Уроки розвитку мовлення 3 клас - 2016

УРОК 1. ПРО ЩО ПОВІДОМЛЯЄ ЗАГОЛОВОК

Мета: повторити та узагальнити знання учнів про текст; навчати визначати головну думку тексту, добирати до нього заголовок; формувати вміння співвідносити заголовок зі змістом тексту; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати мовлення, увагу, спостережливість; виховувати любов до рідної природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вже дзвінок сигнал нам дав,

Працювати час настав.

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай!

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Мовленнєва розминка. Складання прислів'їв

• У садах, лісах блукає,

В жовті шати одягає,

Золотисту стелить постіль —

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

— Складіть прислів’я про осінь.

✵ Осінь іде, а за собою дощі веде.

✵ Весна красна квітами, а осінь — плодами.

✵ Ходить осінь по краю та птахів виганяє з раю.

— Запишіть прислів’я у зошити.

2. Закріплення знань про текст

— Що таке текст?

— З чого складається текст?

— Як правильно записують речення у тексті?

— Що має кожний текст? (Заголовок)

— Що виражає заголовок?

ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення мети та завдань уроку

— Яка пора року настала?

— Як називають осінні місяці?

— Чому вони так називаються? (Відповіді дітей.)

• В школах дзвоник пролунав,

Школярів дім знань зустрів.

В лісі виросли грибочки,

У опеньках всі пеньочки... (Вересень)

Назва вересня прийшла з Полісся. Там у цей період цвіте верес — цінна медоносна рослина.

• Мов вогонь, палає світ,

Полетіло листя з віт...

Пташки в вирій відлітають,

Хмарки дощик розсипають. (Жовтень)

Жовтень — час жовтіння листя. Цю назву місяць має ще з часів Київської Русі.

• Вправо, вліво, вниз, назад —

Всюди справжній листопад.

Трішки ще і вже зима,

От і осені нема. (Листопад)

Назва листопад прийшла із західноукраїнських земель. У цей час там опадає листя.

— Сьогодні до нас на урок завітала красуня осінь. Вона допоможе нам працювати з текстами, добирати до них заголовки, визначати тему та головну думку текстів.

2. Визначення теми текстів. Робота в групах

— Що таке тема? (Тема — це те, про кого або про що йдеться в тексті.)

— Що таке головна, або основна думка? (Головна, або основна думка — це те головне, що автор хоче сказати своїм читачам.)

— Зараз ви працюватимете в групах. Згадайте правила роботи у групі.

✵ Не говорити всім одночасно.

✵ Усім слухати одного.

✵ Намагатися зрозуміти одне одного.

✵ Працювати так, щоб не заважати іншим.

✵ Заслуховувати думки кожного члена групи.

✵ Дотримувати певного часу.

✵ Бути ввічливим, стриманим, відповідальним.

— Складіть невеличку розповідь про осінь.

— Які слова можна використати за цією темою? (Відповіді дітей.)

Після обговорення на дошці з’являються опорні слова.

Осінь

Красуня, чародійка, чарівниця, золота, кольорова, чудова, дощова

Листя

Барвисте, жовтогаряче, різнокольорове, червоне, сухе, зів’яле

Дерева

Чарівні, голі

Небо

Високе, синє, прозоре, чисте, блакитне, хмарне, похмуре

Діти працюють у групах, обговорюють та складають речення про осінь.

IV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Осінь, осінь. Лист жовтіє,

З неба часом дощик сіє.

Червонясте, золотисте

Опадає з клена листя.

Діти ті листки збирають,

У книжки їх закладають.

Наче човники, рікою

Їх пускають за водою.

З них плетуть вінки барвисті,

Червонясті, золотисті.

V. СКЛАДАННЯ ТЕКСТІВ

1. Слухання текстів про осінь

— Прочитайте речення, що ви склали. (Один учень від кожної групи біля дошки зачитує складений текст про осінь.)

— Діти, як же так сталося, що опорні слова були однаковими для кожної групи, тема була одна — «Осінь», а тексти у кожної групи різняться? (Відповіді дітей.)

— А тепер придумайте заголовок до вашого тексту, щоб він відповідав темі вашого висловлювання.

Після обговорення кожна група презентує свої заголовки.

1. Чарівна осінь.

2. Осінь у лісі.

3. Бабине літо.

4. Осінь-красуня.

5. Осіннє вбрання.

6. Золота осінь.

— Доведіть, що ви правильно обрали заголовок до вашого тексту.

— Прочитайте текст на картці.

Сонячні промені падають на узлісся. Там дерева наділи осіннє вбрання. Листочки берези стали жовтими. Клен пофарбував себе жовтою та коричневою фарбами. На кожну гілочку горобина накинула червоне намисто.

Тільки ялинка не змінила своїх зелених голок.

— Про що йдеться в тексті?

— Скільки частин ви помітили?

— Прочитайте зачин; основну частину; кінцівку.

— Якою є тема тексту?

— Яка головна думка тексту? Що головне хотів сказати нам автор?

— Доберіть заголовок до тексту. (У кожної групи — свій заголовок.)

— Доведіть, чому саме такий заголовок уважаєте доцільним.

2. Самостійна робота учнів у групі

— Будь ласка, перебудуйте цей текст відповідно до іншого заголовку. (Кожна група отримує свій заголовок.)

1. Золота берізка.

2. Красень-клен.

3. Красуня горобина.

4. Святкова ялинка.

5. Осінні шати.

— Запишіть речення у зошити.

3. Записування тексту. Перевірка написаного. Виправлення помилок

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Якій темі був присвячений наш урок?

— Про що повідомляє заголовок у тексті?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати ілюстрацію до складеного тексту.