Уроки розвитку мовлення 3 клас - 2016
УРОК 6. УПОРЯДКУВАННЯ ДЕФОРМОВАНОГО ТЕКСТУ
Мета: закріплювати знання учнів про текст; навчати упорядковувати деформований текст, переставляти речення відповідно до змісту тексту; розвивати мислення, мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Пролунав і стих дзвінок.
Починається урок.
Всі за парти тихо сіли,
До роботи приступили.
Дає здоров’я спорт.
Мед — працьовиті бджоли.
Знання глибокі — школа.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мовленнєва розминка Гра «Впізнай слова».
✵ Здавна ця тваринка мила
Між людей живе,
А як І на И змінити,
Морем попливе. (Кіт — кит)
✵ Гуде собі, літає,
З квіток нектар збирає,
А якщо дж зітерти —
Вмить стане одяг жерти. (Джміль — міль)
✵ У нім — три літери, та ба —
Іде на ньому молотьба.
А прочитай з кінця — і мить
Почне тобі мишей ловить (Тік — кіт)
✵ Коли я з Д —
Росту на гілці.
Коли ж із Т —
Пливу по річці. (Плід — пліт)
III. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення мети та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про текст, будемо навчатися упорядковувати деформований текст.
2. Правила роботи з деформованим текстом
— Згадайте, як правильно упорядкувати деформований текст. З чого потрібно почати?
(Під час обговорення діти складають план.)
✵ Уважно прочитати речення.
✵ Визначити тему тексту.
✵ Знайти слова, які пов’язують речення одне з одним.
✵ Розташувати речення по порядку.
✵ Прочитати текст.
✵ Переконатися, що роботу виконано правильно.
✵ Записати текст.
3. Робота з деформованими текстами. Робота в групах
— Зараз ви працюватиме у групах. Кожна група отримає свою картку із завданням.
Прочитайте уважно речення та виконайте роботу за планом. (Текст не записують.)
— Дотримуйте правил роботи у групі.
1- ша група
ПЕРШЕ ПОЛЮВАННЯ
Залишився у цуценяти тільки хвіст у зубах.
Ящірка сиділа на камені і грілася на сонечку.
Цуценя пирхнуло і відкинуло його.
А ящірка сидить під каменем і новий хвіст відрощує.
До неї підкралося цуценя і схопило її за хвіст.
Ящірка вивернулась і втекла.
Текст після упорядкування
ПЕРШЕ ПОЛЮВАННЯ
Ящірка сиділа на камені і грілася на сонечку.
До неї підкралося цуценя і схопило її за хвіст.
Ящірка вивернулась і втекла.
Залишився у цуценяти тільки хвіст у зубах.
Цуценя пирхнуло і відкинуло його.
А ящірка сидить під каменем і новий хвіст відрощує.
2- га група
КРИВА УКАЗКА
Цю указку Сашко Петренко виготовив власноруч.
Діти принесли красиві й рівні указки.
Марія Миколаївна взяла її та почала показувати літери на дошці.
Раптом учителька побачила криву паличку.
Учителька Марія Миколаївна попросила учнів зробити їй указку.
Їх майстрували батьки.
Текст після упорядкування
КРИВА УКАЗКА
Учителька Марія Миколаївна попросила учнів зробити їй указку.
Діти принесли красиві й рівні указки.
Їх майстрували батьки.
Раптом учителька побачила криву паличку.
Цю указку Сашко Петренко виготовив власноруч.
Марія Миколаївна взяла її та почала показувати літери на дошці.
3- тя група
РОЗУМНА ГАЛКА
Ось так галка!
Галці не дістати було воду.
На дворі стояв глечик з водою.
Вона стільки накидала їх, що вода стала вище і можна було пити.
У глечику вода тільки на дні.
Хотіла галка пити.
Пташка почала кидати в глечик камінчики.
Текст після упорядкування
РОЗУМНА ГАЛКА
Хотіла галка пити.
На дворі стояв глечик з водою.
У глечику вода тільки на дні.
Галці не дістати було воду.
Пташка почала кидати в глечик камінчики.
Вона стільки накидала їх, що вода стала вище і можна було пити.
Ось так галка!
Після обговорення діти упорядковують деформовані тексти. Зачитують утворені тексти. Можна запропонувати дібрати свій заголовок.
IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Раз, два — дружно встали,
Добре спинки порівняли.
Три — швиденько взяли гирі,
Підняли їх на чотири.
Попиляли ми дрова —
Раз, два, раз, два.
Порубали ми дрова —
Раз, два, раз, два.
Не стомились — відпочили
І за парти тихо сіли.
V. УПОРЯДКУВАННЯ ДЕФОРМОВАНОГО ТЕКСТУ
1. Ознайомлення з деформованим текстом
— Складіть і запишіть зв’язний текст з деформованих речень. Знайдіть у кожному реченні слова, що пов’язують їх одне з одним.
ЇЖАК
У, гуляли, якось, лісі, діти.
Їжачка, біля, вони, старенької, верби, побачили.
До, Петрик, клубочка, маленької, вкотив, торбинки.
Додому, тваринку, діти, принесли.
Молоко, в, налили, миску, йому.
У, вони, підріс, відпустили, коли, ліс, його, звірок.
Тварина, корисна, їжак.
2. Складання та записування тексту
3. Перевірка написаного. Виправлення помилок
ЇЖАК
Якось діти гуляли в лісі.
Біля старенької верби вони побачили їжачка.
Петрик вкотив клубочка до маленької торбинки.
Діти принесли тваринку додому.
Налили йому в миску молоко.
Коли звірок підріс, вони відпустили його у ліс.
Їжак — корисна тварина.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Над чим ми працювали на уроці?
— Чого навчалися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти кілька речень про їжака.