Розробки уроків - Українська мова 2 клас - II семестр За підручником М. С. Вашуленка - 2017 рік
РЕЧЕННЯ
УРОК 96. РЕЧЕННЯ, У ЯКИХ Є ЗАПИТАННЯ. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ІНТОНАЦІЄЮ ТАКИХ РЕЧЕНЬ. ПОБУДОВА РЕЧЕНЬ. ВИМОВА І НАПИСАННЯ СЛОВА середа
Мета:
✵ формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з реченнями, у яких е запитання; удосконалювати навички спостереження за інтонацією таких речень; продовжувати формувати навички каліграфічного письма; розвивати зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до музики;
✵ формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;
загальнокультурної: учити дотримувати норм культурної поведінки.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Основні терміни і поняття: речення.
Обладнання: картки.
Хід уроку
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу
Всміхається лагідне сонечко
І дивиться в наше віконечко,
Проміння своє посилає,
Нам гарного дня бажає.
— Ваші очікування від уроку?
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація опорних знань
1) Робота зі словом «середа».
Інтерактивна вправа «Кластер»
Завдання: складіть «Кластер» до слова середа.
✵ Доберіть ключові слова до слова середа.
✵ Зазначте поняття, що глибше розкривають зміст.

Висновок. Отже, слово середа охоплює чималу кількість інших слів.
2) Читання вірша.
У середу, як потемніло,
Задощило, загриміло.
Стих в саду і спів пташок,
Заросився моріжок.
І. Гущак
2. Каліграфічна хвилинка
Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії треба розпочати!
Букви напишіть рівненько,
Щоб були вони гарненькі.
1) Запис з'єднань у зошити.
Се ер ре ед да середа
2) Гра «Склади прислів'я».
2 як |
4 на |
1 Скривився, |
3 середа |
5 п’ятницю. |
(Скривився, як середа на п’ятницю.)
3. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з реченнями, у яких є запитання. Будемо спостерігати за інтонацією таких речень.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу
1) Пояснення вчителя.
— Загляньмо ми у бібліотеку.
Книги, книги на полицях,
Завше тихо поміж книг.
Та яку ти не розгорнеш —
То й легенда в кожній з них.
Юлій Ванаг
— Скільки речень записано на моніторі?
— Прочитайте їх з відповідною інтонацією.
— Про що йдеться у першому реченні?
— А в другому?
— Які розділові знаки стоять у кінці речень?
— Як називаються такі речення? (Речення, у якому про щось розповідається або повідомляється, називають розповідним. У кінці розповідного речення ставиться крапка.)
— А де можуть лежати на полицях книги? (У бібліотеці)
— Які книги ви прочитали?
2) Виконання вправи 235. Робота в парах.
— Розподіліть ролі та прочитайте розмову бібліотекаря з читачем.
— Спробуйте продовжити розмову.
— Знайдіть у тексті і прочитайте речення, у яких про щось запитується.
— Зробіть висновок. Як називаються речення, у яких про щось запитується?
— Перевіримо за правилом у підручнику!
3) Виконання вправи 237. Колективна робота.
— Прочитайте вголос спочатку запитання, а потім — відповідь. Вимовляйте із більшою силою голосу виділені слова.
— Спишіть перші два запитання і відповіді до них.
Диференційована робота за вибором учнів
✵ Виконати завдання самостійно;
✵ виконати завдання з допомогою вчителя.
4) Виконання завдання 1. Робота в парах.
— Прочитайте вірш. Виділяйте паузою кожну закінчену думку.
— Поставте у кінці речення потрібні розділові знаки.
— Спишіть до зошита.
— Де ти, ластівко, літала [ ]
Де ти зиму зимувала
— За лісами, за морями
Я носила телеграми [ ]
В них весела новина:
Повертається зима [ ]
— Скільки речень у вірші?
— Поясніть розділові знаки у кінці кожного речення.
— Прочитайте речення, у якому про щось запитується.
— Який розділовий знак ставиться у кінці такого речення?
— Які ознаки весни ви можете назвати?
Диференційована робота за вибором учнів
✵ Виконати завдання самостійно;
✵ виконати завдання з допомогою вчителя.
Фізкультхвилинка
Ми — берізки і кленці,
В нас тоненькі стовбурці.
Ми в стрункі стаєм рядки,
Розправляєм гілочки,
Гілочки розкішні
Тягнуться до сонця.
Вітер їх колише,
Видно у віконце.
Квіти розквітають
А діти за парти сідають.
5) Виконання завдання 2.
Вправа «Броунівський рух»
На картках — диференційовані завдання для самостійної роботи.
Картка червоного кольору
I варіант
Прочитайте текст. Підкресліть у тексті питальні речення.
— Що ти подаруєш подрузі на день народження?
— Подарую книжку.
— А вона любить читати?
— Звісно. Особливо енциклопедії про тварин.
Тлумачення слова
Енциклопедія — науковий довідник у формі словника.
Картка жовтого кольору
II варіант
1. Прочитайте текст. Поставте пропущені розділові знаки у кінці речень.
— Про що ти дзюрчиш, люба річечко [ ]
— Про світанок, який розбудив мене [ ]
— Що тобі треба, річечко [ ]
— Я хворію від бруду [ ] Почисти мене [ ]
2. Знайдіть та запишіть питальні речення.
Картка зеленого кольору
III варіант
1. Перетворіть розповідні речення на питальні.
У небі світить сонце. На деревах з’являються квіти.
2. Складені речення запишіть.
5. Узагальнення й систематизація знань
1) Виконання вправи 236. Робота в парах.
— Запитайте одне в одного про те, що вас цікавить, і дайте відповідь.
2) Робота над діалогом. Робота в парах.
— Прочитайте діалог.
а) 3 народного.
— Смачна каша!
— А ти їв?
— Ні.
— А почім знаєш, що смачна?
— Чув, як говорили, що бачили, як їли.
б) Смішинка.
— Сьогодні водій автобуса дивився на мене так, ніби я їхав без квитка.
— А ти що?
— Дивився на нього так, ніби мав квиток,
г) Вірш Василя Шаройка.
— Мене ти з днем народження вітаєш?
Спасибі! Ну, а що мені бажаєш?
— Бажаю щиро вам, мій любий татку,
Щоб ви мені купили шоколадку.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
✵ Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
✵ Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?
2. Домашнє завдання
— Щоб успішно вивчати українську мову, виконайте завдання за вибором.
Картка 1
Прочитайте. Випишіть із тексту питальне речення.
— Матусю, чому ти сумна?
— Я так втомилася, що аж ноги гудуть.
— Мамочко, а чому я не чую?
— Як підростеш, тоді почуєш.
Картка 2
За змістом розповідного речення побудуйте кілька питальних.
Діти бігали біля річки.
У Віри гарна іграшка.
Уранці Яринка до школи поспішає.