РІДНА МОВА 2 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
Урок 89
Тема. Ненаголошені голосні звуки [е], [и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою зміни слова в добору спільнокореневих слів. Складання речень
Мета: формувати вміння правильно вимовляти й писати слова з ненаголошеними голосними е, и в корені слова; вчити розпізнавати слова, які треба перевіряти; вчити добирати перевірні слова; виховувати щирість і доброту.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 119)
— Прочитайте виділені слова і назвіть наголошені склади. Поставте запитання.
— Прочитайте загадку. У якому реченні сховалася відгадка до неї?
2. Хвилинка чистопису
це оз бо озерце
— Утвори й запиши слова з написаними буквосполученнями. (Відерце, мороз, турбота)
— Визнач наголос у записаних словах.
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й мети уроку
— Добери споріднене слово до слова озерце. (Озеро)
— Яку літеру треба писати після з? Чому? Про це ми й дізнаємося на уроці.
Також ми дізнаємося, як розпізнати слово, правопис якого треба перевіряти, як грамотно вимовляти ненаголошені голосні в корені, вчитимемось добирати перевірні слова.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Колективна робота з підручником (вправи 120, 122)
— Прочитайте вірш. Випишіть виділені слова, позначте наголос. (Небо, рибам, озерце, серце)
— Вимовте наголошені звуки.
— Уважно прочитайте правило на с. 53 і запам’ятайте його.
— Правильно вимовте голосні звуки в ненаголошених складах у словах вправи 122. Спишіть слова.
— Якою буквою позначено наголошений і ненаголошений звук [е]? (Літерою е)
— Якою літерою позначено наголошений і ненаголошений звук [и]? (Буквою и)
— Як же взнати, коли яку букву писати?
2. Пошукова робота (вправа 125)
— Запишіть у стовпчик назви предметів, зображених на перших двох малюнках. Якщо не знаєте, яку букву писати, — пропустіть її. (Серпи, гриби)
— У другий стовпчик запишіть назви предметів з третього і четвертого малюнків. (Серп, гриб)
— Чи зможете тепер зробити висновок, які букви треба писати у словах першого стовпчика? (Яку букву пишемо в назві одного предмета, таку і в назві багатьох таких предметів.)
— Складіть зі словами серпи, гриби речення і запишіть їх. (Серпи були гострі. Ми ходили в ліс по гриби та ягоди.)
— Прочитайте вголос рядки споріднених слів у вправі 127.
— Поміркуйте, яке слово кожного ряду допоможе нам вставити пропущену букву. (Риба, гречка)
— Чому? (Бо в цих словах пропущені голосні під наголосом, а тому вимовляються чітко.)
— Отже, як дізнатися, яку букву треба писати в ненаголошеному складі? (Змінити слово або дібрати споріднене так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.)
— Звірте свій висновок з правилом і запам’ятайте його.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Усна колективна робота (вправа 128)
— Написання яких слів не треба було перевіряти? Чому?
— Як можна перевірити написання інших слів? Розгляньмо таблицю. Зверніть увагу, що весна — весни — це не споріднені слова, а лише змінене слово весна (тобто форма цього слова).
2. Коментоване письмо (вправи 124, 126)
Додатково: вправа 125.
VI. Підсумок уроку
— Як перевірити ненаголошений голосний у корені?
— Як треба вимовляти ненаголошений [е]? А [и]?
— Написання яких слів з [е], [и] перевіряти не треба?
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Правила на с. 53 і 56, вправа 129.
Перша публікація: 01/01/2008
Останнє оновлення: 31/12/2023
Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.
Що було опрацьовано:
- усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
- редакційне упорядкування змісту;
- уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
- перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.
Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.