УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 61. Закріплення поняття про суфікс та його словотворчу роль. Послідовність усного та письмового розбору слів за будовою. (Вправи 251-255)
Мета. Закріплювати знання про значущі частини слова. Виробляти вміння виконувати в певній послідовності усний та письмовий розбір слова за будовою.
Обладнання. Мовний матеріал.
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання (вправа 250).
— Чому вірш П. Ребра називається «Суперечка»?
— Зачитайте виписані слова і дібрані спільнокореневі. Прокоментуйте одне із слів, яке ви розібрали за будовою.
III. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Ми — редактори! (За вправою 251).
— Прочитайте текст. Поділіться враженнями від прочитаного.
— Які слова ви замінили б, щоб текст став милозвучнішим?
(1 реч.: морозище → морозець; 3 реч.: хмарка → хмара; 4 реч.: вітерець → вітер; 5 реч.: сніжок → сніг).
2. Послідовність розбору слова за будовою (на матеріалі вправи 252).
— Розберіть за будовою спочатку усно (зразок с. 107, а потім письмово зразок с. 106, додаток № 4).
Слова: ![]()
Фізкультхвилинка.
3. Колективна вправа-загадка (вправа 253). (Можна організувати роботу в групах.)
Відповіді:
1. Лісочок.
2. Літо.
3. Закладка.
4. Тренувальна творча вправа (за аналогією до вправи 253).
✵ Префікс від слова підніс, корінь від слова вода, суфікс від слова грибний, закінчення від слова білий. (Підводний.)
✵ Корінь від слова квітка, суфікс від слова вудочка, закінчення від слова зірка. (Квіточка.)
✵ Префікс від слова приїзд, корінь від слова казати, суфікс і закінчення від слова ніжка. (Приказка.)
Вказівка. Слова, з яких треба брати корінь, префікс, суфікс, закінчення, записати на дошці.
5. Письмо з пам’яті (за вправою 254).
— Прочитайте вірш, з’ясуйте значення невідомих чи незрозумілих слів.
— Вивчіть напам'ять першу строфу, беручи до уваги всі орфограми. Запишіть її з пам'яті, звірте з текстом.
— Випишіть виділені слова, позначте суфікси. ![]()
![]()
6. Хвилинка спілкування «Юний любитель анімації».
7. Робота в зошиті (с. 38).
IV. Підсумок уроку.
V. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктуванням.
С. 106. (Розбір слова за будовою табл.), вправа 255.
Перша публікація: 01/01/2014
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.