УКРАЇНСЬКА МОВА 3 клас - Конспекти уроків до підручника М.С. Вашуленка - 2014 рік
Урок 115. Повторення вивченого за рік. Текст. Речення. Значення слова. Звуки і букви. (Вправи 450-456)
Мета. Узагальнити і систематизувати знання з вивченого матеріалу про текст, речення, значення слова, звуки і букви. Виробляти навички грамотного письма. Виховувати любов до рідного слова.
Обладнання. Таблиця «Алфавіт».
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Вправа «Мікрофон».
— З чого складається наше мовлення? (З речень.)
— З чого складаються речення? (Зі слів.)
— У скільки частин мови об’єднані всі слова в українській мові? (10.)
— А як поділяються слова? (На склади і на звуки.)
— Як поділяються всі звуки української мови? (На голосні і приголосні.)
— Скільки голосних звуків є в українській мові? (6.)
— Скількома буквами вони позначаються на письмі? (10.)
— Як поділяються в українській мові приголосні звуки? (На тверді і м’які, дзвінкі і глухі.)
— Яку останню тему з української мови ви вивчали? (Написання не з дієсловами.)
— То як пишеться не з дієсловами? (Окремо.)
2. Вправа 449.
— Прочитайте твір про свою улюблену справу. Клас простежить, чи не траплялися у творі не з дієсловами.
III. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу.
1. Письмо з пам’яті (за вправою 450).
— Прочитайте вірш Дмитра Павличка «Мати-Україна».
— Поміркуйте, чому не тільки слово Україна, але й слово Мати поет написав з великої букви.
— Зробіть звуковий аналіз слів Україна, м'ята, розмовляти.
— Україна
— м’ята
— розмовляти
— Проаналізуйте всі орфограми, розділові знаки у першій строфі.
— Вивчіть напам’ять першу строфу.
— Запишіть першу строфу з пам’яті і звірте з підручником.
2. Рубрика «Слово про слово».
Рубін — дорогоцінний камінь червоного кольору.
Каліграфічна хвилинка.
Сяє, наче, сонце, слово «Україна».
— Чи всі слова каліграфічної хвилинки можна поділити на склади для переносу? Обґрунтуйте свою відповідь.
3. Робота з прислів’ями (за вправою 451).
— Прочитайте і спишіть прислів'я.
— Простежте, які голосні звуки вживаються в словах. Назвіть їх. Якими буквами позначено ці звуки?
— Які голосні є в нашій мові? (а, о, у, и, і, е.)
— Скільки в алфавіті букв на позначення голосних звуків? (а, о, у, и, і, е, я, ю, є, ї.)
4. Вправа 452.
а) Пригадайте! М’якість приголосних звуків перед о завжди позначаємо знаком м'якшення.
б) Робота над віршем.
— Прочитайте вірш. Зверніть увагу на слова з буквосполученням ьо.
— Спишіть перше речення. Підкресліть в словах букви, які позначають м’якість приголосних звуків.
5. Списування з аналізом і завданням (за вправою 453).
а) Робота над текстом вправи.
— Прочитайте текст і порівняйте його з віршем із попередньої вправи. Що в них спільного?
— Який із текстів доцільно помістити в «Літературному читанні», а який - у підручнику з природознавства? Доведіть свою думку.
б) Списування із завданням.
— Спишіть, вставляючи пропущені буквосполучення. Виділені слова поділіть для переносу. (Ма-лень-ка, си-ньо-го, ко-льо-ру.)
в) Звукова модель слова льон.
— льон
6. Пригадайте про апостроф (вправа 454).
— Прочитайте і спишіть речення. Підкресліть слова з апострофом.
— Пригадайте правило написання слів з апострофом.
7. Вправа 455 (усно).
— Прочитайте пари слів. Порівняйте вимову звуків, позначених буквою р.
буряк — бур'ян [р'а]-[рйа]
зоря — сузір ’я
морю — матір'ю [р'у]-[рйу]
пиріг — пір'їна [р'і]-[рйі]
IV. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.
С. 182, вправа 456.
V. Підсумок уроку.
1. Вправа «Мікрофон».
— Скільки голосних звуків в українській мові?
— Що ви знаєте про приголосні звуки?
— Як виконати звуко-буквений аналіз слова?
— Коли пишеться апостроф?
— Як переносяться слова з рядка в рядок?
2. Метаграми.
✵ Мною з С в воді ловили
те, що з Р, собі варили.
Потім його смачно їли,
ще і трошки присолили.
(Сак — рак.)
✵ З Н — частина я доби.
З П — я грію щозими.
З Р — предметом стану я.
От вам загадка моя.
(Ніч — піч — річ.)
✵ На мені молотять хліб,
віють, сушать кілька діб.
А якщо з кінця читати —
будуть миші враз тікати.
(Тік — кіт.)
Перша публікація: 01/01/2014
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.