РІДНА МОВА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок 100

Тема. Вправи на визначення роду дієслів минулого часу


Мета: формувати вміння визначати рід дієслів минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес і шанобливе ставлення до традицій українського народу і його минувшини.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання (вправа 140)


II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання. Розподільний диктант

— Запишіть у перший стовпчик слова чоловічого роду, другий стовпчик — жіночого роду, третій стовпчик — середнього роду.

Синій, вічно, вулиця, весела, стіл, металеве.

— Як ви визначали рід іменників і прикметників?

— А які ще ознаки можуть допомогти? (Підказує рід закінчення.)


III. Оголошення теми і мети уроку

— Як ви думаєте, що ми будемо вчитися робити сьогодні?

— Ми будемо вчитися визначати рід дієслів минулого часу, будемо з’ясовувати, які ознаки дієслів можуть нам у цьому допомогти.

— А як ви думаєте, чи можуть нам допомогти займенники?


IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Самостійна робота із вправою 141

Підсумки можна оформити у вигляді схеми.


image51

 

2. Колективна аналітична робота

— Зверніть увагу на слова із вправи 141(4). Визначте рід дієслів.

— Які родові ознаки дієслів минулого часу підказують вам ці слова?

— Доповніть нашу схему.


image52

 

— Складіть усну розповідь про те, як визначити рід дієслів минулого часу.

— Звірте свої спостереження із правилом на сторінці 75. Чи підказало воно нам щось нове?


V. Закріплення та систематизація знань

1. Робота в парах (за вправою 143)

— Яка тема цього тексту?

— А мета?

— Виберіть і прочитайте дієслова жіночого роду. Як ви їх знайшли?

2. Самостійна робота із вправою 142

Звернути увагу на те, що всі уривки наведені із творів Т. Г. Шевченка.

3. Диференційоване завдання (за вправою)

4. Робота із словниковим словом

— Продовжте логічні ланцюжки.

Майбутній час — дія, яка має бути; минулий час — дія, яка минула; теперішній час — дія, яка відбувається...

— Запишіть транскрипцію цього слова.

— А як записати його? Чому виникли сумніви?

— Зверніть увагу на написання цього слова (с. 75).

— Знайдіть слова, що сховалися: ас_альт_пер_диска_стра

— Знайдіть серед них словникові слова. Поясніть їх правопис.

— Яке серед них нове? Пропишіть рядок цього слова, підкреслюючи літеру, яку треба запам’ятати. Внесіть його до словничка.


VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Яка тема нашого уроку?

— Що ви навчилися сьогодні робити?

— Як визначити рід дієслів минулого часу?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання


VII. Домашнє завдання

Правило на с. 75; вправа 144; повторити словникові слова.