РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 99
Тема. Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини)
Мета: познайомити з граматичними ознаками дієслів минулого часу, вчити визначати число і рід дієслів минулого часу, змінювати за родами дієслова минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес до вивчення історії своєї держави.
Обладнання: картки із завданнями для груп.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Бесіда
— З якою великою темою ми працюємо? (Дієслово)
— Відновіть таблицю.
Дієслово ✵ Називає... ✵ Відповідає... ✵ Виражає дію... ✵ Змінюється за... |
— З якою орфограмою, що стосується дієслова, ви працювали вдома?
2. Перевірка вправи 136
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
— Відновіть алгоритм перевірки ненаголошеного голосного в закінченні дієслів:
1. Поставити...
2. Визначити...
3. Вибрати
— Користуючись алгоритмом, поясніть правопис.
Напиш_ш, мовч_те, гра_ш, пис_в.
— Чому виникли непорозуміння із словом писав? (Бо воно — минулого часу.)
III. Оголошення теми й мети уроку
— Дивіться, ми з’ясували, що дієслова у минулому часі мають відмінності. Значить, логічно було б припустити, що існують відмінності й у системі змінювання.
— Як змінюються дієслова майбутнього і теперішнього часу?
— А що ж ми будемо дослідувати сьогодні на уроці? (Учитель записує тему уроку на дошці.)
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу. Дослідження в групах
1 група досліджує зміну дієслів за числами.
Поставте дієслова у форму минулого часу. Змініть за числами.
Писати —
Читати —
Мити —
2 група досліджує, чи може дієслово минулого часу позначити завершену й незавершену дію.
Змініть незавершену дію завершеною.
Читав —
Мив —
Дивився —
3 група досліджує зміну дієслів за особами.
Змініть за особами та числами дієслово «писав». Виділіть закінчення.
я писав □
ти?
він?
ми?
ви?
вони?
4 група досліджує зміну за родами.
Поставте дієслова у формі минулого часу, спробуйте змінити їх за родами. Виділіть закінчення.
Читати — він..., вона — вона...,
Мити — він..., вона — вона...,
Групи обмінюються спостереженнями. Вчитель звертає особливу увагу на те, що дієслова минулого часу не змінюються за особами (про це свідчить закінчення, яке не змінюється), натомість вони отримують категорію роду в 3-й особі однини.
Спостереження вчитель фіксує на дошці у вигляді опорної схеми.
ДІЄСЛОВА МИНУЛОГО ЧАСУ:
✵ виражають завершену і незавершену дію;
✵ змінюються: за числами; за родами (в 3-й особі однини);
✵ не змінюються за особами.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Колективне виконання вправи 138
Світити — світив, засвітив; світила, засвітила; світило, засвітило; світили, засвітили.
Далі — робота над варіантами:
I варіант — ходити;
II варіант — віяти;
III варіант — носити.
— Що цікавого ви можете розповісти про дієслова минулого часу?
2. Робота у парах (за вправою 139)
Учень читає текст вправи.
— Який це тип тексту?
— Чому вчитель запропонував відновити вітряк?
— Які символи нашої історії ви знаєте?
— Як до них треба ставитися? Чому?
— Випишіть дієслова тільки основної частини тексту. Визначте число і рід.
Перевірка — опитування пари.
— Чому ви не виписали дієслово ходити?
— Що можете розповісти про дієслова минулого часу?
VI. Підсумок уроку
1. Робота із таблицею «Дієслово», складеною на початку уроку
— Змініть таблицю так, щоб вона розповіла про дієслова минулого часу.
ДІЄСЛОВО (МИНУЛОГО ЧАСУ):
✵ називає дію (не змінюємо);
✵ відповідає на... (питання змінити);
✵ виражає дію... (не змінюємо);
✵ змінюються за... (прибираємо особи, додаємо рід).
— Розберемо за допомогою цієї схеми одне дієслово минулого часу морфологічно (за вибором із вправи 139).
— А що ще можна визначити для дієслова? (Дієвідміну)
— Визначте. Алгоритм на дошці може стати вам у пригоді.
2. Коментар до домашнього завдання
VI. Домашнє завдання
Вправа 140; правило на с. 73.