РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 91

Тема. Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу


Мета: вдосконалювати вміння дітей розпізнавати дієслова теперішнього часу в усному і писемному мовленні, ознайомити із змінюванням дієслів за особами і числами, формувати вміння розрізняти особу і число дієслова; розвивати мовні вміння дітей; виховувати вміння бачити прекрасне у природі і захоплюватися ним, смак до художнього слова.

Обладнання: картки індивідуального опитування

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 102

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

Утвори ланцюжки за зразком.

Зразок. Добувати — добував — добуває — добуватиме.

Читати, жити, думати, говорити, іти, мати.

Картка 2

Випиши з тексту дієслова теперішнього і майбутнього часу.

ПІСНЯ ПРО ПШЕНИЦЮ

Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золоту сорочку тче.

А в тій золотій сорочечці, як маля,

Буде красуватися, буде усміхатися вся земля.

Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золотий коровай пече.

А золотий коровай на столі засія —

Буде веселитися і благословитися вся земля.

Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.

Картка 3

Випиши прислів’я, до складу яких входять дієслова теперішнього часу.

Золото добувають із землі, а знання — з книжок. Книга корисна, коли її читають. З книгою жити — з другом дружити. Більше думай, а менше говори. Учений іде, а неук слідом спотикається. Хто знання має, той і мур ламає. Книга вчить, як на світі жить. Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.


II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Визначення закономірності груп

Читав — читатиме...

Спав — спатиме.

Їхав — поїде.

— Яких дієслів не вистачає? Доберіть їх.

2. Вибірковий диктант

Виберіть і запишіть дієслова теперішнього часу.

На узліссі тиша, спокій.

Співає терен чорноокий,

Пломеніє глід,

Тьмяно жевріє шипшина,

Червоніє горобина,

І пишається калина,

Наче маків цвіт.


III. Оголошення теми й мети уроку

— Зверніть увагу на дошку. Розгляньте схему, визначте тему уроку.

Іменник — число, відмінок.

Прикметник — число, рід, відмінок.

Дієслова —...

— Правильно, сьогодні ми дізнаємось, як змінюються в українській мові дієслова теперішнього часу.


IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Колективна творча робота

— Заповніть таблицю, змінюючи дієслово шукаю.


Я (що роблю?) ______________________________

Ми (що робимо?) ______________________________

Ти (що робиш?) ______________________________

Ви (що робите?) ______________________________

Він

Вона (що робить?) ______________________________

Воно


Вони (що роблять?) ______________________________


— Давайте проаналізуємо, що змінювалось у дієслів. (Число, особа)

— Зробіть висновок. Сформулюйте його за зразком: «Ми побачили, що дієслова теперішнього часу змінюються за., а не за., як іменник і прикметник».

2. Робота у парах за варіантами (вправа 104)

І варіант — мріяти, в’язати; ІІ варіант — водити, гоїти.


V. Закріплення та систематизація знань

1. Гра «Пошук»

— Спробуйте визначити число й особу дієслів, записаних на дошці: бігає, лежать, вчити, працюєте, ріжемо.

— Чи вчилися ми це робити?

— Які будуть ваші пропозиції?

Вислухати пропозиції дітей про те, як визначити число й особу дієслова. Якщо ніхто не підкаже правильний варіант, то звернути увагу на правило на с. 57.

2. Диференційоване завдання

Учні з недостатньою підготовкою виконують вправу 106.

Сильні учні готують вправу 105.

Завдання 105(3) виконати колективно.

— Як пишеться не з дієсловами?

— Як змінюються дієслова теперішнього часу?

— Наведіть приклад дієслів 2-ї особи множини, 3-ї особи однини.

3. Творча робота (за вправою 108)

— Визначте усно число й особу дієслів, що змінювалися.


VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Які граматичні характеристики має дієслово?

— З дієсловами якого часу ми працювали на уроці?

— Що цікавого ми про них дізналися?

— Як визначити особу й число дієслів теперішнього часу?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання


VІІ. Домашнє завдання

Правило на с. 57; вправа 109, визначити число й особу дієслів теперішнього часу.