Українська мова 2 клас І семестр за підручником М. Д. Захарійчук - 2015 рік

ЗВУКИ І БУКВИ. АЛФАВІТ

Урок 30. ВІДПРАЦЮВАННЯ ВИМОВИ ТА НАПИСАННЯ СЛІВ ІЗ ДЗВІНКИМИ ПРИГОЛОСНИМИ В КІНЦІ СЛОВА Й СКЛАДУ

Мета: вправляти учнів у правильній чіткій вимові слів з дзвінкими приголосними; розвивати фонематичний слух; виховувати працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 44, вправа 121)

— Прочитайте слова парами. Чітко вимовляйте дзвінкі приголосні в другому слові кожної пари.

2. Гра «Добери пару»

— Доберіть парні дзвінкі чи глухі приголосні. Продовжте ряд слів, добираючи пари, які починалися б дими приголосними.

[Д] -[].[] - [ш], [з] -[],[] - [ч], [ґ] - [ ].

Дід — тітка...

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми будемо вчитися чітко вимовляти дзвінкі приголосні у кінці слова і складу.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 44-45)

Вправа 122

— Розгляньте малюнок і прочитайте початок прислів’я. Поміркуйте, як його можна закінчити.

— Запишіть прислів’я. Підкресліть букви, які позначають дзвінкі приголосні звуки перед глухими.

— Усно складіть розповідь за малюнком.

Вправа 123

Учні читають текст, чітко вимовляючи звуки, позначені виділеними буквами. Списують текст. Усно виконують звуковий аналіз слова бджоли.

Вправа 124

— Підготуйтеся до виразного читання тексту. Поміркуйте, швидко чи повільно будете читати. Поясніть, чому саме так. Читаючи, дзвінко вимовляйте звуки, позначені виділеними буквами.

— Здогадайтеся, що це за гість завітав на пасіку. Поясніть, як ви його впізнали?

— Запишіть його назву. Розкажіть, яку ілюстрацію можна намалювати до тексту.

— Випишіть парами слова іде й суне, їсть і ласує. Яка відмінність між ними?

Вправа 125     

Учні читають і відгадують загадку.

— Випишіть виділені слова.

— Прочитайте їх, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки в кінці складу і слова.

— Назвіть слова у вірші, у яких є тільки дзвінкі приголосні.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Гра «Вимовляй чітко!»

— Прочитайте, чітко вимовляючи дзвінкі приголосні звуки.

Біб степ віз вус

гриб грип гарбуз ананас

дуб стовп хмиз абрикос

зуб суп в’яз рис

хліб короп мороз ліс

— До перших слів кожного рядка доберіть назви ознак.

— Запишіть словосполучення за зразком.

Зразок. Зелений біб.

2. Гра «Чого більше?»

— Чого у кожному з наведених слів більше — звуків чи букв? Чи їх порівну? Поставте знаки «<», «>», « = ».

Джміль — зв. □ б.; ящик — зв. □ б.;Київ — зв. □ б.

3. Робота над деформованими реченнями

— Прочитайте слова. Складіть речення і запишіть їх. Підкресліть слова, у яких дзвінкі приголосні стоять перед глухими.

1) В, плавала, акваріумі, рибка, золота. 2) На, Алінці, день, подарували, народження, книжку. 3) Школярі, дубки, і, берізки, посадили.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Назвіть пари дзвінких і глухих приголосних звуків.

— Як в українській мові вимовляються дзвінкі приголосні у кінці слова і складу? Наведіть приклади.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 46, вправа 126.





Перша публікація: 01/01/2015

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.