Уроки розвитку мовлення 3 клас - 2016
УРОК 13. ТВІР-ОПИС ЛЮДИНИ З ВИКОРИСТАННЯМ ПОРІВНЯНЬ
Мета: закріплювати знання учнів про текст; удосконалювати вміння складати текст-опис, стисло і послідовно висловлювати власні думки; розвивати зв'язне мовлення, мислення, спостережливість; виховувати любов до матері.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сьогодні в нас урок звичайний,
Та вчить багато нас чого.
Хай буде він для нас повчальним.
Корисним зробимо його.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
— Читайте мовчки, потім — уголос; повільно, потім — швидше.
Мавпенятко мовить: — Мамо,
Масла, моркви, маку мало!
Миска, мамочко, мілка —
Мало містить молока.
— Читайте швидко. Відповідайте: хто чи що?
Вчить, фарбує, креслить, малює,
лікує, рохкає, кукує, каркає,
зеленіє, росте, гуляє, клює,
повзе, заважає, допомагає, вчиться.
2. Повторення знань про порівняння
— Що таке порівняння?
Порівняння — це художній засіб, що полягає у поясненні одного явища за допомогою іншого, надзвичайно подібного до нього.
— Навіщо вони потрібні?
— У порівнянні потрібна авторові риса є дуже яскравою.
— Спробуйте додати влучне слово.
Бавиться, ... (як дитина).
Б’ється, ... (як пташка в клітці).
Бистрий, ... (як думка).
Бігає, ... (як ошпарений).
Білий, ... (як сніг).
Витріщив очі, ... (як баран на нові ворота).
Дав, ... (як кіт наплакав).
Кричить, ... (наче його ріжуть).
Лагідна, ... (як мати рідна).
Легкий, ... (як пух).
Міцний, ... (як дуб).
Впертий, ... (як осел).
Голодний, ... (як вовк).
Незграбний, ... (як ведмідь).
Хитра, ... (як лисиця).
Боягузливий, ... (як заєць).
Кучерявий, ... (як баран).
Маленьке, ... (як мишеня).
Крутиться, ... (як білка в колесі).
Злий, ... (як тигр).
Мовчазний, ... (як риба).
Надувся, ... (як індик).
— Як ви гадаєте, звідки беруться порівняння?
ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення мети та завдань уроку
— Дехто вважає, що порівняння необхідні лише письменникам та поетам. А ось звичайним людям у буденному житті вони зовсім не потрібні. Це твердження неправильне!
✵ На прийомі у лікаря пацієнт, описуючи свої відчуття, обов’язково вдасться до порівнянь: «Серце болить, ... наче в кулак його хто стискає...».
✵ Бабуся, пояснюючи внучці, як готувати тісто для млинців, порівнює: «Воду додаєш до тих пір, поки тісто не стане схожим на густу сметану».
✵ Мама втомлено осмикує не в міру жвавого малюка: «Досить вже стрибати, ніби заєць!».
— Сьогодні на уроці ми будемо складати текст-опис з використанням порівнянь.
2. Розповідь учителя з елементами бесіди
— Відгадайте загадку і дізнайтеся, про кого говоритимемо на уроці.
• Хто нас, діток, міцно любить?
Хто нас ніжно так голубить?
Як ми хворі — цілі ночі
Не стуляє свої очі.
Хто для нас пісень співає,
Хто в негоду забавляє.
Ніжна, лагідна і мила,
На цей світ нас народила.
Я до неї пригорнуся,
Це ріднесенька... (матуся).
«Мамо, мамочко!». Скільки тепла таїть у собі це магічне слово.
Ти ще не вмів говорити, а мама розуміла тебе без слів, вгадувала, що ти хочеш, що в тебе болить. Мама навчила тебе говорити, ходити. Мама вчила тебе бачити і відкривати світ.
Від мами ти дізнався назви птахів і квітів. Мама допомогла тобі побачити першу сніжинку. Мама завжди була з тобою. І все, що ти бачив, усе, що оточувало тебе, ніби починалося з мами.
З чого починається Батьківщина? Я ставлю собі це запитання і сам відповідаю на нього: Батьківщина для кожного з нас починається з мами. (Ю. Яковлєв)
— Спробуйте ласкаво вимовити слово мама.
— Відчули, як на душі стало тепліше? Чому?
— А як зробити так, щоб мамам на душі стало також тепло, як і вам?
— Чому особливо радіють ваші мами? (Успіхам у навчанні, ласкавим словам, правильним учинкам, подарункам, зробленим власноруч)
— Чи тільки у святкові дні можна радувати мам? (Можна порадувати й у звичайні дні.)
3. Робота над прислів'ями про матусю
— Зберіть прислів’я та поясніть їх значення.
(Кожній групі роздають по 2 конверти з розрізаними прислів’ями.)
✵ Птах радіє весні, а дитина — матері.
✵ Серце матері краще сонця гріє.
✵ Материнська ласка кінця не знає.
✵ При сонечку — тепло, а при матері — добро.
✵ Немає такого дружка, як рідна матінка.
✵ У материнському серці для всіх дітей ласки вистачить.
✵ Усякій матері своє дитя мило.
✵ У сина болить пальчик, а у матері серце.
Перевірка роботи. Діти читають прислів’я та пояснюють їх зміст.
IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА З М'ЯЧЕМ «МОЯ МАМА»
— Пограймо! Я вам кидатиму м’яч, а ви, називаючи риси характеру своєї мами, повертатимете м’яч назад.
Мама добра, справедлива, мудра, сувора, м’яка, рішуча, стійка, працелюбна, відповідальна, надійна, ласкава, поступлива, ранима, чутлива, мужня, порядна, уважна тощо.
V. СКЛАДАННЯ ТВОРУ-ОПИСУ ЛЮДИНИ З ВИКОРИСТАННЯМ ПОРІВНЯНЬ
1. Гра «Порівняй»
— Доберіть влучні порівняння «Моя мама, мов...».
2. Підготовка до написання твору
— Про що можна написати?
✵ Описати матусин портрет: очі, волосся, голос, ходу.
✵ Як мама піклується про рідних.
✵ Чим мама любить займатися у вільний час.
✵ Чому в мами золоті руки.
✵ Мама — наш найкращий і надійний друг...
— Які знання вам знадобляться для того, щоб написати твір?
— Ми знаємо, що необхідно скласти план твору, визначити головну думку твору, визначити тип тексту.
3. Складання плану твору
— Прочитайте орієнтовний план твору.
План
1. Вступ.
2. Основна частина. Моя матуся.
1) Моя мама — найгарніша і найдобріша.
✵ Очі.
✵ Волосся.
✵ Голос.
✵ Хода.
✵ Характер.
2) У моєї мами золоті руки.
3) Мама — мій найкращий друг.
4. Висновок. Я люблю свою маму.
— Зі скількох основних частин складатиметься текст згідно з планом?
— Про що ми розкажемо у зачині? (Потрібно назвати маму і висловити загальне враження.)
— Про що розповімо в основній частині роботи? (Опишемо мамин портрет: очі, волосся, голос, ходу, характер. Доведемо, чому мамині руки можна назвати «золотими»: яку роботу мама виконує вдома, чим полюбляє займатися у вільний час. Розповімо про те, що мама — наш найкращий друг; як мама допомагає у навчанні; як ми разом з нею відпочиваємо; що ми з нею радимося з багатьох питань, довіряємо їй усі свої секрети...)
— Про що розповімо у заключній частині? (Чому ми любимо свою маму.)
5. Складання усних творів про маму
— Складіть усний твір-опис «Улюблена мама» за планом, використовуючи опорні слова «Мамин портрет», а також свої думки.
Очі |
Блакитні, добрі, усміхнені, мудрі, немов небо, як озерця |
Волосся |
Світле, біляве, темне, русяве, немов пшениця, довге, коротке, кучеряве, блискуче, золоте, як мідне листячко |
Голос |
Приємний, тихий, гучний, мелодійний, співучий, немов дзвіночок |
Усмішка |
Радісна, весела, сумна, неповторна, щаслива, незрівняна |
Хода |
Легка, немов пава, немов лебідь, струнка |
Руки |
Ніжні, ласкаві, турботливі, теплі, приємні, працьовиті, немов крила |
6. Заслуховування усних творів учнів
— Чи сподобався вам твір? Чим саме?
— Чи розкрита тема?
— Чи вдалося передати основну думку твору?
— Чи відповідає твір плану?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Над чим ми працювали на уроці розвитку мовлення?
— Про кого складали твір?
— Чи все вам вдалося?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Записати основну частину твору, у якій описано мамин портрет.