Розвиток зв’язного мовлення 3 клас - Конспекти уроків - 2016 рік
УРОК 11. Складання розповіді з елементами опису
Мета. Вчити спостерігати і бачити красу навколишньої природи, розповідати про птахів, описуючи їх зовнішній вигляд, послідовно формувати думки і поєднувати їх у зв’язному мовленні, збагачувати словниковий запас, розвивати образне мислення, уяву, фантазію; виховувати любов і бережне ставлення до природи.
Обладнання. Ілюстрації птахів, загадки, скоромовки, вірші про пташок, грамзапис пташиного співу.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
І знову кличе дзвоник в клас,
знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
її мелодію чудову.
Тож починаємо урок,
за парти кличе нас дзвінок.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
— Що таке текст?
— Які є тексти? (Текст-розповідь, текст-опис, текст-міркування.)
— Спробуйте визначити тип кожного з наведених текстів.
✵ Прийшла холодна зима. Голодно пташкам взимку. Сергійко і Надійка зробили годівничку. Почепили її на дереві, насипали зерна, трохи хліба, насіння соняшника. До годівнички прилетіло багато птахів. Синички, горобчики, снігурі жадібно клювали корм і дякували своїм друзям за допомогу.
Це текст_____________ .
✵ Птахи — окраса природи. Кожен полюбляє милуватися ними та слухати їхні мелодійні співи.
До того ж вони ще й добрі помічники людини у збереженні врожаю. Птахи харчуються комахами та гусеницями, які шкодять посівам на полях. Дятла недаремно називають лісовим лікарем, бо він з’їдає паразитів, які псують дерева.
І взагалі я вважаю, що в кожної живої істоти є важлива роль у природі, а в людини є можливість дбати про них.
Це текст____________ .
✵ Синичка сиділа на тонесенькій гілочці, що схилилася від її ваги. Була трішки схожа на горобчика, лише тільце трішки витягнуте, пір’ячко яскравими барвами переливалося на сонці. Оченята чорні, жваві. Як співала, злегка пишалася собою, трішки підняла крильця, широко відкрила тонкий дзьобик, у якому, ніби сердечко в дзвонику, бився гострий язичок. І все її крихітне тільце тремтіло й здригалося.
Це текст____________ .
III. Повідомлення теми уроку.
— Сьогодні на уроці ми вчитимемося розповідати про наших пернатих друзів, описуючи їх зовнішній вигляд, голос, поведінку.
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Відгадування загадок про птахів.
* * *
Привітала нас піснями із весною
і живе з нами під стріхою одною.
(Ластівка)
* * *
Сам вечірньої години
заховався в кущ калини
та на дуду голосну
грає пісню чарівну.
(Соловей)
* * *
Довгі ноги, довгий ніс.
Прилетів — обід приніс:
смачних жабеняток
для своїх маляток.
(Лелека)
* * *
Уночі гуляє,
а вдень спочиває,
має круглі очі,
бачить серед ночі.
(Сова)
* * *
Маленький хлопчик у сірій свитинці
по дворах стрибає, крихти збирає.
(Горобець)
* * *
Ось хатина, в ній — співак.
Як цю пташку звати?..
(Шпак)
* * *
Стрекотуха білобока.
Звуть усі її ...
(Сорока)
* * *
З дерева лунає звук.
Хто там стукає: тук-тук?
(Дятел)
2. Огляд виставки ілюстрацій птахів.
— Чим приваблюють нас пернаті друзі?
3. Слухання грамзапису співу пташок.
4. Поетична хвилинка.
Горобець із білою бородою
Розбігайтесь, людоньки, хто кудою!
Горобець із білою бородою!
Що за диво дивнеє? На віку
вперше бачу бороду отаку.
Може, він старійшина чи мудрець?
Може, він заслужений горобець?
Ні, несе у дзьобику він пір’їнку,
пригодиться діточкам на перинку.
Ліна Костенко
Як журавель збирав щавель
На болоті журавель
цілий день збирав щавель.
Назбирав собі на борщ,
та якраз вперіщив дощ.
І щавель знесла водиця, —
без борщу лишилась птиця.
З того часу журавель
сировим жує щавель.
Михайло Стельмах
5. Вправляння у вимові скоромовок.
* * *
Летів горобець
через безверхий хлівець.
Ніс четверик гороху
без червотоку,
без червоточини,
без прочервоточини.
* * *
Сів шпак на шпаківню,
заспівав шпак півню:
— Ти не вмієш так, як я.
Так, як ти, не вмію я.
* * *
Хитру сороку спіймати морока,
а на сорок сорок — сорок морок.
* * *
Летіла лелека, заклекотала до лелеченят.
6. Робота в парах.
— Які прислів’я та прикмети про птахів вам відомі?
✵ Де багато пташок, там нема комашок.
✵ Ластівка день починає, а соловей кінчає.
✵ Пташка красна пір’ям, а людина — знанням.
✵ Сова кричить — холод накликає.
✵ Зозуля закувала — мороз одігнала.
7. Вправа «Тренування».
8. Творче завдання.
Кольорові пташки
Червоні снігурі
стрибають по дворі.
В задумі чорний крук
присів на білий сук.
Синиці голубі
співають на вербі.
На зиму омелюх
пошив рудий кожух.
А горобець-дивак
вдягнув зелений фрак...
Зелений — то й дарма!
Бо сірих фарб нема.
Володимир Лучук
— Які пташки згадуються у вірші? В які кольори їх «одягнув» поет?
— Випишіть з вірша назви птахів разом із прикметниками, які їх описують.
9. Мовна вправа.
— Послухайте текст-розповідь. Доповніть його елементами опису.
Першим у нас починають весну граки.. Ще повсюди лежить сніг, а вони вже жвавливо походжають по дорозі — ...
Цілий день вони шумлять, гілочки для гнізд ламають. Старі гнізда ремонтують, нові будують. Поспішають граки — час виводити пташенят.
(Блискучо-чорні, з фіолетовим відблиском, білоносі, із загостреним дзьобом.)
Фізкультхвилинка.
Пташки, пташечки летіли,
на калину тихо сіли.
Посиділи, поклювали,
покрутились й дружно встали.
10. Робота в зошиті.
Завдання 1. Прочитати текст. Визначити його тип.
Це текст-розповідь.
Завдання 2. Розглянути малюнок і прочитати вірш. Підкреслити слова, які допомогли «змалювати» зимових гостей.
Чорних штанах, червоні фартушки.
Завдання 3. З’єднати відповідні слова.
Голівка чорна; грудки червоні; дзьоб коротенький, товстий; спинка сіро-блакитна; хвіст чорний.
Завдання 4. Прочитати твір-розповідь про горобчиків. За його аналогією розказати про снігурів, не забувати про елементи опису. Скористатися словами з довідки.
V. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Про яких ще птахів вам хотілося б розповісти?