РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 101

Тема. Значення дієслівних форм на -ся (-сь). Вимова і написання дієслів на -ся (-сь)


Мета: познайомити із зворотними формами дієслова (без уживання терміна), вчити правильно вимовляти, записувати й уживати у мові такі дієслівні форми; розвивати мовне чуття, фонематичний слух; виховувати вміння уважно слухати й аналізувати почуте.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Вправа 144

— Які дієслова минулого часу ви виписали?

— Як ви визначали їх рід?

2. Картки індивідуального опитування

Картка 1

У ЛІСІ

Одягся ліс у срібний іній. Непорушно стоять сосни і дуби. Приїхали лісоруби рубати ліс, і закипіла робота. Дзвінко лунали удари сокир. Падали високі дерева на землю. Швидко працювала бригада лісорубів. Вони заготовляли будівельний матеріал. У селі будують нову школу.

Запиши речення, якому відповідає схема:


image53

 

Картка 2

Випиши з тексту дієслова, вкажи їх час, особу, число, дієвідміну, рід.

Поглядаю, поглядаю у вікно частенько,

дожидаю, дожидаю із роботи неньку.

І на кухні, і в світлиці підмела, прибрала,

і водиці у криниці два відра набрала.

І посуду перемила — буде рада ненька.

Картка 3

Зроби розбір поданих дієслів за таблицею.

 

 

Число

Особа

Час

Рід

Дієвідміна

Працює

 

 

 

 

 

Підемо

 

 

 

 

 

Записав

 

 

 

 

 

Читаєш

 

 

 

 

 

З’їхав

 

 

 

 

 


II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Що спільного мають і чим різняться подані дієслова?

Мию — миюся;

граю — граюся;

одягаєш — одягаєшся.

— А що ви можете сказати про значення цих дієслів?


III. Оголошення теми й мети уроку

— Сьогодні ми познайомимось із дієсловами, які закінчуються на -ся, -сь, з’ясуємо, як їх правильно писати й вимовляти.


IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота (за вправою 145)

— Якого значення надають дієсловам постфікси -ся, -сь?

2. Робота в парах (за вправою 149)

— Визначити закінчення дієслів.

— Колективно зробимо звуко-буквений аналіз слова порадитися.

— Прочитайте правило на с. 78.

— Працюючи у парах, потренуйтеся у правильній вимові дієслів на -ся, -сь (з дошки).

Змагається                 

бореться

вітається                    

одягаєшся

зустрівся                    

смієшся

повертався                 

листуєшся

— Коли нам можуть стати у пригоді ці знання і вміння? (Під час написання диктанту)


V. Закріплення та систематизація знань

1. Тренувальний диктант з коментуванням (за вправою 150) Вчитель диктує прислів’я із вправи, відразу після написання, пропонуючи учням розповісти, як вони записали дієслова на -ся (-сь).

— Чи можна писати ці дієслова так, як чуєш?

2. Самостійна робота з підручником (вправа 147)

— Що треба знати про вимову і написання дієслів на -ся (-сь)?


VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Роздивіться малюнок до вправи 146.

— Доберіть дієслова на -ся.

— Як змінюється значення дієслова постфікс -ся?

— Що треба пам’ятати про правопис цих дієслів?

2. Коментар до домашнього завдання


VII. Домашнє завдання

Правило на с. 78; вправа 151; повторити словникові слова.