Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік
МОВА І МОВЛЕННЯ
УРОК 116. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ТЕКСТ
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: закріпити знання, уміння і навички учнів за темою «Текст»; розвивати увагу, мислення, інтонаційну виразність; учити застосовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях; розвивати прийоми аналізу та синтезу, швидкість мислення, кмітливість, увагу; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати почуття відповідальності кожного за збереження багатства і краси природи, дбайливе ставлення до свого здоров'я;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;
загальнокультурної: учити дотримувати норм культурної поведінки.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: ілюстрації тварин, птахів, риб; індивідуальні картки.
Хід уроку
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми повторимо все те, що ми знаємо про текст.
2. Актуалізація опорних знань
1) Робота зі словом «тварини».
Інтерактивна вправа «Кластер»
Завдання: складіть «Кластер» до слова тварини.
✵ Доберіть ключові слова до слова тварини.
✵ Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Висновок. Отже, слово тварини охоплює велику кількість інших слів.
Демонстрування зображення або перегляд короткого відеоролика про тварин.
2) Робота над загадками.
✵ Дуже товсті ноги маю,
Ледве їх переставляю,
Сам високий я на зріст,
Замість носа в мене хвіст. (Слон)
✵ Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця)
✵ Що то за птах, що в чужі гнізда свої яйця кладе? (Зозуля)
3) Робота з тематичним словником школяра.
Слово Всезнайка
Слон — свійська або дика тварина сірого кольору, яка проживає в Африці та Азії. Має довгий хобот та великі вуха.
Лисиця — хижий звір із цінним рудим хутром і довгим пухнастим хвостом.
Зозуля — перелітний птах із бурувато-сірим оперенням, який сам пташенят не висиджує, а кладе яйця в чужі гнізда.
4) Каліграфічна хвилинка.
а) Запис з’єднань у зошити.
сл ло он слон
ли ис си иц ця лисиця
зо оз зу ул ля зозуля
— Зверніть увагу на правильність написання слів лисиця, зозуля.
5) Гра «Яке слово заховалося ?».
Зозуля — Оля, Зоя, ля, Уля, ...
6) Робота над народними приказками про тварин (запис на дошці або моніторі).
✵ Хитрий, як лисиця.
✵ Неповороткий, як слон.
✵ Мовчазний, як риба.
✵ Співає, як соловейко.
✵ Хлопець, як орел.
✵ Дужий, як ведмідь.
— Як ви розумієте подані вислови?
— Запишіть одну народну приказку за вибором.
3. Узагальнення й систематизація набутих знань
1) Завдання 1. Колективна робота.
Прочитайте дві групи речень. Поміркуйте, яку з них можна назвати текстом.
✵ Слон — найбільша тварина на землі. У теплих країнах ростуть пальми. По землі бігають ящірки.
✵ Слон — найбільша тварина на землі. Живе він у теплих країнах. Його витягнутий ніс називається хоботом. З обох боків величезної голови розташовані широкі вуха.
Демонстрування ілюстрації слона.
— У якому тексті речення взаємопов’язані, а в якому — ні? (У другому тексті речення взаємопов’язані.)
— Як розташовані речення у тексті? (У тексті речення розміщені у певній послідовності.)
— Що можна дібрати до тексту? (До тексту можна дібрати заголовок.)
— Спишіть та доберіть до другого тексту заголовок.
Диференційована робота за вибором учнів
✵ Виконати завдання самостійно;
✵ виконати завдання з допомогою вчителя.
— Які цікаві повідомлення може нам розповісти Всезнайко?
Слово Всезнайка
— Жителі Індії та Африки утримують слонів як свійських тварин. З’їдають вони За день 250 кг трави і випивають 200 літрів води. Зуби змінюються протягом життя 6 разів, а ікла ростуть постійно. Живуть 70-80 років.
2) Завдання 2. Робота в парах.
— Прочитайте текст.
Зійшло сонечко. Його промені щедро падають на рясні роси. Вони сяють веселковими барвами. Сонечко п’є росу з трав. А зозуля кує й кує свою пісеньку для сонечка.
Демонстрування ілюстрації природи.
— Про що йдеться в тексті?
✵ У тексті йдеться про зозулю.
✵ У тексті йдеться про сонечко.
— Зробіть звуковий аналіз слова щедро та поділіть на склади для переносу.
3) Завдання 3. Колективна робота.
— З яких частин складається текст?
— Що розкривається в основній частині?
— А в кінцівці?
— У зачині?
— Прочитайте текст.
— У якому порядку слід розташувати подані частини, щоб утворився текст?
О Побігла вона до річки. Устромила голову в воду. Наповнився глечик і потягнув за собою лисицю.
О Були собі дід та баба. Пішли вони в поле жати та й взяли глечик молока. Баба поставила глечик під кущем.
О Підбігла лисичка до глечика. Випила з нього молока, а голови не витягне, Розсердилася лисиця на глечик. Вирішила його утопити в річці.
Демонстрування ілюстрації до казки.
— Пригадайте назву цієї казки? («Лисичка і глечик»)
— Чого вона нас навчає?
— А від чого застерігає?
Виконання завдань за вибором учнів
✵ Виписати з тексту речення, у якому лисичка виявила незадоволення.
✵ Виписати з тексту речення, у якому лисичка завдала збиток людям.
✵ Виписати з тексту речення, у якому лисичка хоче помститися глечику.
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки й ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
4) Завдання 4. Робота в парах.
— Прочитайте текст. Поділіть його на речення.
(Ю, ю)рко та (Є, є)вген люблять тварин у хлопчиків є пес (П, п)амір та папуга (Г, г)оша а недавно (А, а)ндрій подарував братам хом’яка (X, х)омку.
— Як пишуться клички тварин?
— Як пишуться імена?
— Запишіть відредагований текст.
Диференційована робота за вибором учнів
✵ Виконати завдання самостійно;
✵ виконати завдання з допомогою вчителя.
(Юрко та Євген люблять тварин. У хлопчиків є пес Памір та папуга Гоша. А недавно Андрій подарував братам хом’яка Хомку.)
5) Завдання 5. Робота в групах.
Вправа «Броунівський рух»
На кольорових картках записані диференційовані завдання для самостійної роботи. Учні виконують їх, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.
Картка червоного кольору
I варіант
Придумайте зачин і кінцівку. Запишіть складений текст.
...
Це побачив Василько. Він узяв пташку додому. Доглядав її і годував. Незабаром крило зажило.
...
Картка жовтого кольору
II варіант
Відредагуйте текст. Запишіть утворений текст.
Михайлик і Микола — брати. Вони школярі. Влітку вони їздять до бабусі. Вони часто ловлять рибу. У бабусі є корова Лиска. Вони допомагають пасти корову.
Картка зеленого кольору
III варіант
Розмістіть і запишіть речення так, щоб утворився текст.
Все тіло їжака вкрите голками. Тато подарував Юркові їжака. Котик хотів погратися з їжаком. Мурчик поколов свої лапки.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
✵ Який розділ у мові ми сьогодні повторили?
✵ Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?
2. Пропедевтика
— Сьогодні ми повторили все, що вивчили у розділі «Текст». Ці знання знадобляться вам під час виконання домашньої роботи та у подальшому вивченні української мови.
3. Домашнє завдання
— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.
Картка 1
Поділіть текст на речення.
З неба посміхнулося сонечко прокинулись і заспівали пташки пробудились звірі, комашки усе наповнилось веселим гомоном.
Картка 2
Поділити текст на речення.
Граки — великі гарні птахи гнізда мостять на деревах поживу шукають на землі й на деревах ці птахи дуже корисні вони знищують шкідливих комах.
ДОДАТОК
Картка 1
Прочитайте текст. Виберіть заголовок, що найбільше підходить.
Марічка повернулася зі школи і вирішила допомогти матусі. Вона винесла сміття, вимила посуд, полила квіти. Увечері мама повернулася з роботи. Вона похвалила доньку.
а) Рідна домівка.
б) Після уроків.
в) Маленька помічниця.
Картка 2
1. Позначте речення в такому порядку, щоб утворився текст.
О Прилетів старий дрізд.
О Кіт побачив на дереві гніздо.
О Він поліз на дерево.
О Кіт злякався і втік.
О Він почав клювати кота.
О Там пищали пташенята.
2. Завершення розповіді.
Дітям пропонують початок будь-якого оповідання.
Наприклад: «Був ясний сонячний день. По вулиці йшла дівчинка і вела на повідку смішне цуценя. Раптом звідки не візьмись...».
Необхідно придумати продовження і закінчення розповіді. Час роботи — 10 хв.
Критерії оцінювання розповіді:
✵ закінченість оповідання;
✵ яскравість та оригінальність образів;
✵ незвичайність сюжету;
✵ несподівана кінцівка.
3. Складання розповіді з використанням окремих слів.
Дітям пропонуються окремі слова. Наприклад:
а) дівчинка, дерево, птах;
б) ключ, капелюх, човен;
в) кабінет, дорога, дощ.
Потрібно скласти зв’язну розповідь, використовуючи ці слова.
Перша публікація: 01/01/2017
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.