Розробки уроків - Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. С. Вашуленка - 2014 рік
СЛОВО
Урок 91. СЛОВА, ЯКІ НАЗИВАЮТЬ ДІЇ ПРЕДМЕТІВ СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ ЗА МАЛЮНКАМИ
Мета: дати учням уявлення про слова, що означають дії предметів; вчити виділяти їх в усному і писемному мовленні; формувати вміння ставити питання до слів, що означають дію предметів; розвивати зв'язне мовлення учнів; виховувати уважність, працелюбність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 128, вправа 338)
— Прочитайте утворені словосполучення.
III. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
— Замініть одним словом.
Неправильність у написанні, у підрахунках, неправильний учинок, дія. (Помилка)
— Напишіть каліграфічно.
По мил ка помилка
У мого сусіда Гриця
Є помилка-мандрівниця.
— Поділіть слово помилка на склади для переносу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником(с. 128-129)
Вправа 339
— Розгляньте малюнки. Я ставитиму вам запитання, а ви відповідайте одним словом.
— Що робить дівчинка? (Пише)
— Що робить хлопчик? (Грає)
— Що роблять діти? (Співають)
— Діти, зображені на малюнках, щось роблять, виконують певну дію. Слова пише, грає, співають означають дію предметів. На які питання відповідають ці слова?
— Складіть за кожним малюнком речення з двох слів і запишіть за зразком. Поставте питання до слів, які називають дії предметів.
Вправа 340
— Прочитайте прислів’я. Поясніть їх зміст.
— Знайдіть у прислів’ях слова, які називають дії предметів. Усно поставте до них питання.
Заучування правила (с. 129)
Вправа 341
— Прочитайте виразно вірш.
— Випишіть слова—назви дій. Поясніть свою думку.
— Установіть зв’язок між словами в першому реченні.
2. Фізкультхвилинка
3. Робота над загадками
— Послухайте загадки і скажіть, які дієслова допомогли вам їх відгадати.
✵ Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни. (Ведмідь)
✵ Що за шум?
Що за ґвалт?
Чому песик наш гарчить?
Півень злякано кричить?
Кури у хліві сховались?
Бо... налякались.
Тож кого вони злякались?
Ви іще не здогадались?
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її... (лисиця).
✵ Хай хто хоче, той і дума,
Як від лиски заховатись,
Я ж в клубочок ізгорнувся
І не буду захищатись.
І мене не вкусить лиска -
Бо колюча в мене спина!
Як не схоче поколотись,
Потупцює та й покине. (Їжак)
✵ Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі — навкруги,
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте — хто такий? (Заєць)
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Які завдання сподобалися найбільше?
— Як називаються слова, що називають дії предметів
— На які питання вони відповідають?
— Наведіть приклади дієслів.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.129, вправа 342.
Перша публікація: 01/01/2014
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.