Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік
ТЕКСТ
УРОК 106. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВИКОРИСТАННЯМ СЛІВ ДЛЯ ЗВ'ЯЗКУ РЕЧЕНЬ У ТЕКСТІ. УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕКСТІВ ШЛЯХОМ ЗАМІНИ В НИХ ОКРЕМИХ СЛІВ, ЩО ПОВТОРЮЮТЬСЯ, НА БЛИЗЬКІ ЗА ЗНАЧЕННЯМ, І ТІ, ЩО БУЛИ ВЖИТІ РАНІШЕ. ВИМОВА І НАПИСАННЯ СЛОВА п'ятниця
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: навчати учнів використовувати займенники, прислівники, контекстні синоніми (без уживання термінів) для зв'язку речень у тексті; удосконалювати навчальні та власні тексти, усуваючи лексичні повтори; розвивати уважність, спостережливість; виховувати старанність;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність перевіряти свої результати праці та результати праці товаришів;
загальнокультурної: учити поводитися згідно із прийнятими правилами поведінки на уроці.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни і поняття: текст; зв'язок слів у реченні.
Обладнання: картки.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організація класу
Вправа «Одне одному, разом!»
Учитель
Мабуть, з рожевого дитинства,
Де кожну ніч у нас все кольорові сни,
Від мами, від бабусі, від колиски,
Живуть із нами все життя казки.
1-й учень
Казки в усьому: в сонечку, у листі,
У квітці, навіть у траві,
Казки в весні, в росинці променистій,
І навіть у тобі, й мені.
І все залежить лиш від тебе
Чи будуть казочки ці добрі й чарівні.
2-й учень
Вони ступають з нами перші кроки,
П’ють ранками із трав росу.
І світи у них безмежні і широкі,
Ти лиш побач, побач у них красу.
Світлана Ходій
— Ці всі казки — з нашої чарівної української мови. Казочки живуть у нашому класі. Спробуймо їх знайти!
2. Ознайомлення зі словниковим словом п'ятниця
1) Введення слова.
— Казка принесла нам чудове слово. Відгадайте! (Парна робота)
Картка 1
Який день є останнім у навчальному тижні?
Картка 2
Який день є п’ятим у тижні?
Картка 3
У який робочий день можна не готувати на завтра домашнє завдання?
Картка 4
2) Розгадування ребуса.

3) Каліграфічна хвилинка.
— А тепер навчимося правильно писати слово-відгадку.
а) Письмо з’єднань.
п п пп ппп П П П П п Пп
П’я п’я ят тн ни иц ця п’ятниця
б) Завдання на вибір.
✵ Скласти звуко-буквену модель слова.
✵ Написати всі варіанти поділу слів на склади.
✵ Скласти речення зі словом п’ятниця.
4) Словниковий диктант.
— П’ятниця прийшла не сама. Вона взяла із собою слова-друзі. Цікаво, що особливого в цих словах?
Сім’я, подвір’я, ім’я, м’ята, п’ятірка, солов’ї, торф’яний, б’є, п’є
— Це казка?
— Чому?
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
— Прочитайте утворені тексти.
— Як ви вважаєте: це казка чи оповідання?
— Чому ви так уважаєте?
2. Мотивація навчальної діяльності
— Дуже гарні казочки ви придумали! Слухала і насолоджувалася вашою роботою.
А ось послухайте ще одну казку.
Одного разу зайчик вибіг на галявину. Зайчик побачив їжачка. Зайчик підбіг до їжачка. Зайчик та їжачок привіталися. Зайчик та їжачок дуже зраділи зустрічі.
— Сподобалася казочка?
— Чому? (Повторюється слово «зайчик».)
— А що потрібно для цього зробити? (Припущення учнів.)
— Щоб навчитися писати гарні казки, нам потрібно гарно, старанно працювати на уроці.
3. Повідомлення теми і завдань уроку
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу
1) Пояснення матеріалу під час виконання практичних завдань.
а) Дослідження.
— Що ви змінили би у казочці? (Повторюється слово «зайчик».)
— Щоб мовлення було правильним, потрібно уникати повторень.
— А що потрібно зробити, щоб не повторювалося однакове слово? (Замінити його іншим.)
б) Редагування тексту.

— Які слова були використані для зв’язку слів у казочці?
2) Парна диференційована робота на картках.
Картка 1
1. Прочитайте.
2. Скажіть інакше.
Сонечко — (воно, ...)
Пір’їнка — (вона, ...)
Дівчинка — (вона, школярка, учениця, донечка, ...)
3. Запишіть.
Картка 2
1. Прочитайте
2. Скажіть інакше.
Пір’їнка — (вона, ...)
Хлопчик — (він, школяр, син, друг, ...)
Суничка — (вона, рослинка, ...)
3. Запишіть.
— Навіщо потрібні ці слова? (Для заміни слів, що повторюються)
— Навіщо можна використати ці слова? (Для зв'язку речень у тексті)
Фізкультхвилинка
3) Удосконалення текстів. Парна диференційована робота на картках.
Картка 1
Якось уранці пір’їнку розбудило сонечко. Сонечко простягнуло пір’їнці теплий промінчик. Висохла пір’їнка. Вітер підхопив пір’їнку і закружляв у танці. Пір’їнка весело танцювала, аж поки не потрапила просто хлопчикові в руки. Хлопчик приніс її до школи.
Слова для довідки: воно, їй, її, вона, він.
Картка 2
У лісі виросла суничка.
Суничка була дуже малесенька. Суничка спочатку простягнула один листочок — ручку, а потім — другий. І лише тоді суничка подарувала сонечку бліду квітку. Усміхнулося сонечко, зраділо.
З тих пір і дружать суничка та сонечко.
Слова для довідок: вона, рослинка, малесенька, воно.
— Які слова були використані для зв’язку речень у тексті? г
— Діти, як ви вважаєте, це казки чи ні? Доведіть свою думку.
4) Гра «Знайди слова, використані для вдосконалення тексту».
Парна диференційована робота.
Картка 1
Подивись, який упертий
Цей малесенький цапок.
Він сьогодні вже вчетверте
Забігає у садок.
Оксана Кротюк
Картка 2
Гусак сьогодні у книгарні
Книжки купив для сина гарні.
Тепер маленьке гусеня
Читає з татусем щодня.
Оксана Кротюк
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексія
Метод «Шість капелюхів де Боно»
— А тепер попрацюємо з нашими чарівними шапочками!
✵ Білий (колір чистоти)
— Навіщо потрібно заміняти слова, що повторюються?
✵ Червоний (колір життя, відчуттів)
— Під час виконання якого завдання ви відчували радість, задоволення?
✵ Жовтий (колір сонця)
— Що гарного, на вашу думку, сталося на уроці?
✵ Чорний (колір землі, здорового глузду)
— Над яким завданням вам довелося розмірковувати?
✵ Зелений (колір досліджень)
— Що б ви порадили собі?
— Що б ви порадили однокласникам?
✵ Синій (колір знань)
— Де ми знаходимося в процесі обговорення?
— Які висновки можна зробити після сьогоднішнього уроку?
2. Домашнє завдання (за вибором учнів)
Картка 1
1. Прочитайте.
На майданчик прийшли Іринка та Василько. Діти гралися у піску. Дівчинка робила з піску торт, а хлопчик — замок. Весело було Іринці та Василькові!
2. Підкресліть слова, необхідні для вдосконалення тексту.
Картка 2
1. Прочитайте.
2. Придумайте продовження казочки.
У саду настала весна.
Вона_____ .
Красуня____ .
3. Підкресліть слова, необхідні для вдосконалення тексту.
Закінчивсь урок у нас,
І вже нам прощатись час.
Хто старанним був, сумлінним
В тих знання всіх на відмінно.
Світлана Ходій
Перша публікація: 01/01/2017
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.