РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 110
Тема. Спостереження за роллю прислівників у художніх і науково-популярних текстах
Мета: показати роль прислівників у художніх і науково-популярних текстах, формувати вміння використовувати прислівники у різних текстах, визначати їх роль; розвивати вміння розпізнавати прислівники в усному і писемному мовленні; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: картки індивідуального опитування, словники синонімів, малюнки першоцвітів.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання
1. Робота над вправою 186
2. Картка індивідуального опитування
Картка 1
До поданих прислівників добери синоніми, подані в дужках.
Багаторазово, безжалісно, важко, видимо-невидимо, гарно, глухо, дбайливо. (Багато, скрутно, безсердечно, часто, добре, тихо, старанно)
Картка 2
До поданих прислівників добери антоніми.
Вчора —
Всюди —
Корисно —
Разом —
Спочатку —
Спереду —
Картка 3
Заміни вислови синонімічними прислівниками.
✵ Лягати разом з курми —
✵ Шукати по гарячих слідах —
✵ Працює, як сонна муха —
✵ Дав, як кіт наплакав —
✵ Прийде, як рак свисне —
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Хвилинка чистопису
Пр ис лі вник
Перевірка — взаємоперевірка за зразком.
— Яке слово можна зібрати?
2. Відновлення опорної таблиці
— Розкажіть все, що знаєте про прислівник.
— Проведіть порівняльний аналіз прикметників і прислівників:
1) Що означає?
2) На які питання відповідає?
3) Змінна чи незмінна?
4) З якою частиною мови найчастіше зв’язується в реченні?
5) Яким членом речення є?
III. Оголошення теми й мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємось, яку роль відіграє прислівник у різних текстах.
— А які тексти бувають?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Списування з граматичним завданням (за вправою 187)
2. Пошукова робота
Вправа 188 (1,2) — колективно, усно.
Завдання 3 — самостійно.
— Порівняйте роль прислівників у художніх і науково-популярних текстах.
3. Групова робота (за вправою 192)
Роботу над вправою доцільно організувати за варіантами:
І варіант — скласти художній текст;
ІІ варіант — скласти науково-популярний текст.
Провести порівняльний аналіз двох текстів, з’ясувати роль прислівників у кожному з двох текстів.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Робота з ребусами (вправа 190 і 194)
Гра «Хто швидше?» — змагання між хлопчиками та дівчатами.
Вправа 190 (1, 2) — назад, попереду, ліворуч, праворуч.
Вправа 194 (1, 2) — восени, взимку, влітку.
2. Робота із словниковими словами
— Доберіть антонім до слова попереду.
— Що можеш розповісти про правопис цього слова?
— Подумайте, як записати слова:
(з)заду; (с)пер_ду
— Чому разом? (Прислівник не вживається з прийменниками.)
— Яку літеру потрібно вставити у слово спереду? Чому? Доведіть.
— Запишіть ці слова у словничок. Що про них треба запам’ятати?
— Самостійно складіть речення з кожним із прислівників. Запишіть їх.
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
— За чим ми сьогодні спостерігали?
— Який висновок зробили?
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Вправа 191; повторити словникові слова.