіть речення.
3. Каліграфічна хвилинка
Ми любим працю, любим мир, ми любимо Вітчизну.
— Яке це речення за метою висловлювання? за інтонацією?
— Поясніть розділові знаки в реченні.
— Визначте рід іменників.
— Доберіть синоніми до слова Вітчизна.
4. Пояснювальний диктант
Тихо осипається листя з сумної верби.
У полі біля криниці, як вийти за село, росте кущ калини.
Біля кручі росла стара верба.
— Визначте рід, число, відмінок іменників верби, криниці, кручі.
— Назвіть основи цих слів; закінчення.
— Що ви помітили? (Іменники одного роду в одному й тому самому відмінку мають різні закінчення.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви познайомитеся з правописом іменників жіночого роду на -а (-я) в родовому відмінку однини з основою на твердий і м’який приголосний та на [ж], [ч], [ш].
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 121 (с. 62)
— Розгляньте таблицю.
— У яких іменниках жіночого роду в родовому відмінку однини пишеться закінчення -и, а в яких — -і?
— Від чого залежить закінчення таких іменників? (Від кінцевого приголосного основи іменника в початковій формі.)
Учні звіряють свої висновки з правилом на с. 62 підручника.
2. Складання опорної таблиці. Робота в групах

✵ Робота над текстом. Вправа 122 (с. 62-63)
✵ Читання тексту та поділ його на частини.
✵ Бесіда про допомогу людей тваринам узимку.
✵ Списування тексту, вставляючи пропущені закінчення.
✵ Порівняння виділених абзаців.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів'ями. Вправа 123 (с. 63)
— Утворіть прислів’я і запишіть їх.
— Як ви їх розумієте?
— Утворіть родовий відмінок однини від виділених іменників та визначте їх закінчення.
Біля вільхи, край дороги
не знайшла, втомила ноги.
Сльози бризнули в Марічки:
«Як же бути їй без стрічки? ».
У Марічки, у сестрички
засмутилось кругле личко:
повернулася із річки,
а в косі немає стрічки.
2. Гра «Упіймай іменник у родовому відмінку однини»
3. Розвиток мовлення
— Складіть усний твір за поданим початком.
Осіннього ранку хлопці прийшли до лісу. Навколо тиша. І раптом у кущах побачили журавля. У нього було поранене крило. Діти принесли птаха додому...
4. Заслуховування складених творів (2-3учня)
Виправлення типових помилок.
5. Самостійна робота
— Запишіть слова у два стовпчики : у перший — іменники, які в родовому відмінку однини мають закінчення -и; у другий — іменники, які в родовому відмінку однини мають закінчення -і.
Сосна, неділя, тиша, зима, вулиця, калина, чаша, хвиля, суниця, праця, вода.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що нового дізналися?
Вправа «Незакінчене речення»
✵ У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а ( я) мають закінчення -і після... (м’яких приголосних та [ж], [ч], [ш]).
✵ У родовому відмінку однини іменники жіночого роду на -а ( я) мають закінчення -и після... (твердих приголосних).
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 124, с. 63.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.