Українська мова 2 клас II семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік
РЕЧЕННЯ
Урок 94. ГОЛОВНІ СЛОВА В РЕЧЕННІ
Мета: дати уявлення про головні слова в реченні, вчити знаходити їх у реченнях; розвивати мовлення учнів, збагачувати їх словниковий запас; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
— Зачитайте звуко-буквений аналіз слів сьогодні, пам’ятай.
— Поясніть невідповідність між кількістю звуків і букв.
— Зачитайте протилежне за значенням слово до слова добрим.
2. Самостійна робота
— Слова в дужках змініть так, щоб вони відповідали змісту.
(Журавель) курличуть, на (крило) весну несуть. (Грак) прилетіли, (день) потепліли. Працьовиті (рука) гори вернуть.
— Запишіть речення.
— Які це речення? (Розповідні)
— Поясніть, як ви розумієте зміст останнього речення.
— Які ще бувають речення?
— Наведіть приклади.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— З чого складається наше мовлення? (З речень)
— З чого складаються речення? (Зі слів)
— Як пишуться слова в реченні?
— Як ви гадаєте, чи є серед них такі, що виконують роль головних?
— Сьогодні на уроці ми поговоримо саме про такі слова.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Пояснення вчителя
На дошці записані речення.
Гріє сонечко!
Тихий вітер повіває.
Пташечка співає у лузі.
— Про що йдеться в першому реченні? (Про сонечко)
— Яке питання ставимо до слова сонечко? (Що?)
— Що говориться про сонечко? (Що воно гріє.)
— Яке питання поставимо до слова гріє? (Що робить?)
— Прочитайте друге речення.
— Про що в ньому йдеться? (Про вітер)
— Яке питання ставимо до слова вітер? (Що?)
— Що говориться про вітер? (Що він повіває.)
— Яке питання поставимо до слова повіває? (Що робить?)
— Прочитайте третє речення.
— Про кого в ньому йдеться? (Про пташечку.)
— Яке питання ставимо до слова пташечка? (Хто?)
— Що говориться про пташечку? (Що вона співає.)
— Яке питання поставимо до слова співає? (Що робить?)
— На яке питання відповідає перше головне слово?
— На яке питання відповідає друге головне слово?
Висновок. У реченні серед усіх слів є головні слова. Ці слова відповідають а питання:
а) хто? що? і підкреслюються однією рискою;
б) що робить? і підкреслюються двома рисками.
2. Робота за підручником (с. 739)
Вправа 1
— Прочитайте виразно вірш.
— Чому в кінці підкресленого речення стоїть знак оклику?
— Які почуття виражені в перших двох реченнях?
— Спишіть речення з виділеними словами за зразком.
(Що?) трамваї; трамваї (що зробили?) завмерли.
(Що?) тролейбуси; тролейбуси (що зробили?) стали.
(Що?) автомобілі; автомобілі (що зробили?) загальмували.
— На які питання відповідають виділені слова?
Ознайомлення із правилом (с. 139)
3. Каліграфічна хвилинка
Чч Чч чч че оч уч черевики Чапля купила нові ч_р_вики.
4. Словникова робота
— Утворіть словосполучення.

— З одним зі словосполучень складіть речення.
Фізкультхвилинка
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. додаток на с.73)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Про що дізналися на уроці?
— Як знайти головні слова в реченні?
— На які питання вони відповідають?
— Чому їх так назвали?
— Чи може існувати речення без головних слів?
Гра «Упіймай головні слова»
Стоїть гора високая.
Зелений гай шумить.
Пташки співають голосно.
І річечка блищить.
Л. Глібов
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 140. Доповнити речення за зразком.
Перша публікація: 01/01/2015
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.