Українська мова. 4 клас. І семестр за підручником М. С. Вашуленка - розробки уроків
Урок 23. ЗНАЧУЩІ ЧАСТИНИ СЛОВА. РОЗРІЗНЕННЯ СПІЛЬНОКОРЕНЕВИХ
СЛІВ І ФОРМ ОДНОГО Й ТОГО САМОГО СЛОВА
Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова; розвивати вміння знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 36)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми продовжимо подорож країною Слова, але завітаємо до міста під назвою Будова слова. Повторимо, з яких частин може складатися слово, як називаються ці частини, будемо знаходити і визначати їх у словах.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання вправи 79 (с. 42)
Виразне читання уривку, добирання заголовка.
— Хто є мешканцями країни Мовляндії?
2. Зупинка «Основа слова»
— Навчившись знаходити змінну частину слів — закінчення, ми тим самим знаходимо іншу його частину, яка залишається незмінною. Цю частину називають основою.
— Прочитайте прислів’я.
— Випишіть з них слово правда, виділіть основу та закінчення.
Правда світліша за сонце. Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема. Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає. По правді роби, по правді і буде.
— Що слід робити, щоби правильно визначити основу і закінчення?
3. Зупинка «Частини основи. Корінь. Суфікс. Префікс»
1) Робота за таблицею.

— Розгляньте таблицю та зробіть висновки про частини основи.
— Пригадайте, що називається коренем?
— Назвіть частину основи, що стоїть перед коренем.
— Як вона називається?
— Назвіть частину основи, яка стоїть між коренем і закінченням.
— Як вона називається?
2) Виконання вправи 80 (с. 43).
Учні працюють у парах. Пояснюють одне одному, як вони розуміють заголовок вірша.
— Знайдіть у вірші споріднені слова.
— Які слова називаються спорідненими? (Споріднені (спільнокореневі) слова мають спільний (однаковий) корінь, який об’єднує їх за основним лексичним значенням.)
— Як називають спільну частину споріднених слів?
— Запишіть ці слова в зошити.
— Визначте в цих словах корінь.
— Які слова у вірші мають менше звуків, ніж букв?
3) Фізкультхвилинка.
4) Робота над загадкою. Вправа 81 (с. 43).
— Відгадайте загадку. (Корінь)
Добирання споріднених слів до слова-відгадки. (Корінчик, корінець)
— Позначте суфікси в словах.
— Які слова у загадці мають більше звуків, ніж букв?
4. Зупинка «Закінчення слова»
— Складіть словосполучення з поданих слів.
Милуватися, квітка; повернути, Марія; розповісти, мама.
— За допомогою чого сполучено слова?
— Виділіть закінчення.
— Що ми називаємо закінченням? (Змінну частину слова)
— Яку роль відіграє закінчення в мові?
5. Зупинка «Розбір слів за будовою». Вправа 82 (с. 43)
— Доповніть рядки вірша.
ПАМ’ЯТКА «РОЗБІР СЛОВА ЗА БУДОВОЮ»
✵ Прочитай слово. До якої частини мови воно належить і що означає?
✵ Зміни слово за відмінками та визнач у ньому закінчення.
✵ Визнач основу слова (це частина слова без закінчення).
✵ Добери до слова 2-3 споріднених слова та визнач корінь.
✵ Назви префікс, суфікс.
— Яка частина є обов’язковою в основі?
Самостійне виконання третього завдання вправи.
Перевірка — індивідуальне опитування учнів.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— З яких частин складається слово?
— Як визначити у слові закінчення й основу?
— Що таке закінчення? основа?
— Що називають коренем? Як його знайти?
— За допомогою чого утворюються нові слова?
— Чим префікс відрізняється від суфікса?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 83, с. 43.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.